28 września, w przeddzień 115. rocznicy urodzin reżysera i producenta Michała Waszyńskiego, TVP Kultura zaprasza na premierę filmu dokumentalnego „Książę i dybuk”. Obraz w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego został nagrodzony w 2017 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.
Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału TVP Kultura
„Książę i dybuk” to filmowa podróż śladami Michała Waszyńskiego (1904-1965), jednego z najbardziej płodnych twórców polskiego kina lat 30. XX wieku. Wyreżyserował niemal 40 filmów fabularnych, w tym słynnego, nakręconego w jidysz na podstawie dramatu Szymona An-skiego „Dybuka” (1937), „Jego ekscelencję subiekta” (1933) z Eugeniuszem Bodo czy „Antka policmajstra” (1935) z Adolfem Dymszą. Po II wojnie światowej był odkrywcą talentów Sophii Loren i Audrey Hepburn, a także pracował przy kilku amerykańskich superprodukcjach kręconych we Włoszech i w Hiszpanii, jak np. „Bosonoga Contessa” (1954) Josepha L. Mankiewicza z Avą Gardner i Humphreyem Bogartem oraz „Upadek Cesarstwa Rzymskiego” (1964) Anthony’ego Manna w gwiazdorskiej obsadzie z udziałem m. in.: Sophii Loren, Aleca Guinnessa i Christophera Plummera. Rozchwytywany w przedwojennej Warszawie reżyser, potem wpływowa postać europejskiej i amerykańskiej kinematografii – Michał Waszyński (właściwie Mosze Waks), zmienił własne życie w nieprawdopodobny scenariusz, mieszając filmową iluzję z rzeczywistością. Kim był naprawdę? „Książę i dybuk” to fascynująca próba rozwikłania tej zagadki.
W 2017 roku, współprodukowany przez Telewizję Polską „Książę i dybuk”, otrzymał nagrodę w kategorii najlepszy dokument o kinie w sekcji Venice Classics – Best Documentary on Cinema na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.
Źródło: Telewizja Polska