Na czas wakacji TVP ABC przygotowało ulubione animacje dzieci, m.in.: „Smerfy”, „Stacyjkowo”, „Bali”, „Król Maciuś Pierwszy” i „Mały Miś”. Letnią ofertę programową uzupełnią ponadto: „Lato z Hałabałą”, „Lato z Kąfacelą”, „Studio Stodoła” i „Rodzinka Dinka”, a także filmy animowane: „Wielka podróż Bolka i Lolka”, „Bolek i Lolek na dzikim zachodzie” i po raz pierwszy w TVP ABC – „Tajemnica kwiatu paproci”. Nie zabraknie też programów dla rodziców a wśród nich: „Kuchnia z Okrasą”, „Podróżnik” i „Szlakiem gwiazd”.
SERIALE ANIMOWANE
„Król Maciuś Pierwszy”
Serial animowany na motywach powieści Janusza Korczaka. Mały Maciuś dowiaduje się, że po śmierci ojca ma zostać królem. Boi się ogromu obowiązków, których nawet do końca nie jest świadom. Generał, który zdaje sobie sprawę z tego, że dziecko nie będzie w stanie rządzić państwem usiłuje przejąć władzę.
Emisja: poniedziałek-niedziela, od 27 czerwca, godzina 7:00, 11:20, 16:35
„Bali”
Seria animowana dla najmłodszych. Mała myszka mieszkająca w dużym mieście styka się w swoim życiu z podobnymi problemami jak maluchy. Wyobraźnia podpowiada jej jak sobie z nimi radzić, a dzieci mogą śmiało brać z niej przykład.
Emisja: poniedziałek-niedziela, od 27 czerwca, godzina 6:50, 11:05, 16:20
„Stacyjkowo”
Akcja serialu rozgrywa się w miasteczku Stacyjkowo. Głównymi bohaterami są trzy małe lokomotywy: Wilson, Koko i Brewster, które wyruszają w swoją pierwszą podróż. Wilson jest zawsze pełen entuzjazmu i energii, uważnie słucha instrukcji, jest ciekawy świata i chętny do nauki. Koko to lokomotywa przeznaczona do szybkiej jazdy. Uwielbia wycieczki i wyścigi. Brewster jest silną, elektryczno-spalinową lokomotywą, przeznaczoną do przewozu ciężkich ładunków. Zawsze zadaje wiele pytań. Przygody, które wspólnie przeżywają uczą ich tego, co jest w życiu najważniejsze, dowiadują się, czym jest odpowiedzialność oraz poznają znaczenie prawdziwej przyjaźni.
Emisja: poniedziałek-niedziela, od 27 czerwca, godzina 10:05, 14:20, 19:35
„Smerfy”
Doskonała zabawa dla całej rodziny. Zabawne perypetie niebieskich stworzonek, żyjących w domkach z grzybków. Papa Smerf i jego wesoła gromadka w rozlicznych przygodach, a czasem nawet pazurach Gargamela. Popisowe numery Zgrywusa, złote myśli Ważniaka, zachcianki Łasucha oraz Laluś, Osiłek, Harmoniusz i blond Smerfetka, w której podkochiwał się każdy Smerf. Takich bajek się nie zapomina…
Emisja: poniedziałek-niedziela, od 27 czerwca, godzina 9:20, 15:20, 19:00, 22:20
„Mały miś”
Bohaterem jest mały, ciekawy świata pluszowy miś i jego przyjaciele. Świat widziany jego oczyma jest radosny, czarujący i pełen przygód. Razem z Małym Misiem widzowie obserwują codzienne zajęcia typowego przedszkolaka.
Emisja: poniedziałek-niedziela, od 27 czerwca, godzina 8:55, 13:10, 18:30
„Bracia koala”
Serial animowany dla najmłodszych dzieci. Bracia Koala: Benio i Franio codziennie patrolują okoliczny teren, sprawdzając, czy ktoś z ich przyjaciół nie potrzebuje pomocy. Do domku nad stawem sprowadził się nowy mieszkaniec, krokodyl Arek. Niestety, trudno mu było zdobyć przyjaciół, bo wszyscy bali się zbliżyć do „strasznego domku”. Dzięki pomocy braci Koala Arek mógł w końcu wydać powitalne przyjęcie. Kapitan Jaś (Sea Captain Ned), mały wombat, poszedł na spacer i znalazł starą łódź. Bardzo chciał zostać kapitanem żeglugi. Bracia Koala pomogli mu urzeczywistnić jego marzenie.
Emisja: poniedziałek-niedziela, od 27 czerwca, godzina 5:25
poniedziałek-niedziela, od 23 lipca, godzina 8:55, 13:10, 18:30
„Billy – Kot”
Podczas letnich wakacji Billy włóczy się po ulicach nieco znudzony. Jedyną rozrywkę odnajduje w dokuczaniu miejscowym kotom. Pewnego razu sam zauważa dziwnego mężczyznę, który zmienia Billy’ego w kota. Niech teraz sam doświadczy, jak to jest, kiedy dokuczają ci nieznośne dzieciaki.
Emisja: poniedziałek-niedziela, od 27 czerwca, godzina 5:50, 20:15
PROGRAMY DLA DZIECI
„Rodzinka Dinka”
Wakacyjny program o charakterze edukacyjno-rozrywkowym dla najmłodszych, a właściwie dla całej rodziny na wakacjach. Narratorem zdarzeń i okazją do żartów jest animowany dinozaur – Juraś.
Emisja: poniedziałek, od 29 czerwca, godzina 17:00 i czwartek, od 29 czerwca, godzina 11:40
„Lato z Hałabałą”
Krasnal Hałabała znany dzieciom z „Domowego przedszkola” zaprasza na wakacyjne spotkania do lasu, w którym obok jego dziupli, spędzają czas dzieci. Hałabała opowiada o zwierzętach mieszkających w lesie, czyta listy od dzieci, przygląda się zabawom i grom zręcznościowym przygotowanym przez pana Tadeusza. Ponadto rozwiązuje zagadki, śpiewa piosenki i codziennie zaprasza na japoński film kukiełkowy pt. „Kino pod starym dębem”.
Emisja: poniedziałek, od 29 czerwca, godzina 10:35 i 18:00; wtorek, od 29 czerwca, godzina 7:20; piątek, od 29 czerwca, godzina 11:40
„Lato z Kąfacelą”
Program wakacyjny dla maluchów. Miś, Margolcia i koza Kąfacela zapraszają dzieci do wspólnego śpiewania i zabawy. Magda zaprosi do robienia „dziwnych zabawek” z niczego. Będą konkursy, zagadki i dużo niespodzianek.
Emisja: poniedziałek, od 29 czerwca, godzina 7:20; wtorek, od 29 czerwca, godzina 11:40 i 18:00; niedziela, od 29 czerwca, godzina 7:20
„Studio Stodoła”
Przebywające na wiejskich wakacjach dzieci postanawiają nadawać program telewizyjny ze starej stodoły. Założeniem formatu jest, by program wyglądał na całkowicie realizowany przez dzieci. Dlatego też jest prowadzony lekko i czasem nieudolnie z wpadkami antenowymi. Stałymi bohaterami są prowadzący i reporterzy. Reszta dzieci występuje rotacyjnie. W każdym odcinku pojawiają się dorośli eksperci w danej dziedzinie pomagający dzieciom poznać i doświadczyć otaczający je świat.
Emisja: poniedziałek, od 29 czerwca, godzina 11:40; czwartek, od 29 czerwca, godzina 17:00; piątek, od 29 czerwca, godzina 14:50
„Załoga Eko”
Niezwykły program popularno-naukowy przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych. Tytułowa Załoga Eko, złożona z grupki ciekawych świata i pełnych entuzjazmu dzieciaków, zgłębia tajemnice ekologii. Dowiaduje się, czym jest racjonalna gospodarka odpadami i czemu jest tak ważna w XXI wieku. Bohaterowie programu, a z nimi widzowie przekonują się, że dzięki małym gestom, codziennym nawykom i odrobinie uwagi, każdy z nas może wpłynąć na losy naszej planety. Program rozgrywa się w urokliwych plenerach Republiki Ściborskiej, niezwykłego gospodarstwa ekologicznego położonego na Mazurach Garbatych. Jego właścicielem, a zarazem przewodnikiem Załogi Eko jest ekolog, pasjonat, maszer, fascynat historii Indian i Eskimosów Dariusz Morsztyn Biegnący Wilk. Z felietonów filmowych widzowie dowiedzą się, jak w sposób nowoczesny i efektywny radzić sobie z odpadami, poznają najpiękniejsze i najbardziej wartościowe z ekologicznego punktu widzenia miejsca w Polsce. Spotkają się także z postaciami znanymi z ekranów telewizorów i kin, które opowiedzą o swoim zaangażowaniu w akcje proekologiczne.
Emisja: poniedziałek, od 29 czerwca, godzina 8:20; sobota, od 29 czerwca, godzina 10:35; niedziela, od 29 czerwca, godzina 17:00
„Traperskie lato”
Wakacyjny magazyn dla dzieci i młodzieży. Dzieci wędrują po skansenie w Krzemionkach Opatowskich z dwoma badaczami przeszłości i odtwarzają realia życia mieszkańców wioski sprzed tysięcy lat.
Emisja: środa, od 1 lipca, godzina 14:50 i niedziela, od 1 lipca, godzina 15:50
„Wakacyjna szkoła przebojów”
W programie piosenki śpiewane przez dzieci.
Emisja: poniedziałek, od 29 czerwca, godzina 17:20; wtorek, od 29 czerwca, godzina 12:55; środa-czwartek, od 29 czerwca, godzina 18:20; piątek, od 29 czerwca, godzina 17.20; sobota, od 29 czerwca, godzina 11:55 oraz poniedziałek-niedziela, od 29 czerwca, godzina 20:00
„Babcia Róża i Gryzelka”
Bohaterką programu jest urocza pluszowa wiewiórka Gryzelka, która jest najlepszym przyjacielem dzieci. Zna doskonale ich świat, bo sama jest wiewiórczym dzieckiem (ma 6 lat i chodzi do zerówki). Towarzyszy jej Babcia Róża, która opiekuje się wiewiórką oraz udziela dzieciom dobrych rad, odpowiadając na ich pytania przysłane drogą mailową lub tradycyjnym listem. W każdym odcinku pojawia się również mały, animowany dzięcioł – kolega Gryzelki, oraz listonosz przynoszący listy od dzieci. Pojawiają się również niespodziewani goście. Całość wzbogacają krótkie, łatwe do zapamiętania piosenki z „receptą – odpowiedzią”.
Emisja: poniedziałek i piątek, od 29 czerwca, godzina 12:40
„Wędrówki Skrzata Borówki”
Program popularyzujący wiedzę przyrodniczą, prowadzony przez tytułowego Skrzata.
Emisja: wtorek, od 30 czerwca, godzina 12:40; środa, od 30 czerwca, godzina 18:00
„Tik-Tak”
Legendarny program dla dzieci, chętnie oglądany również przez rodziców. Krzyś Tik-Tak, Ciotka – Klotka oraz Dzieci z zespołu Fasolki zapraszają do studia ciekawych gości lub sami wyruszają na poszukiwanie przygód.
Emisja: czwartek, od 2 lipca, godzina 8:20; piątek, od 2 lipca, godzina 18:00; sobota, od 2 lipca, godzina 7:20
OFERTA FAMILIJNA
„Ale mądrale!”
Rozrywkowy program dla dorosłych z udziałem dzieci, które w obecności widzów w studiu zadają gościom często niewygodne pytania. Stawiają je wprost, bez owijania w bawełnę. Pytania dotyczą tematów, którymi żyje kraj i świat, a także tych związanych z życiem codziennym.
Emisja: niedziela, od 28 czerwca, godzina 21:15
„Festiwale dla dzieci”
Relacje z dziecięcych festiwali piosenki i tańca wraz z prezentacją finalistów.
Emisja: sobota-niedziela, od 27 czerwca, godzina 14:50; poniedziałek-niedziela, od 27 czerwca, godzina 20:45
SERIALE AKTORSKIE
„Karino”
Do stadniny koni przyjeżdża na staż młodziutka absolwentka weterynarii, Grażyna Barska. Jej przyjazd zbiega się ze skomplikowanym porodem jednej z klaczy. Grażyna ratuje źrebaka, ale nie może utrzymać przy życiu jego matki. Pracownicy stadniny są wściekli na niedoświadczoną stażystkę. Dopiero przybyły później lekarz stwierdza, że stara i chora klacz była nie do uratowania.
Emisja: poniedziałek-czwartek, od 29 czerwca, godzina 21:15
„Wakacje z duchami”
Serial przygodowy, który chętnie oglądają już kolejne pokolenia dzieci i rodziców. Każdy z odcinków przedstawia tajemnicze i zabawne przygody chłopców spędzających wakacje w leśniczówce. Scenariusz na podstawie własnej powieści napisał Adam Bahdaj („Kapelusz za sto tysięcy”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Stawiam na Tolka Banana”, „Do przerwy 0:1”, „Trzecia granica”). Bohaterowie – jak na ich wiek przystało – to chłopcy z fantazją, humorem i szalonymi pomysłami. Wyjeżdżają na wakacje na południe Polski. W pobliżu wznoszą się mury starego zamczyska. Legenda głosi, że nocami straszą tam duchy Bogusława Łysego i Brunhildy Brandenburskiej. Ich nieoczekiwane pojawienie się na zamku skłania chłopców do podjęcia własnego śledztwa w tej sprawie.
Emisja: poniedziałek-czwartek, od 21 lipca, godzina 21:15
„Magiczne drzewo”
W górach rósł wysoki dąb. Był obdarzony magiczną mocą. Ludzie nie znali jego właściwości i drzewo zostało ścięte. Z pozyskanego drewna zrobiono setki różnych przedmiotów, które posiadały niezwykłe, magiczne cechy. Każdy odcinek opowiada historie innego przedmiotu.
Emisja: poniedziałek-czwartek, od 3 sierpnia, godzina 21:15
FILMY ANIMOWANE I AKTORSKIE
„Tajemnica kwiatu paproci” – PREMIERA
Cztery lalki, mieszkające, na co dzień w przedszkolu zostają uprowadzone przez fałszywych ochroniarzy. Podczas ucieczki z rąk porywaczy gubią się w lesie. Zarozumiała Buba i samochwała Superboj trafiają jak z deszczu pod rynnę – w niewolę Szefa panoszącego się na dzikim wysypisku. Ciemny typ chce je wykorzystać do grzebania w śmieciach. Inna para lalek – Malutka i Narwany spotykają w lesie smutne zwierzęta, które żalą się na odbierające radość śmieciowisko. Podczas leśnej wędrówki Malutka znajduje zaczarowany kwiat paproci, który obdarza ją niezwykłą mocą. Lalki postanawiają odnaleźć swoich towarzyszy, nie sądząc nawet, jak szybko im to się uda. Pojmane przez Śmieciuchów trafiają przed oblicze Szefa, który decyduje, że podzielą los Buby i Superboja. Szef nie wie jednak, że trafił na twardych zawodników. Lalki podejmują nierówną walkę z przerażającą siłą wroga. W krytycznym dla lalek momencie Malutka przypomina sobie o swoich niezwykłych zdolnościach, które zawdzięcza spotkaniu z tajemniczym kwiatem paproci. Czy uda jej się odwrócić bieg wydarzeń? Czy uratuje las i kolegów? Czy wszyscy wrócą szczęśliwie do przedszkola?
Premiera: niedziela, 27 czerwca, godzina 13:15
„Kłopoty Pana Patyka” – PREMIERA
Kolejny film zrealizowany na podstawie poczytnej książki Anne – Cath Vestly pod tym samym tytułem. Historia chłopca, który nie mając towarzystwa do zabawy, za swojego najlepszego przyjaciela ma wystruganego z drewna pajacyka. Gdy są sami pajacyk ożywa, staje się towarzyszem zabaw i pomaga chłopcu radzić sobie z przeciwnościami.
Premiera: niedziela, 12 lipca, godzina 13:15
„Kacper i Emma najlepsi przyjaciele” – PREMIERA
Emma i Kacper poznają się w przedszkolu i od razu zaprzyjaźniają. Spędzają razem dużo czasu, bawią się maskotkami i uciekają do świata wyobraźni. Podczas wycieczki do remizy strażackiej, ginie ulubiony pluszak Emmy, pani Królik. Rozpoczynają się poszukiwania utraconej maskotki.
Premiera: niedziela, 30 sierpnia, godzina 13:15
„Wielka podróż Bolka i Lolka”
Pierwszy polski pełnometrażowy film rysunkowy, w którym najpopularniejsi dziecięcy bohaterowie telewizyjnego serialu odbywają pełną przygód podróż dookoła świata. Bolek i Lolek wyruszają w tę podróż, by zdobyć nagrodę ufundowaną przez angielskiego milionera, dla kogoś, kto objedzie świat dookoła w czasie krótszym, niż 80 dni. Przeszkadza im w tym Jeremiasz, służący prawowitego spadkobiercy milionera. Po licznych przygodach Bolek i Lolek kończą podróż w wyznaczonym czasie. Nie otrzymują jednak obiecanej nagrody pieniężnej, lecz bezludną wyspę. Wraz z Jeremiaszem postanawiają stworzyć w niej krainę zabaw dla dzieci.
Emisja: sobota, 25 lipca, godzina 13:15
„Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie”
Zrealizowana w konwencji westernu opowieść o zmaganiach dzielnych chłopców z groźnym bandytą Pif-Pafem, znanym już z „Wielkiej podróży…”. Perypetie, jakie towarzyszą tym zmaganiom, bywają i zabawne, i niebezpieczne, ale zawsze kończą się sukcesem małych bohaterów. W filmie wykorzystano materiały z serialu „Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie”.
Emisja: sobota, 1 sierpnia, godzina 13:15
PROGRAMY DLA RODZICÓW
„Kuchnia z Okrasą”
Program kulinarny. W pierwszej części programu mistrz kuchni Karol Okrasa będzie kupował produkty potrzebne do gotowania, informując jednocześnie widzów o ich walorach smakowych i ucząc jak wybrać te właściwe. W drugiej części programu, nasz kucharz przyrządzi z wybranych przez siebie zakupów kilka dań. Pomagać mu będzie gość programu – gwiazda, osoba znana i lubiana przez telewidzów. Na zakończenie potrawy podane zostaną na stół specjalnie przygotowany, do każdego programu inaczej przez dekoratorów wnętrz. W programie znajdą się przepisy kulinarne oraz zasady zdrowego żywienia i dietetyki.
Emisja: niedziela, od 28 czerwca, godzina 22:05
„Podróżnik”
Daleka i ciekawa podróż. Urokliwe miejsca, dużo wrażeń, dobre warunki do zwiedzania i wypoczynku. Jak dotrzeć, historia regionu, kuchnia, pogoda, ceny oraz wiele ciekawych i cennych informacji.
Emisja: sobota, od 27 czerwca, godzina 22:05
„Szlakiem gwiazd”
W programie gwiazdy (celebryci) zabiorą widza na wycieczki do odległych zakątków Polski, w swoje rodzinne strony, by odkrywać, jak ich „małe ojczyzny” zmieniły się pod wpływem Funduszy Europejskich. Każdy odcinek jest reportażem z jednego z polskich regionów.
Emisja: środa, od 1 lipca, godzina 21:45
„Miniatury muzyczne”
Fragmenty muzycznych programów z archiwów Telewizji Polskiej.
Emisja: poniedziałek-czwartek, od 27 czerwca, godzina 22:50; piątek-niedziela, od 27 czerwca, godzina 22:55
Źródło: Telewizja Polska