Lato 2015 w TVP Historia

Święto dokumentalnego filmu o tematyce historycznej, czyli Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”, codzienne spory o sens najważniejszych wydarzeń z historii Polski i świata, czyli „Spór o historię”, zmagania przyzwyczajonych do świata komputerów i komórek współczesnych Brytyjczyków z warunkami życia sprzed 150 lat, „Sensacje XX wieku”, a dla najmłodszych opowieści o historii człowieka, odkryć i odkrywców – to letnie propozycje TVP Historia.

PREMIERA

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkanie z historią” – Studio festiwalowe
12 sierpnia Zamość stanie się znów stolicą filmu historycznego. Od trzech lat Telewizja Polska jest współorganizatorem Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego i reportażu o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki „Perła Renesansu”. Festiwalowi towarzyszą projekcje plenerowe na Rynku Wielkim w Zamościu, imprezy plenerowe oraz spotkania z wybitnymi twórcami filmowymi. Widzowie TVP Historia będą mogli uczestniczyć w festiwalowych wydarzeniach dzięki codziennym programom studia festiwalowego, a także w gali wręczenia nagród za najlepsze filmy dokumentalne i reportaże transmitowane w TVP Historia w sobotę (15 sierpnia) o godzinie 19:30.
Emisja: środa-sobota, 12-15 sierpnia, godzina 10:00 i 19:00

SERIALE DOKUMENTALNE

„Próba czasu”
Pasmo dedykowane cyklom dokumentalnym w formule historical reality, pokazujących, jak współcześni ludzie radzą sobie z warunkami życia w różnych epokach historycznych. Pomysł polega na tym, że współczesne rodziny przez miesiąc żyją np. na farmie z czasów wiktoriańskich, albo w okupowanym mieście podczas II wojny światowej. Muszą sobie przy tym poradzić z wszelkimi bytowymi i technicznymi problemami właściwymi tamtym czasom. W tym paśmie TVP Historia proponuje cykle: „Skazani na Owczą Górę” (Dewi Gregory, Sian Price, Chris Rushton), „Farma w zagłębiu węglowym” (M. Griffits), „Farma w zagłębiu węglowym podczas II wojny światowej” (Judith Winnan, Anya Lewis, Paul Stewart) oraz „Snowdonia 1890” (Ceri Rowlands, Paul Islwyn Thomas).
Emisja: codziennie, godzina 19:00

„Był sobie człowiek”
„Byli sobie odkrywcy”
„Były sobie odkrycia”

Animowana powtórka z dziejów ludzkości w kultowym, francuskim, animowanym cyklu „Był sobie człowiek” (Albert Barille). Jego kontynuacja to opowieść o wielkich odkrywcach i odkrywaniu świata: „Były sobie odkrycia” (Albert Barille) oraz „Byli sobie odkrywcy” (Albert Barille, Gilbert Barillé). Są to filmy znane i lubiane od wielu lat zarówno przez najmłodszych, jak i widzów kwalifikujących się do kategorii wiekowej 60+. To bardzo mocna pigułka edukacji, podana w rozrywkowym stylu.
Emisja: poniedziałek-piątek, godzina 16:15

„Ginące cywilizacje”
Serial dokumentalny opowiadający o ginących obyczajach, kulturze i tradycji wielu ludów świata. Stare cywilizacje pod naporem nowych idei i obyczajów odchodzą w zapomnienie. Młodzi ludzie odcięci od kulturowej tożsamości czują się wyalienowani. Poszukują więc dawnych wierzeń, profesji, obyczajów.
Emisja: poniedziałek-piątek, godzina 8:00

ZNANE I LUBIANE

„Sensacje XX wieku”
Legendarny cykl Bogusława Wołoszańskiego, odkrywający kulisy najważniejszych historycznych wydarzeń XX wieku wrócił do telewizji w nowej odsłonie. Tymczasem tylko w TVP Historia przypominamy, jak zaczynała się historia tego znakomitego programu, prezentując wszystkie znajdujące się w archiwach TVP odcinki.
Emisja: poniedziałek-piątek, godzina 21:40

„Spór o historię”
Kontrowersje, opinie, nowe interpretacje, różne oblicza historii. W programie historie mało znane lub zapomniane, zaskakujące i oryginalne interpretacje faktów znakomicie znanych. Przywołujemy postaci polityków, monarchów, żołnierzy, artystów, których postawy były niejednoznaczne oraz wydarzenia, które zmieniały historię Polski i świata. W „Sporze o historię” dyskutują m.in.: prof. Maria Bogucka, prof. Janusz Tazbir, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Ajnenkiel, prof. Adam Dobroński, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Wojciech Materski, prof. Wojciech Roszkowski. Program prowadzą: Maciej Zakrocki i Marek Zając.
Emisja: poniedziałek-sobota, godzina 15:45

„Było nie minęło”
Niemal każdy z odcinków cyklu ma charakter wyprawy poszukiwawczej. Akcja biegnie dwutorowo; ekipa przeszukuje georadarem miejsca wydarzeń i katastrof sprzed lat, bada jeziora, rzeki i bagna, szpera w złomowiskach, przeszukuje stare kuźnie w poszukiwaniu części polskich wrześniowych czołgów. Równolegle przedstawia dokumentalną opowieść o ludziach zaangażowanych w wydarzenia, opowiada o polskim przemyśle zbrojeniowym i utalentowanych konstruktorach sprzed lat.
Emisja: poniedziałek-piątek, godzina 21:00

„Flesz historii”
Tygodnik historyczny o najważniejszych wydarzeniach dotyczących historii – obchody rocznic, premiery filmowe, odsłanianie pomników, wystawy muzealne. Także kontrowersyjne tematy, np. dotyczące wyników badań naukowych. Prowadzący: Monika Białek i Marek Zając.
Emisja: poniedziałek, godzina 17:00

„Cafe historia”
Program publicystyczny, w którym spotykają się gwiazdy kina, estrady, sportu z ekspertami: historykami, socjologami, antropologami, kulturoznawcami, by rozmawiać o historycznym tle bieżących wydarzeń, które emocjonują Polaków.
Emisja: sobota, godzina 17:40

„Ex Libris”
Jaką wybrać lekturę, ciekawą, wartościową, wzruszającą, ważną? Podpowie „Ex Libris”, jedyny w Polsce telewizyjny magazyn poświęcony wydawnictwom historycznym i książkom, o których nie można zapomnieć. Każda z omawianych pozycji oznaczona jest gwiazdkami od 1 do 5. W programie także informacje o najciekawszych tytułach i artykułach prasy historycznej. Gośćmi programu są pisarze, historycy, dziennikarze. Co tydzień kontrowersje, dyskusje, felietony, recenzje książek.
Emisja: niedziela, godzina 17:35

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *