Tuż po obchodzonym na początku grudnia Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych Telewizja Polska wprowadzi napisy do kolejnych dwóch swoich seriali: „M jak Miłość” i „Na dobre i na złe”.
Telewizja Polska jest wśród polskich nadawców telewizyjnych liderem we wprowadzanie do swojej oferty wszelkich udogodnień dla osób niedowidzących i niedosłyszących. Z napisami czy audiodeskrypcją emitowane są programy informacyjne, publicystyczne, dokumenty, filmy fabularne, programy dla dzieci i młodzieży, seriale czy telenowele. Ta oferta poszerzy się wkrótce o kolejne dwa seriale.
Od 8 grudnia 2014 roku napisy będą dodawane do serialu „M jak miłość”. Dotąd część osób niesłyszących mogła go oglądać dzięki emisjom powtórkowym z tłumaczeniem na język migowy. Jednak nie wszyscy widzowie z dysfunkcją słuchu potrafią skorzystać z tego udogodnienia. Dostrzegając ten problem i kierując się prośbami wielu miłośników tego serialu, od odcinka 1100. będą dostępne także napisy.
TVP udostępni napisy dla niesłyszących widzów również przy serialu „Na dobre i na złe”, który wzbogaci się o nie od odcinka 580., emitowanego 24 grudnia. Będą one też towarzyszyć 5 grudnia o godzinie 21:25 filmowi „Pokłosie” Władysława Pasikowskiego w TVP1 HD oraz rozpoczynającej się 7 grudnia „Ciszy Nad Rozlewiskiem”, a także przy planowanemu na wiosnę nowemu serialowi „Służby specjalne” Patryka Vegi.
Przypomnijmy, że od pierwszego odcinka napisy towarzyszą serialom „Klan” i „Barwy szczęścia”, mają je też „Blondynka”, „Komisarz Alex”, „Ranczo”, „Ojciec Mateusz”, „O mnie się nie martw”, „Czas Honoru – Powstanie” i „Na sygnale”. Napisy posiada też wiele starszych seriali TVP, m.in. „Stawka większa niż życie”, „Alternatywy 4”, „Janosik”, „Chłopi”, „Ogniem i mieczem”, „Tajemnica twierdzy szyfrów”.
Widzowie mający problemy z widzeniem mogą z kolei korzystać z usługi audiodeskrypcji. Została ona już przygotowana do kilkuset odcinków seriali i filmów polskich.
Informacje o programach z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych sensorycznie są dostępne w programie tv w Internecie na stronie www.tvp.pl oraz w Telegazecie.
Źródło: Telewizja Polska