Polskie Radio przygotowało dla słuchaczy specjalną ramówkę związaną z nadchodzącymi świętami: Dniem Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz Świętem Konstytucji 3 Maja. Na poszczególnych antenach Polskiego Radia nie zabraknie audycji historycznych, rozmów z ekspertami, relacji z uroczystości państwowych, programów dla całych rodzin, najlepszej polskiej muzyki, słuchowisk z gwiazdorską obsadą oraz akcji specjalnych.
Program 1 Polskiego Radia od 28 kwietnia zaprosi na relacje, audycje oraz transmisje z Wiosny Jazzowej w Zakopanem – imprezy, która odbywa się pod patronatem Programu 1 Polskiego Radia. W niedzielę, 30 kwietnia w godz. 14.00-15.00 audycja specjalna, a wieczorem (ok. 21.50) transmisja koncertu Urszuli Dudziak, natomiast 1 maja Muzyczna Jedynka (13.00-15.00) w całości z Wiosny Jazzowej, a po 19.00 transmisja koncertu Jazz Trio. W dniach 1-31 maja na antenie radiowej Jedynki, rozpocznie się Maj Polskiej Piosenki, który powstał z inicjatywy dziennikarzy muzycznych Jedynki, aby promować polskich artystów. Od 1 do 3 maja, przez całą dobę, stacja będzie grała utwory wyłącznie w języku polskim. Piosenki rodzimych artystów zabrzmią też przez cały maj w audycji „Muzyczna Jedynka”. W tym roku, radiowa Jedynka zaprosi słuchaczy, przy okazji akcji, do zabawy i głosowania na „Polskie Przebój XXI Wieku”. W ramach akcji „Biało – czerwona majówka #NaPolanie”(2 i 3 maja) Patryk Bedliński i Andrzej Grabowski zaproszą na relacje z Dolnośląskiego Centrum Sportu. O wydarzeniu będzie można posłuchać w „Sygnałach dnia”, „Czterech Porach Roku”, „Muzycznej Jedynce” i „Ekspresie Jedynki”. W środę, 3 maja emisja specjalnego wydania „Familijnej Jedynki” (godz. 6.00- 9.00) oraz transmisja okolicznościowej mszy świętej z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie (godz. 9.00). Tego samego dnia o godz. 10.00 świąteczne wydanie, audycji „Cztery Pory Roku”, w których przedstawimi sylwetki wielkich Polaków – Stanisław August, Hugo Kołłątaj, Julian Ursyn i ich adwersarze: Franciszek Ksawery Branicki i Seweryn Rzewuski, ale i Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Puławski. Ponadto, bohaterowie, zdrajcy, tragiczne postaci historii. O nich opowiedzą: prof. Michał Kopczyński z Uniwersytetu Warszawskiego i historycy z Muzeum w Maciejowicach im T. Kościuszki. Będziemy też wędrować ulicami Warszawy w czasach Sejmu Czteroletniego, a to dzięki wystawie w Muzeum Warszawy, którą odwiedzi Agnieszka Ciecierska., Od godz. 12.00 Krzysztof Grzesiowski zaprosi na transmisje i relacje z uroczystości obchodzonych na Placu Piłsudskiego.
Program 2 Polskiego Radia w dniach 1-3 maja, w audycji „Scena klasyki” o godz. 16.00 zaprezentuje słuchowisko pt. „Pan Tadeusz” w adaptacji Mikołaja Grabowskiego i Tadeusza Nyczka. Obsada: Krzysztof Wieszczek, Magda Grąziowska, Agata Kulesza, Jakub Przebindowski, Robert Więckiewicz, Tomasz Karolak, Jan Peszek, Tadeusz Huk, Jerzy Trela, Andrzej Grabowski, Iwona Bielska, Magdalena Boczarska, Arkadiusz Brykalski, Adam Ferency, Jerzy Święch, Adam Ferency, Janusz Łagodziński, Rafał Szałajko, Wojciech Sikora, Andrzej Konopka, Marcin Kalisz, Bogdan Słomiński oraz Andrzej Rozmus. Opracowanie muzyczne Małgorzata Małaszko – Stasiewicz Dyrektor – Redaktor Naczelna Programu 2 Polskiego Radia. W poniedziałkowym Kanonie Dwójki (godz. 10.00) będziemy Wspominać Wandę Wiłkomirską w 5. rocznicę śmierci. W Filharmonii Dwójki (godz. 19.00) przypomnimy koncerty z udziałem artystki z 1976 i 1993 roku, które odbyły się w Filharmonii Narodowej. W programie: Benjamin Britten – Koncert skrzypcowy d-moll op. 15 oraz Johannes Brahms, Koncert skrzypcowy D-dur op. 77.
Dziennikarze radiowej Trójki podczas tegorocznej majówki będą towarzyszyć wydarzeniom odbywającym się na Polanie Jakuszyckiej, w ramach akcji „Biało – czerwona majówka #NaPolanie”. W studiu plenerowym, podczas audycji na żywo (9.00-12.00) opowiedzą o urokach, jakie kryją okolice Jakuszyc oraz o tym, jak aktywnie spędzić czas wolny. Porozmawiają ze znanymi sportowcami: Mają Włoszczowską, olimpijką w kolarstwie górskim i Mateuszem Sochowiczem, saneczkarzem. W specjalnych wydaniach audycji „Radionawigator”, które pojawią się na antenie od 30 kwietnia nie zabraknie bieżących informacji na temat sytuacji na drogach. W poniedziałkowym „Klubie Trójki” m.in. o tym, czy Unia Europejska zmierza w stronę konserwatywną czy progresywną. 2 maja w Dzień Polonii i Polaków za Granicą na antenie Trójki wyemitowana zostanie rozmowa z Leną Górską – aktorką mieszkającą od kilkunastu lat w Los Angeles. Tego dnia z okazji Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, prezentowana będzie muzyka wyłącznie w języku polskim. W dniu obchodów Święta Narodowego 3 Maja, w „Klubie Trójki” nie zabraknie również dyskusji na temat konstytucji amerykańskiej, francuskiej oraz polskiej.
Już w poniedziałek, 1 maja radiowa Czwórka zaprosi słuchaczy na specjalną audycję „Majówka z Czwórką” (godz. 10.00) , w której Ewa Witek – specjalistka od zmiany profesji i znajdowania satysfakcji z pracy zawodowej udzieli wskazówek, jak odnaleźć wymarzony zawód, ale też nie zniszczyć swojej pasji pracą. Tego samego dnia o godz. 18.00 Kuba Jamrozek w „majówkowym podsumowaniu dnia” sprawdzi, jak święta państwowe obchodzone są w różnych rejonach Polski i na jakie niecodzienne aktywności stawiają ich mieszkańcy w czasie wolnym. We wtorek, 2 maja w audycji „Pierwsze słyszę” na śniadanie po peruwiańsku zaprosi Marita Alban Juarez, a w cyklu „Ojczysty, dodaj do ulubionych” Martyna Matwiejuk opowie o pochodzeniu słowa flaga. We wtorkowym wydaniu „Majówki z Czwórką” o godz. 18.00 słuchacze będą mieli okazję podzielić się swoimi uwagami na temat „Czym pachnie majówka” oraz zdobyć czwórkowe gadżety. W dniu obchodów Święta Konstytucji 3 Maja o godz. 10.00 Czwórka zaprosi na wędrówkę po Zamku Królewskim w Warszawie – śladami wydarzeń z maja 1791 roku, a o godz. 18.00 – na spotkanie z gośćmi z Akademii Retoryki oraz laureatami konkursu Najlepszy Młody Mówca. Słuchacze mogą liczyć jak zawsze na dobrą muzykę – codziennie o godz. 20.00 Czwórka zaprosi na emisję wybranych koncertów, w tym Dominiki Płonki, francuskiego duetu Polo & Pan oraz Faustyny Maciejczuk.
Podczas zbliżającego się majowego weekendu Polskie Radio 24 będzie transmitować uroczystości państwowe związane z obchodami Dnia Flagi oraz Święta Konstytucji 3 Maja. W ramówce obecne będą audycje historyczne o walorach edukacyjnych oraz dyskusje z historykami, którzy przybliżą znaczenie nadchodzących świąt. Nie zabraknie także rozmów wpisujących się w aktualny kontekst wojny na Ukrainie. Na antenie Polskiego Radia 24 zaprezentowane zostaną reportaże Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
Polskie Radio dla Zagranicy przygotowało okolicznościowe wydania magazynów z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. W programie m.in. rozmowa z prof. Przemysławem Żurawskim vel Grajewskim w kontekście Konstytucji 3 maja, jako ukoronowania tradycji polskiego parlamentaryzmu. Wśród zaproszonych gości będzie m. in. prof. Tadeusz Cegielski z Uniwersytetu Warszawskiego. Na antenie obecne będą także tematy historyczne związane z historią Orderu Świętego Stanisława. We wtorek, 2 maja specjalna audycja związana z Dniem Polonii i Polaków za Granicą, a w niej m.in. rozmowa z Ministrem Janem Dziedziczakiem – Pełnomocnikiem Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą. Dziennikarze Polskiego Radia dla Zagranicy porozmawiają także z Iwoną Kozłowską – Ambasador RP w Szwajcarii, Wojciechem Kirejczykiem – Dyrektorem Biura „Niepodległa”, Marianną Otmianowską – p.o. Dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie oraz Andrzejem Klimczakiem – Dyrektorem Polskiej Opery Królewskiej.
Polskie Radio Chopin zaprasza w poniedziałek, 1 maja o godz. 11.00 na specjalne wydanie „Weekendowego potpourri”, w którym będzie można usłyszeć wybitnych artystów polskiej sceny muzycznej połowy XX stulecia: Bolesława Wojtowicza, Haliny Czerny-Stefańskiej, Władysława Szpilmana, Tadeusza Wrońskiego, Aleksandra Ciechańskiego oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Witolda Rowickiego. W programie zaprezentowanych zostanie 12 Etiud op. 10, Trio g-moll op. 8 oraz Koncert fortepianowy e-moll op. 11. W kolejnym dniu Monika Mandau zaprosi na audycję „Paderewski i Chopin – pokrewieństwa nie tylko z wyboru” (godz. 11.00), która poświęcona będzie wybitnemu pianiście, kompozytorowi i politykowi Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Autorka opowie o jego sztuce wykonawczej, twórczości, a także działalności publicznej. 3 maja, w godz. 11.00-20.00 „Niepodległość zaszyfrowana w dźwiękach”, w której to wybrzmią dzieła znanych twórców muzyki klasycznej, m.in. Franciszka Lessla, Fryderyka Chopina, Józefa Elsnera, Karola Kurpińskiego oraz Michała Kleofasa Ogińskiego.
Tegoroczna majówka w Polskim Radiu Dzieciom będzie przebiegać pod hasłem „Majówka z krasnoludkami w Polskim Radiu Dzieciom”. Dziennikarze zaproszą najmłodszych do krasnoludkowego świata, w którym zdradzą kilka tajemnic oraz wskażą najlepsze kierunki majówkowych podróży. Będzie to też okazja do zdobycia radiowych niespodzianek. 1 maja, w audycji „Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom” (godz. 15.00) będzie można usłyszeć rozmowy o pracusiach związanych ze światem przyrody, a we wtorek, o godz. 15.00 o historii flag innych krajów.
Na antenie Polskiego Radia Kierowców przez cały weekend będzie można usłyszeć najbardziej aktualne informacje i ostrzeżenia drogowe w Polsce. Co kwadrans będą aktualizowane informacje o wypadkach, kolizjach, utrudnieniach, objazdach czy zatorach. Dziennikarze PRK przygotowali także audycje specjalne, w których ratownicy medyczni przypomną najważniejsze zasady udzielania pierwszej pomocy. Słuchaczom prezentowane będą również szczegółowe informacje pogodowe.
Źródło: Polskie Radio