W sierpniu, na antenie TVP 1/HD, będzie miał premierę mini serial „Miasto z morza” (4 odcinki), który jest opowieścią o pracy, przyjaźni i miłości, o nadziejach i porażkach, opartą na kanwie historii rodzącego się miasta.
Serial oparty na motywach I tomu powieści Stanisławy Fleszarowej – Muskat „Tak trzymać” ukazuje początkowy, pionierski, okres budowy portu gdyńskiego, inwestycji na tamten czas olbrzymiej i kosztownej, realizowanej wysiłkiem polskiego rządu, inżynierów polskich i francuskich oraz robotników. Akcja obejmuje okres około trzech lat, od lata 1923 do uzyskania przez Gdynię praw miejskich (10 lutego 1926).
Głównymi bohaterami serialu są: Krzysztof Grabień (Jakub Strzelecki) – dziewiętnastoletni syn nauczyciela ze wsi pod Przeworskiem (rodzice zginęli w czasie bombardowania), który wyruszył na Wybrzeże szukając pracy i swojego miejsca w życiu. Pracując przy budowie portu kończy polskie gimnazjum w Gdańsku, żeni się z Kaszubką, podejmuje studia i wrasta w rodzące się miasto.Chłopiec bardzo dumny, butny i ambitny.
Łucja Konka (Julia Pietrucha) – kaszubska dziewczyna, pracująca początkowo w garkuchni dla robotników, a później w biurze. Po licznych przeszkodach i wbrew woli ojca zostaje żoną Krzysztofa. Ich córka, Julia, będzie pierwszym dzieckiem urodzonym po uzyskaniu przez Gdynię praw miejskich.
Wołodia Jazowiecki (Paweł Domagała) – rówieśnik i przyjaciel Krzysztofa, kochający życie kobieciarz. Razem z ojcem, po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, wraca ze Związku Sowieckiego do kraju (matka nie przeżyła trudów podróży). Początkowo robi szemrane interesy, będąc jednak obrotnym i znając języki zaczyna pracować, jako tłumacz francuskich inżynierów budujących port. Później wstępuje do Marynarki Wojennej. Mimo dość lekkiego podejścia do życia chłopak bardzo honorowy – mimo licznych namów ojca, z którym jest skonfliktowany, nie przyjmuje od niego pieniędzy i utrzymuje się sam.
Pani Helena (Małgorzata Foremniak) – trzydziestoparoletnia wdowa po majorze wojska polskiego, która po przyjeździe z Warszawy, prowadzić nad morzem restaurację „Pawilon” i próbuje urządzić swoje życie na nowo. Związana z jednym z francuskich inżynierów, Marcelem Lebracem (Piotr Polk), mimo propozycji wyjazdu do Paryża i obiecujących perspektyw, zostaje w Gdyni.
Losy tej czwórki przeplatają się z losami zarówno miejscowej ludności, jak i historią autentycznych postaci związanych z Kaszubami, budową portu czy powstającym miastem m.in. – inż. Tadeuszem Wendą (Olgierd Łukaszewicz) czy wójtem Gdyni Janem Radtke (Andrzej Grąziewicz) oraz z ważniejszymi wydarzeniami tego pionierskiego okresu.
Niedziela (19 i 26 sierpnia)
„Miasto z morza” – po dwa odcinki, godzina 20:20, TVP1/HD
Źródło: media2.pl