Dokument „Jeżeli zapomnimy o nich…” w reżyserii Adama Sikorskiego i reportaż „Kasanci z Jaty” w reżyserii Marii Wiśnickiej zostały nagrodzone na 3. Zamojskim Festiwalu Filmowym „Spotkania z historią”, który zakończył się 15 sierpnia. Grand Prix za szczególne zasługi dla polskiej kinematografii historycznej odebrał Jerzy Hoffman. TVP Historia była współorganizatorem Festiwalu.
Jury w składzie: prof. Tadeusz Kowalski, prof. Zbigniew Zaporowski, prof. Stanisław Pastuszka uhonorowało dokument „Jeżeli zapomnimy o nich…” i reportaż „Kasanci z Jaty” statuetkami Zamość Perła Renesansu.
Podczas Festiwalu wyróżniono również filmy dokumentalne: „Jaster – tajemnica Hela” w reżyserii M. Walczak i M. T. Pawłowskiego (koprodukcja TVP Historia) oraz „Sen o Warszawie” w reżyserii K. Magowskiego (koprodukcja TVP), a także reportaże: „Sokrates” w reżyserii. J. Janczewskiego i „Historia brudu” w reżyserii D. Spolniaka.
Nagrodę Publiczności 3. Zamojskiego Festiwalu Filmowego otrzymał film dokumentalny „Sieroty Wołynia – córki Zamościa” w reżyserii Macieja Wojciechowskiego oraz reportaż Przemysława Bednarczyka „Pomnik trwalszy od spiżu. Komarów 1920”.
Nagrody zostały wręczone podczas uroczystej gali 3. Zamojskiego Festiwalu Filmowego 15 sierpnia 2015 na Rynku Wielkim w Zamościu. Podczas rozdania nagród obecny był przewodniczący Rady Nadzorczej TVP, Stanisław Jekiełek. Festiwalową Galę uświetnił koncert zespołu Brathanki.
Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” jest wspólną inicjatywą TVP Historia, Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu oraz Miasta Zamość. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego i reportażu o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki „Perła Renesansu”. Festiwalowi towarzyszą plenerowe projekcje filmów na Rynku Wielkim w Zamościu, spotkania z wybitnymi twórcami filmowymi w Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu oraz rekonstrukcje historyczne. Tegoroczną atrakcją festiwalu było otwarcie w Muzeum Zamojskim ekspozycji, dotyczącej historii Ormian w Zamościu.
Źródło: Telewizja Polska