Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada na antenach TVP

W piątek, 11 listopada, z okazji Narodowego Święta Niepodległości Telewizja Polska przygotowała specjalną ofertę programową: transmisje uroczystości państwowych i mszy, filmy fabularne i dokumentalne oraz  okolicznościowy koncert.

W piątek, 11 listopada o godz. 10:00 Jedynka będzie transmitować Mszę Świętą w intencji Ojczyzny, której będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Msza odbędzie się w Wilanowie w Świątyni Opatrzności Bożej.

Sprawdź ofertę kanału TVP INFO w PROGRAMIE TV

Transmisja uroczystości państwowych z Placu Piłsudskiego w Warszawie rozpocznie się o godz. 11:40 w TVP1 i TVP INFO. O godz. 13.40 TVP1 zaprasza na na film historyczny „Potop Redivivus” w reż. Jerzego Hoffmana. „Potop Redivivus” to projekt Filmoteki Narodowej, który powstał, aby zaprezentować współczesnej widowni „Potopu” na dużym i małym ekranie film w doskonałej jakości i nowej, atrakcyjnej formie. O godz. 20:20 kolejny odcinek serialu „Wojenne dziewczyny”. O godz. 22:15 Jedynka zaprasza na premierę filmu „Legiony” – to filmowa superprodukcja o legionowym pokoleniu lat 1914 – 1916, które wywalczyło Polsce niepodległość. To epickie widowisko historyczne zrealizowane przy użyciu najnowocześniejszych technik filmowych. Ukazuje młodych ludzi, którzy nie wahali się walczyć o odzyskanie państwowości, ale także tych, którzy dopiero zrozumieli, że tylko w wolnej Polsce zrealizują swoje marzenia.

Sprawdź godziny emisji serialu „Wojenne dziewczyny” w PROGRAMIE TV

Dwójka zaprasza na wydania specjalne programów: o godz. 14.00 „Familiada”, a o godz. 14:35 „Koło Fortuny”. O 17:10 emitowany będzie „Paderewski. Człowiek czynu, sukcesu i sławy”, film dokumentalny prezentujący życiorys genialnego Polaka, światowej sławy artysty, wybitnego patrioty, męża stanu, polityka i filantropa Ignacego Paderewskiego. A o godz. 22:00 w TVP2 „80. Koncert Jubileuszowy Leszka Długosza” – widowisko muzyczne, poświęcone twórczości Leszka Długosza – legendarnego artysty Piwnicy pod Baranami – z okazji 80. rocznicy jego urodzin.

Specjalną ofertę programową przygotowała TVP Kultura. O godz. 9.00 zaprasza na film dokumentalny „Cud nad Wisłą”. Obraz został zrealizowany w roku 1921 na zamówienie ówczesnego Wydziału Propagandy Ministerstwa Spraw Wojskowych, przybliża przebieg wojny polsko-bolszewickiej roku 1920, zakończonej słynną Bitwą Warszawską, która przeszła do historii jako „Cud nad Wisłą”. Film do naszych czasów zachował się jedynie we fragmentach. O godz. 12:30 film „Szaleńcy”, który jest debiutem fabularnym Leonarda Buczkowskiego z roku 1928. Akcja rozgrywa się na początku pierwszej wojny światowej. O godz. 19:05 w TVP Kultura „Dla ciebie Polsko” – polski, niemy film fabularny z 1920 roku opowiadający o wojnie polsko – bolszewickiej, a o godz. 20.00 film dokumentalny „Niepodległość” w reż. Krzysztofa Talczewskiego. Film pokazuje drogę do odzyskania niepodległości w 1918 roku, walkę o jej utrzymanie w pierwszych latach II Rzeczypospolitej oraz budowę niepodległej Polski. To wyjątkowy obraz tego, jak nasi rodacy budowali swoją wolną i niepodległą Ojczyznę.

W TVP Historia o godz. 12:20 „Plac Pamięci Narodowej” – film dokumentalny o Placu marszałka Józefa Piłsudskiego który, jest sercem Warszawy, a zarazem symbolem historii Polski ostatnich stuleci. O godz. 22:30 antena zaprasza na film dokumentalny „Wojna Światów”. Film został oparty na zrekonstruowanych filmach archiwalnych z wojny polsko-sowieckiej 1920 roku – jednego z największych sukcesów militarnych narodu polskiego. W „Wojnie Światów” wykorzystane zostały również nagrania radiowe – relacje uczestników i świadków wydarzeń, a także archiwalne świadectwa materialne, które przetrwały do naszych czasów: fotografie, rozkazy oraz zapisy tajnych raportów.

Sprawdź godziny emisji filmu „Plac Pamięci Narodowej” w PROGRAMIE TV

TVP Dokument o godz. 12:50 zaprasza na film dokumentalny „Atlas Niepodległości”, który przybliża fakty i okoliczności, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. O godz. 15:55 zostanie emitowany film „Rzeczpospolita Reaktywacja” w reż. Anny Ferens. Dokument porusza temat odbudowy Polski po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.

W TVP ABC cały dzień emitowana będzie specjalna „Kartka z kalendarza” – 40 sekundowy spot, w którym Wiadomirek i Pradomirek zapraszają najmłodszych do świętowania 11 listopada. Jako uzupełnienie w oprawie emitowane będą też teledyski wyprodukowane przez TVP ABC: „Przybyli ułani pod okienko” oraz „Taki kraj”. Antena zaprasza najmłodszych widzów także na specjalne wydania programów. O godz. 12:55 program „Halo, Halo!” o symbolach narodowych. O godz. 19:55 TVP ABC zaprasza na „Wieczór z Wiadomirkiem” – niezwykły talk – show, który specjalnie dla najmłodszych widzów prowadzi znany z anteny TVP ABC reporter Wiadomirek. W kolorowym studiu spotkamy się również z jego dwoma zwariowanymi kuzynami z odległej… czasoprzestrzeni. Pradomirki pojawiły się w naszych czasach dzięki niezwykłemu wehikułowi czasu. I to dzięki tej maszynie było możliwe zaproszenie do studia wielkiego patrioty Marszałka Józefa Piłsudskiego. O godz. 22:05 program „Zakochaj się w Polsce” odcinek o Muzeum J. Piłsudskiego w Sulejówku. 13 listopada TVP ABC zaprasza o godz. 9.30 na program „Ziarno” z Muzeum kryptologicznego.

W TVP VOD widzowie będą mieli okazję obejrzeć m.in.: „Legiony” filmową superprodukcję o legionowym pokoleniu lat 1914 – 1916, które wywalczyło Polsce niepodległość, „Skarb Jagiellonów. Polskie dzieje arrasami tkane” – film dokumentalny opowiadający o korelacjach historycznych losów Polski i losów kolekcji Wawelskich Arrasów od połowy XVI wieku do chwili obecnej. Film dokumentalny „Miłość i miłosierdzie” to opowieść o polskiej zakonnicy siostrze Faustynie, uznanej za świętą.

Krótkometrażowy film w reż. Tomasza Dobosza „Niepospolita” o podróży pisarza Tadeusza Dołęgi – Mostowicza w roku 1939 po Polsce. Podróżując, przeprowadza wywiady z ludźmi sukcesu. Na swojej drodze spotyka m.in.: Melchiora Wańkowicza, o. Maksymiliana Kolbe, Janusza Kusocińskiego, Eugeniusza Kwiatkowskiego i Hankę Ordonównę. Film dokumentalny „Wyszyński, zakochany Prymas” oraz film dokumentalny w reżyserii Jerzego Oleszkowicza i Leszka Staronia „15 miesięcy od Niepodległości”, poświęcony wydarzeniom politycznym z okresu 15 miesięcy, jakie Józef Piłsudski spędził w areszcie w twierdzy magdeburskiej. Uwolnienie marszałka stanowiło punkt zwrotny w oswobodzeniu naszej Ojczyzny z niewoli trzech zaborców.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *