Tym razem bohaterką „Niedzieli z…” w TVP Kultura będzie Bożena Dykiel – jedna z najpopularniejszych i najbardziej charakterystycznych aktorek telewizyjnych i filmowych o ogromnym temperamencie i potencjale komediowym.
Występowała m.in. na deskach teatrów warszawskich: Scena Prezentacje, Narodowym i Rozmaitości. Mimo to w jej karierze jest więcej ról filmowych niż teatralnych. Twierdzi, że miała szczęście do reżyserów i aktorów. Ci najważniejsi reżyserzy to Wajda, Hanuszkiewicz i Łomnicki – to role u nich ukształtowały ją jako aktorkę, przyniosły popularność i sympatię widzów. W jednym z wywiadów wyznała kiedyś, że filmu nauczył ją Andrzej Wajda, a teatru Adam Hanuszkiewicz. Rola Goplany w spektaklu Hanuszkiewicza przeszła do historii teatru polskiego, a ona sama stała się symbolem awangardowej „Balladyny”.
Jej koledzy aktorzy opisują ją jako kobietę niezwykle zaradną – Jan Englert uważa, że byłaby świetnym ministrem finansów, a Krystyna Sienkiewicz przypomina, że ktoś nawet wymyślił jednostkę zaradności – dykiela.
O bohaterce opowiedzą osoby, z którymi przyjaźni się i pracuje. Pierwszym gościem będzie Halina Rowicka – przyjaciółka i koleżanka, grały wspólnie w słynnej „Balladynie”. Pozostali goście to Karol Strasburger, jej kolega z roku i Wiktor Zborowski, z którym grała m. in. W Teatrze Narodowym. Spotkanie z Bożeną Dykiel i jej gośćmi poprowadzi Marek Zając. Rozmawiać będą m.in. o jej aktorskim wizerunku, mistrzach aktorstwie, charakterystycznym poczuciu humoru i przyjaźni.
W ramach spotkania TVP Kultura zaprasza do obejrzenia spektaklu i filmu w reżyserii Andrzeja Barańskiego, z rolami Bożeny Dykiel. Przedstawienie „Uczone białogłowy” jest adaptacją pisanej na rok przed śmiercią, jednej z ostatnich sztuk Moliera. Autor zawarł w niej wnikliwą analizę początków feminizmu (emisja o godzina 18:20). Następną propozycją będzie „Kawalerskie życie na obczyźnie” (emisja o godzinie 20:40), obyczajowy film oparty na pamiętnikach polskiego robotnika w Niemczech z początku XX wieku.
„Niedziela z… Bożeną Dykiel”
Emisja: niedziela, 17 lutego, od godziny 17:35
Źródło: Telewizja Polska