Nowa seria „Wyprawa na dno” na kanale National Geographic

fot. ELECTRIC PICTURES/Ian McCann

W 2006 roku ekipa polskich hydrologów dokonała bezprecedensowego odkrycia na środku Morza Bałtyckiego. Ich echosonda pokazała wrak o długości niemal 260 m – największe dotychczasowe odkrycie w tym rejonie. Gdy udało się poznać jego historię, znalezisko stało się jeszcze ciekawsze. Skąd na pełnym morzu wziął się Graf Zeppelin, jedyny lotniskowiec w historii III Rzeszy, skoro nigdy nie wziął udziału w walce? Wyjaśni to pierwszy odcinek nowej serii kanału National Geographic „Wyprawa na dno”.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału National Geographic

Znaleźliśmy go przy pomocy echosondy wielowiązkowej. Obiekt miał ok. 256 metrów długości. Znalezisko było spektakularne, nie byliśmy gotowi na coś takiego – powiedział ekipie twórców „Wyprawy na dno” Andrzej Słaby, hydrolog uczestniczący w odnalezieniu wraku.

Graf Zeppelin miał być postrachem mórz i dumą Hitlera. Wciąż budzi respekt, choć nigdy nie miał szansy wypłynąć w morze i wziąć udziału w wojnie. Mógł pomieścić ponad 40 myśliwców, bombowców i torpedowców. Windy miały wozić samoloty z dolnych pokładów na górny, a ich start miał odbywać się z użyciem katapulty. Winston Churchill uważał ten okręt za priorytetowy cel.

Dużym zaskoczeniem był ogrom tej jednostki. To sobie trudno wyobrazić, jeśli się go nie widziało – podkreśla w programie Adam Olejnik z Polskiej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, który uczestniczył w identyfikacji wraku.

Okręt nieukończony ze względu na braki w dostawach materiałów został zatopiony w Odrze. Dlaczego więc polscy odkrywcy natrafili na niego ponad 300 km od brzegu Morza Bałtyckiego, prawie 90 m pod poziomem morza? Tę zagadkę rozwiąże pierwszy odcinek serii „Wyprawa na dno”. Nurek i historyk Stephen Burke zejdzie na dno Bałtyku, by pokazać widzom National Geographic wrak olbrzymiego Grafa Zeppelina.

Po wojnie nazistowski lotniskowiec został wydobyty na powierzchnię przez Sowietów i odholowany na wody Bałtyku w celach eksperymentalnych. Radziecka armia chciała sprawdzić, ile taki okręt jest w stanie wytrzymać, zanim zatonie. Wykorzystano aż 2000 kg ładunków wybuchowych, by monumentalny Graf Zeppelin trafił na dno.

Zobaczymy szczegóły drewnianego pokładu i gigantycznych łańcuchów kotwicy, a dzięki najnowocześniejszym sonarom przyjrzymy się wyrwie w pokładzie o długości ok. 30 m oraz śladom po użyciu kilku ton ładunków wybuchowych.

Od Atlantydy po tajemnice lotu MH370

Kolejne odcinki serii „Wyprawa na dno” przyniosą rozwiązanie równie ciekawych tajemnic. Od poszukiwań zaginionego samolotu MH370 Malaysia Airlines i legendarnej Atlantydy po zagrożenia dla podmorskich kabli telekomunikacyjnych, które łączą nas w ramach globalnej sieci. Twórcy programu rzucą nowe światło na tajemnice ludzkiej cywilizacji oraz historii Ziemi, odkrywając zatopione miasta, spoczywające na dnie wraki oraz cuda natury schowane pod powierzchnią fal. Międzynarodowa premiera serii odbędzie się na antenie National Geographic w 172 krajach i 43 wersjach językowych.

„Wyprawa na dno” – premiera w niedzielę 26 sierpnia o godz. 21:00 na kanale National Geographic.

Źródło: FOX Networks Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *