1 sierpnia z okazji przypadającego Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego, Telewizja Polska przygotowała specjalną, okolicznościową ramówkę, która przypomni o bohaterskich czynach powstańców oraz uczci ich pamięć.
Sprawdź ofertę kanału TVP1 w PROGRAMIE TV
W niedzielę, 1 sierpnia o godz. 20:45 telewizyjna Jedynka oraz TVP Polonia zapraszają na koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, mieszkańcy stolicy po raz kolejny uczczą pamięć Powstańców. Wspólnie z Chórem Warszawiaków i Orkiestrą Warszawy zaśpiewają pieśni, które dodawały sił walczącej stolicy. Ponownie zabrzmią „Sanitariuszka Małgorzatka”, „Pałacyk Michla” czy „Warszawskie dzieci”. W tym roku tematem przewodnim koncertu będzie miłość, zarówno ta szczęśliwa zakończona powstańczym ślubem w piwnicy czy w zrujnowanym kościele, jak i nieszczęśliwa, gdy narzeczonych rozdzieliła śmierć. O swoich przeżyciach opowiedzą uczestnicy tamtych wydarzeń.
Chórzystom i solistom towarzyszy orkiestra pod dyrekcją Jana Stokłosy, a reżyserem jest Bolesław Pawica. Koncert, który w tym roku odbędzie się na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego, poprowadzi Tomasz Wolny.
O godz. 22:05, bezpośrednio po koncercie, TVP1 przypomni głośny film w reżyserii Jana Komasy „Miasto 44”, o dramatycznych losach młodych uczestników Powstania Warszawskiego, którym przyszło żyć, kochać i wkraczać w dorosłość w okrutnych realiach niemieckiej okupacji.
Kwadrans po północy, również w TVP1, reportaż „Oni 1944” – materiał z cyklu „Głębia ostrości” przedstawia „Powstanie Warszawskie” jako największą akcję podziemia zbrojnego w okupowanej przez Niemców Europie. Powtórkę reportażu zobaczymy w TVP Polonia o godz. 1:00 w nocy.
W TVP Polonia tragicznym losom powstańców będzie poświęcone niedzielne wydanie programu „Ziarno” o godz. 11:25. W audycji zastanowimy się nad współczesnym znaczeniem patriotyzmu i codziennymi sposobami okazywania więzi z ojczyzną. Z kolei o godz. 18:15 w programie „Debata Polonia 24” prof. Zbigniew Kruszewski i Anita Połczyńska – Zadrożna wspólnie z gośćmi porozmawiają na temat historii walczącej Warszawy. W programie nie zabraknie też aktualnych tematów z życia Polonii, która silnie wspiera pamięć o Powstaniu Warszawskim poza granicami Polski i niesie realną pomoc powstańcom żyjącym na emigracji.
Sprawdź ofertę kanału TVP Kultura w PROGRAMIE TV
TVP Kultura zaprosi widzów o godz. 14:20 na film w reżyserii Janusza Morgensterna „Godzina W”, który przedstawia przygotowania do Powstania oraz jego pierwsze minuty. Fabuła filmu to zapis jednego z przełomowych dla dziejów stolicy dnia – 1 sierpnia 1944 r. Niemcy powoli wycofują się z miasta. Konspiracyjne podziemie czeka na rozkaz wybuchu powstania. Trwają gorączkowe przygotowania do zbrojnego wystąpienia. W jednym z umówionych punktów zbiera się pluton Armii Krajowej pod dowództwem „Czarnego”. Mają zaatakować hitlerowskie koszary. Tuż przed akcją dowiadują się, że nie otrzymają wsparcia drugiego plutonu…
Sprawdź ofertę kanału TVP Historia w PROGRAMIE TV
Programów poświęconych Powstaniu Warszawskiemu nie może zabraknąć w TVP Historia. Już o godz. 14:30 antena zaprezentuje dokument „Polskie 100 lat – Powstanie Warszawskie”, w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego.
Wycofywanie się wojsk niemieckich i zbliżanie się oddziałów Armii Czerwonej zmusiło dowództwo AK do opracowania nowej koncepcji walki z Niemcami. Działania pod kryptonimem „Burza” zakładały przejęcie ziem polskich przez Armię Krajową wspólnie z wojskami sowieckimi, a następnie ujawnienie oddziałów AK i wystąpienie wobec Rosjan w roli gospodarza. Warszawa w planie „Burza” nie była przewidywana jako teren działań wojskowych. Stalin wykorzystał jednak okazję, by rękami Niemców zlikwidować Powstanie Warszawskie i jego uczestników. Armia Czerwona nacierająca na Warszawę otrzymała rozkaz o wstrzymaniu działań ofensywnych. W tym czasie w stolicy walczyli Powstańcy. W trakcie walk Warszawa została w znacznej części zniszczona, a po kapitulacji miasta specjalne oddziały niemieckie na rozkaz Hitlera przystąpiły do akcji burzenia miasta.
Z kolei o godz. 19:10 również w TVP Historia zobaczymy film „Rudy, Alek, Zośka” o tragicznych losach trzech przyjaciół: Jana Bytnara – Rudego, Macieja Aleksego Dawidowskiego – Alka, Tadeusza Zawadzkiego – Zośki, bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”.
Źródło: Telewizja Polska