Mateusz Damięcki, Cezary Kosiński, Zbigniew Zamachowski, Anna Dymna, Ewelina Flinta, Beata Tadla, Joanna Kulig, Anna Popek, Olga Bończyk, Agata Kulesza i Paweł Królikowski będą wspinać się na drzewa, tropić wilki i szukać śladów obecności żółwi błotnych w nowym cyklu TVP1 „Ocalony świat”. Te filmy o ochronie będzie można oglądać w każdy sobotni poranek.
Cykl „Ocalony świat” to 11 filmów przedstawiających najcenniejsze chronione gatunki polskich zwierząt oraz siedliska przyrodnicze, a także sposoby ich czynnej ochrony. W każdym odcinku gospodarzowi cyklu Grzegorzowi Miśtalowi towarzyszy inna gwiazda, osoba znana z telewizji, kina czy estrady. Razem ruszają w nieznane, by odkrywać tajemnice przyrody i poznać ludzi, których pasją jest ratowanie ginących roślin i zwierząt.
Przewodnikami widzów i bohaterów po pełnym tajemnic świecie przyrody będą przedstawiciele świata nauki, leśnicy, studenci, działacze społeczni. To ludzie, dla których ochrona zagrożonych gatunków jest pasją i sposobem na życie. To właśnie oni ratują ginące rośliny i zwierzęta. To właśnie oni uświadomią odbiorcom, że walka o piękno natury może być fascynującą życiową przygodą.
Gwiazdy zaproszone do udziału w cyklu nie będą biernymi widzami. – Zaprosiliśmy znanych i lubianych do udziału w działaniach czynnej ochrony. Będą wspinać się na drzewa, tropić wilki i szukać śladów obecności żółwi błotnych – mówi Grzegorz Miśtal.
W pierwszym odcinku serii Grzegorz Miśtal uda się w podróż po Polsce, by poznać niezwykły świat ptaków drapieżnych oraz ich badaczy. Towarzyszyć mu będzie Mateusz Damięcki. W kolejnych odcinkach świat przyrody wspólnie z widzami zgłębiać będzie Cezary Kosiński, Zbigniew Zamachowski, Anna Dymna, Ewelina Flinta, Beata Tadla, Joanna Kulig, Anna Popek, Olga Bończyk, Agata Kulesza oraz Paweł Królikowski.
„Ocalony świat” bierze udział w wielu festiwalach filmowych o tematyce przyrodniczej i ma za sobą już pierwszy Sukces: odcinek „Gorąco i sucho” z udziałem Anny Dymnej zdobył nagrodę główną w kategorii Natura 2000 na festiwalu – „Eko Film” (Polska).
W realizacji całego cyklu wykorzystano wiele nowoczesnych środków technicznych, pozwalających ukazać przyrodę, wśród nich zdjęcia lotnicze; zdjęcia z kamer specjalnych oraz tzw. fotopułapek zamieszczonych np. w gniazdach ptaków, norach wilków, bunkrach zamieszkałych przez nietoperze czy bieszczadzkich sadach, odwiedzanych przez niedźwiedzie brunatne. Wszystkie zdjęcia zrealizowane zostały w jakości Full HD, a dźwięk zgrany w standardzie Dolby 5.1, cykl został oprawiony muzyką skomponowaną specjalnie na potrzeby filmów.
Cykl powstał w ramach projektu „Ochrona różnorodności biologicznej na obszarach leśnych, w tym w ramach sieci Natura 2000 – promocja najlepszych praktyk” realizowanego przez Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych. Projekt, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, koncentruje się na promowaniu najciekawszych przedsięwzięć na rzecz ochrony zagrożonych zwierząt oraz siedlisk na terenie naszego kraju, a także na poszerzaniu wiedzy na temat ochrony różnorodności biologicznej. „Ocalony świat” zrealizowała Agencja Produkcji Telewizyjnej i Filmowej TVP na zlecenie Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych Lasów Państwowych w ramach realizacji projektu LIFE+.
„Ocalony świat”
Premiera: sobota, 6 września, godzina 10:30
Emisja: sobota, godzina 10:30
Źródło: Telewizja Polska