W cyklu „Książka do słuchania” radiowa Dwójka zaprasza w czwartek 21 grudnia na premierowe spotkanie z „Panią Bovary” Gustawa Flauberta w znakomitej interpretacji Agaty Kuleszy. Początek o godz. 19.00.
Program 2 Polskiego Radia przygotował dla swoich słuchaczy, a zwłaszcza słuchaczek, specjalny prezent pod choinkę. Jest to spotkanie z jedną z najsłynniejszych powieści świata – „Pani Bovary” Gustawa Flauberta w nowym tłumaczeniu Ryszarda Engelkinga i znakomitej interpretacji Agaty Kuleszy. Począwszy od czwartku 21 grudnia, przez osiem kolejnych tygodni, wielką powieść Flauberta usłyszymy w cyklu „Książka do słuchania” (godz. 19.00-19.30).
Opowieść o Emmie Bovary, wydana po raz pierwszy w 1857 roku, należy do najważniejszych dokonań Flauberta. Nowe tłumaczenie bardzo zbliżyło polską wersję do francuskiego oryginału (Ryszard Engelking otrzymał też w tym roku Nagrodę Literacką Gdynia za przekład innej powieści Flauberta – „Szkoły uczuć”).
Przeciętny, prowincjonalny lekarz, Karol Bovary, podczas wizyty u chorego poznaje młodą córkę pacjenta i jest nią oczarowany. Wkrótce potem wdowieje i decyduje się poślubić pannę Emmę Rouault, wychowankę przyklasztornej szkoły i namiętną czytelniczkę gotyckich romansów. Po niedługim okresie ekscytacji zmianą, która zaszła w jej życiu, młoda pani Bovary zaczyna się nudzić małżeństwem i mężem, pragnie uczuć wznioślejszych i gorętszych. To najkrótsze streszczenie psychologiczno-realistycznej powieści Flauberta. Można ją czytać nie tylko jako historię kobiety upadłej, ale również jako krytykę mieszczańskiego społeczeństwa połowy XIX wieku i obraz sporu światopoglądu racjonalistycznego i religijnego. Można też delektować się obrazami prowincji centralnej Francji, szczegółowo, podobnie jak obyczaje tamtego czasu, odmalowanymi przez pisarza i wspaniale oddanymi przez Agatę Kuleszę.
Wątek kobiety łamiącej tradycyjne normy obyczajowe niemal od samego początku pojawiał się w twórczości Flauberta. Po raz pierwszy wątek ten zawarł w opowiadaniu „Namiętność a cnota”, którego bohaterka, Mazza Willer, zdradza swojego męża-bankiera, zostaje porzucona przez kochanka, zabija swojego męża i dzieci, wreszcie popełnia samobójstwo. Postać Mazzy miała w jego zamyśle pokazywać, w jak łatwy sposób kobieta pod wpływem pożądania porzuca moralne konwenanse i staje się niewolnicą własnej namiętności. Dalsze refleksje na temat postawy niewiernych żon nasunęła Flaubertowi lektura „Fizjologii małżeństwa” Honoriusza Balzaka.
Źródło: Polskie Radio