Opowieść o kobietach żyjących w związkach z recydywistami, prześladowanie afrykańskich albinosów oraz historia trzech kobiet porwanych i przetrzymywanych przez 10 lat – to premierowe propozycje dokumentalne Jedynki na październik, w cyklu „Oglądaj z Andrzejem Fidykiem”. Tymczasem widzowie TVP2 w październiku będą mogli zobaczyć premiery m.in. takich dokumentów, jak „Kulisy pewnej zbrodni” o jednym z najbardziej sensacyjnych procesów ostatnich lat, wyróżniony na Krakowskim Festiwalu Filmowym „Dziennik z podróży” Piotra Stasiaka czy francuską produkcję „Afganistan. Cena zemsty”.
„Kochani recydywiści”, film dokumentalny Ireny i Jerzego Morawskich o kobietach, których mężowie, partnerzy są recydywistami – to wieczorna propozycja Jedynki w pierwszy poniedziałek października (7.10, godzina 23:20). Zakochane kobiety piszą listy, chodzą na widzenia, czasami biorą ślub w więzieniu. Autorzy starają się odpowiedzieć na pytanie – co powoduje, że wikłają się w sytuacje bez wyjścia.
Natomiast film „Zabić albinosa”, reż. Harry Freeland (14.10, godzina 23:00) to wzruszająca opowieść o Afrykanach z bielactwem, ukazująca niebezpieczeństwo, jakie na nich czyha. Albinosi , a zwłaszcza dzieci, określani jako „biali” albo „duchy” są celem napaści zagrażających ich życiu. Reżyser ukazuje historię głęboko zakorzenioną w przesądach, cierpieniu i niesamowitej sile walki o prawa człowieka.
Amanda Berry, Ginie DeJesus i Michelle Knight (miały wówczas 14, 16 i 20 lat) zostały uprowadzone, więzione i wykorzystywane seksualnie przez Ariela Castro, przez 10 lat. W filmie wypowiadają się rodziny porwanych, przyjaciele, sąsiedzi oraz rodzina Castro. Według policji, kobiety miały wielokrotnie zachodzić w ciążę a Castro biciem wywoływał u nich poronienia. Obecnie 52-letni Castro został już oskarżony o uprowadzenie, uwięzienie i wielokrotne gwałty. Na film „Niewolnice z Cleveland”, reż. Rick Edwards TVP1 zaprasza 21 października o godzinie 23:10.
W poniedziałek, 7 października o godzinie 23:50, w cyklu „Czy świat oszalał” TVP2 wyemituje ostatni odcinek trzyczęściowego dokumentu pod tytułem „Wojna w Iraku, co poszło źle”. To kolejna produkcja najsłynniejszego brytyjskiego teamu politycznych dokumentalistów, która pokazuje, jak nadzieje i plany Amerykanów przegrały w konfrontacji z realiami Iraku.
W tym samym cyklu, 21 października, Dwójka zaprasza na premierę dokumentu „Broń – najstarsze uzależnienie Ameryki”. Film dotyka kontrowersji wokół kwestii dostępności broni w USA w kontekście ostatnich tragicznych wydarzeń, takich jak strzelanina w szkole podstawowej w Newtown. Wkrótce po tym wydarzeniu prezydent Obama wygłosił emocjonalne przemówienie i obiecał zmiany regulacji prawnych dotyczących posiadania broni.
Jeszcze tego samego dnia widzowie Dwójki będą mogli obejrzeć premierę „Fundamentalistów z Zachodniego Brzegu”. Film próbuje oddać sytuację na zachodnim Brzegu Jordanu, stanowiącym terytorium arabskie, od 1967 roku okupowane przez Izrael.
Dwójka w swojej ofercie (8 października, godzina 22:50) ma również premierowy obraz Piotra Stasiaka „Dziennik z podróży” o mistrzu polskiej fotografii, Tadeuszu Rolce. Współprodukowany przez TVP2 projekt Stasiaka otrzymał wyróżnienie podczas tegorocznej edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego, a także „Złote grono” w kategorii filmów dokumentalnych na Lubuskim Lecie Filmowym.
15 października, w ramach cyklu „Świat bez fikcji” widzowie TVP2 zobaczą film produkcji francuskiej „Afganistan. Cena zemsty”. Jego autorzy analizują prawdziwe przyczyny interwencji wojsk Zachodu w Afganistanie oraz przebieg konfliktu, który przerodził się w otwartą wojnę.
Kolejna premiera dokumentalna Dwójki to przejmujący film zatytułowany „Nigdy nie zapomnij kłamać” Mariana Marzyńskiego, filmowca żyjącego w Stanach Zjednoczonych, w przeszłości laureata prestiżowej Emmy Awar (22.10, godzina 22:50 w cyklu „Świat bez fikcji”). Opowiada on o chłopcu, który ocalał dzięki pomocy wielu ludzi. Po latach, już jako dojrzały mężczyzna, bohater wraca do Warszawy i wspomina bolesny czas swojego dzieciństwa.
Ostatnia październikowa premiera Dwójki w ramach cyklu „Świat bez fikcji” to „Wybaczyć wszelkie zło” w reżyserii Grzegorza Linkowskiego (wtorek, 29 października, godzina 22:50). Film odkrywa sensacyjne fakty dotyczące rozmów i porozumień pomiędzy AK i UPA tuż po tragicznych wydarzeniach na Wołyniu, na kilka miesięcy przed rozpoczęciem akcji „Wisła”.
Dwójka zaprasza również na obraza „Titanic. Po katastrofie” (czwartek 29 października, godzina 00:10.). Film opowiada o tym, co się wydarzyło po katastrofie legendarnego transatlantyku.
Źródło: Telewizja Polska