Dnia 7 listopada 2012 roku o godzinie 4:15 został wyłączony sygnał telewizji analogowej na obszarze województwa lubuskiego. Oznacza to, że od tego momentu odbiór telewizji naziemnej na obszarze województwa będzie możliwy tylko w cyfrowej technologii DVB-T.
Był to pierwszy z siedmiu etapów wyłączania sygnału telewizji analogowej na obszarze Polski, które mają zakończyć się do 31 lipca 2013 roku. Drugi etap będzie miał miejsce 28 listopada 2012 roku i obejmie trzy obszary wykorzystywania częstotliwości – Gdańsk, Iława oraz Poznań.
Dodatkowo na obszarze województwa lubuskiego, obok wyłączenia sygnału telewizji analogowej, zaszły także zmiany w emisji sygnału telewizji cyfrowej. Na obiekcie RON Gorzów Wielkopolski/ul. Podmiejska przeprowadzono zmiany w emisji sygnału trzeciego multipleksu (MUX-3) – nastąpiła zmiana kanału z 21 na 32, a moc została zwiększona z 0,16 do 4 kW. Natomiast na obszarze województwa dolnośląskiego rozpoczęto emisję sygnału drugiego multipleksu z nowego obiektu nadawczego – RTON Jelenia Góra/Śnieżne Kotły, gdzie emisja prowadzona jest na kanału 37 z mocą 100 kW. Nową emisję sygnału telewizji cyfrowej rozpoczęto także w województwie wielkopolskim, gdzie na obiekcie SLR Bolewice rozpoczęto nadawanie sygnału trzeciego multipleksu na kanału 32 z mocą 3 kW.
Symbolicznego wyłączenia nadajników sygnału telewizji analogowej na obszarze województwa lubuskiego dokonał Minister Administracji i Cyfryzacji, Michał Boni.
Źródło: Telewizja Polska/EmiTel/własne