Już za tydzień, 19 marca, rozpocznie się trzeci etap przełączenia sygnału naziemnej telewizji na cyfrowy. Dzięki temu w zasięgu nowoczesnej telewizji znajdzie się już ponad 10 mln Polaków.
To jeden z trudniejszych momentów w przechodzeniu naszego kraju z sygnału analogowego naziemnej telewizji na cyfrowy. Obejmie ponad 5,7 mln osób z 346 gmin w różnych województwach, przede wszystkim w mazowieckim, ale także w podkarpackim, zachodniopomorskim, śląskim, warmińsko-mazurskim, małopolskim, pomorskim, łódzkim, opolskim i lubuskim. Są to gminy skupione wokół Elbląga, Szczecina, Rzeszowa Warszawy i Wisły, a więc dotyczą także obszarów górzystych, gdzie dotarcie z sygnałem jest szczególnie trudne. Dzięki staraniom resortu administracji i cyfryzacji w tegorocznym budżecie profilaktycznie przewidziano ponad 31 mln zł na „doświetlenie” czyli wzmocnienie siły i zasięgu sygnału telewizji cyfrowej.
– Gdyby nie ta decyzja, to 650 tys. osób na tym etapie przełączania sygnału w ogóle nie miałoby dostępu do cyfrowej telewizji naziemnej – podkreślił podczas konferencji prasowej minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.
Te pieniądze pozwolą także uruchomić o rok wcześniej, niż zakładano, tzw. trzeci multipleks, dzięki któremu do odbiorców popłynie sygnał z szeroką oferta programów TVP, w tym kanał TVP Kultura – zapowiada Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
Konieczność doświetlania sygnału to nie jedyna trudność. O ile w czasie poprzednich etapów przechodzenia na naziemną telewizję cyfrową po prostu następowało wyłączenie nadajnika analogowego, teraz w kilku miejscach trzeba będzie jednocześnie włączyć nadajnik cyfrowy.
Źródło: Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji