Rośnie poziom zaufania do TVP, zadowolenie z oferty programowej utrzymuje się na wysokim poziomie, Polacy deklarują najwyższą satysfakcję z oglądania „Wiadomości”, a zdecydowana większość wskazuje na ważność istnienia telewizji publicznej – to najistotniejsze wnioski z najnowszych badań TNS OBOP, przeprowadzonych w kwietniu br.
TVP pierwsza, TV Trwam – ostatnia
Wśród różnych instytucji medialnych Polacy w dalszym ciągu największym zaufaniem darzą główne stacje telewizyjne. Poziom deklarowanego zaufania do TVP wzrósł do 71% (o 5 p.p. w porównaniu do zeszłego roku). Podobnie jak przed rokiem, także główne anteny TVP cieszą się zaufaniem około 2/3 Polaków (TVP1 – 65%, TVP2 – 67%, TVP INFO – 60%). Dla porównania zaufanie do Polsatu wynosi 68%, TVN – 66%, a Polskiego Radia – 59%. A już zdecydowanie niżej plasują się główne media „papierowe”: „Gazeta Wyborcza” – 37, „Rzeczpospolita” – 32 i „Fakt” – 29%. Najmniej Polaków ufa „Naszemu Dziennikowi” – 22%, a TV Trwam i Radiu Maryja – po 21%.
Silna oferta programowa TVP
Zadowolenie z oferty programowej TVP od 3 lat kształtuje się na tym samym, wysokim poziomie. Zdaniem Polaków główne kanały telewizji publicznej (TVP 1, TVP 2 i TVP INFO) nadają najlepsze audycje w większości badanych gatunków programowych. TVP 1 zdaniem polskich widzów emituje: najlepsze seriale i telenowele, najlepsze polskie filmy fabularne, najlepsze programy informacyjne i publicystyczne, najlepsze filmy dokumentalne i reportaże, najlepsze programy dla dzieci i młodzieży oraz przedstawienia teatralne. Lepiej niż w ub. roku oceniono emitowane przez TVP 1 programy popularnonaukowe i przyrodnicze oraz audycje religijne i kabarety. TVP 2 to przede wszystkim rozrywka o najwyższej jakości – kabarety, teleturnieje, programy rozrywkowe. Lepiej niż w ub. roku oceniono emitowane przez TVP 2 teleturnieje, quizy i gry.
„Wiadomości” niekwestionowanym liderem
Najpopularniejszym źródłem codziennych informacji dla Polaków są: „Wiadomości” w TVP1 (22%) i internet (20%). Najlepiej ocenianymi programami informacyjnymi są „Wiadomości” i „Teleexpress” w TVP1. W porównaniu z ubiegłorocznym pomiarem spadła za to pozycja serwisów przygotowywanych przez TVN. Ponadto, od 3 lat utrzymuje się na tym samym poziomie (42%) ocena neutralności TVP w kontekście prezentowania przez nią tematów politycznych. Zwiększa się natomiast przekonanie o neutralności TVP w kwestii prezentowania informacji o działaniach rządu.
Telewizja publiczna potrzebna Polakom
Aż 7 na 10 dorosłych Polaków deklaruje, że jest dla nich ważne, aby w Polsce istniała telewizja publiczna.
Badanie wykonane przez TNS OBOP na zlecenie TVP S.A. w dniach 19-25 kwietnia br., metoda – wywiady face-to-face na próbie 1000 osób, mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia.
Źródło: Telewizja Polska