Rosyjski portal rządowy „Swobodnaja Pressa” uznał rosyjskojęzyczne audycje Polskiego Radia dla Zagranicy „za bezceremonialne ingerencje w wewnętrzne sprawy Rosji”. Dostało się też portalowi Redakcji Rosyjskiej PRdZ radiopolsha.pl, który uznano za element polskiej wojny propagandowej z Rosją.
Polska dysponuje sprawdzonym medium informacyjnym skierowanym do odbiorcy na Wschodzie. Jest to, wypełniające lukę informacyjną na obszarze całej przestrzeni postsowieckiej, Polskie Radio dla Zagranicy nadające po rosyjsku, białorusku i ukraińsku. Jego formuła została w ostatnim czasie unowocześniona z naciskiem na przekaz multimedialny. Od stycznia bieżącego roku Polskie Radio dla Zagranicy nadaje w Internecie i przez satelitę Eutelsat Hot Bird 24-godzinny kanał w językach rosyjskim, ukraińskim, białoruskim i polskim dla Polaków na wschodzie. Program przygotowuje także równoległy multimedialny portal informacyjny w tych językach. Serwis jest dostępny w wersji na urządzenia mobilne. W ostatnich miesiącach oglądalność rosyjskojęzycznego portalu radiopolsha.pl zwiększyła się dwuipółkrotnie. Gwałtownie rośnie również liczba odbiorców interaktywnych serwisów informacyjnych programu w sieciach społecznościowych.
Mając na uwadze tradycyjnego słuchacza, wybrane audycje Redakcji Rosyjskiej są retransmitowanie na fali 738 AM w Moskwie (sześć razy dziennie po pół godziny). Nadawane z Litwy na fali 1386 AM audycje Polskiego Radia dla Zagranicy są odbierane od Petersburga poprzez Kaliningrad, Smoleńsk aż po Rostów nad Donem. Fala 1386 AM to wspólna platforma nadawcza Polskiego Radia dla Zagranicy i Radia Swoboda. Według badań audytorium przeprowadzonych przez amerykańską agencję BBG, stacja jest szczególnie popularna wśród rosyjskich kierowców. Połowa ankietowanych potwierdziła, że słucha audycji regularnie. Z tego samego nadajnika Polskie Radio dla Zagranicy emituje audycje po białorusku. Dodatkowo można ich też słuchać na falach FM na północy Białorusi.
Audycje w języku ukraińskim transmitowane są codziennie przez sieć informacyjnego radia Era FM odbieranego we wszystkich większych miastach kraju. Według statystyk operatora, liczba regularnych słuchaczy audycji z Warszawy to co najmniej 700 tysięcy. W ciągu ostatniego roku wskutek działań wojennych, liczba nadajników stacji zmniejszyła się niestety z 46 do 40. Po aneksji Krymu w marcu 2014 roku na polecenie Moskwy władze separatystyczne wyłączyły nadajniki wszystkich ukraińskich sieci radiowych transmitowanych w regionie. W przypadku stacji Era FM oznaczało to utratę nadajników w Symferopolu, Sewastopolu, Krasnoperekopie oraz Kerczu. W drugim kwartale 2014 roku w skutek konfliktu w Donbasie, także na rozkaz Kremla, władze tzw. Noworosji zlikwidowały nadajniki ukraińskich sieci w kontrolowanych przez prorosyjskich bojowników miastach Donieck i Ługańsk. Reszta nadajników radia Era FM w obwodach donieckim i Ługańskim (miasta Kramatorsk i Mariupol) działa bez zakłóceń.
Dla Polaków na wschodzie Polskie Radio dla Zagranicy nadaje w Internecie, a także za pośrednictwem lokalnych sieci FM w Wilnie i Lwowie.
Źródło: Polskie Radio