Do zespołu Polskiego Radia RDC dołączyli nowi dziennikarze. Przygotowane przez nich propozycje programowe pojawią się na antenie we wtorki, w piątki i soboty.
Jedną z nowości RDC jest program Łukasza Badowskiego. Doktor fizyki, na stałe związany z Centrum Nauki Kopernik we wtorkowe wieczory po godzinie 20:00 poprowadzi popularnonaukową audycję „Z innej planety”. Badowski jest edukatorem i człowiekiem o niezliczonych zainteresowaniach. Fascynują go nie tylko nauki przyrodnicze – zajmował się historią języka polskiego, muzyką czy symboliką chrześcijańską. Specjalizuje się w paradoksach myślenia i zagadnieniach z pogranicza nauki i etyki. Wydawcą i współtwórcą programu jest Marek Miśko.
Do zespołu dołączył również Cezary Polak, który w każdy piątek między godziną 15:00 a 18:00 udowodni słuchaczom, że „Polak potrafi”. Z wykształcenia polonista i reżyser filmowy. Z zamiłowania szynkarz, animator i badacz peryferyjnych obszarów kultury niskiej i wysokiej. Mieszka i prowadzi klubokawiarnię na warszawskim Grochowie. Publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Dzienniku Gazecie Prawnej, Tygodniku Powszechnym, Polityce i Wprost. Autor felietonów o prawobrzeżnej Warszawie drukowanych w Gazecie Stołecznej.
„Tercet, a nawet kwartet” to propozycja na sobotnie przedpołudnie (od godziny 11:00) przygotowana przez Artura Głowackiego – absolwenta filmoznawstwa i bezgranicznego wielbiciela filmów „Dawno temu w Ameryce” Sergia Leone oraz „Wstęp do imagineskopii” Śledzia Otrembusa Podgrobelskiego. Z reguły porusza się po orbicie intelektualno-mentalnej wyznaczonej przez Bohumila Hrabala i Czesława Miłosza. Autor reportaży telewizyjnych i programów publicystycznych; w swoim autorskim „Salonie Polonii” zajmował się polityką, gospodarką i kulturą.
Stałymi współprowadzącymi audycję „Tercet, a nawet kwartet” będą prof. Arkadiusz Stempin i Roman Kurkiewicz.
W każdą sobotę po godzinie 14:00 swoją propozycję przedstawi również nietypowy duet – psycholog Paweł Fortuna i fotografujący biolog Łukasz Bożycki.
Paweł Fortuna – psycholog, doktor nauk humanistycznych. Wykładowca na Akademii Leona Koźmińskiego i w Instytucie Psychologii KUL. Wielokrotnie nagradzany autor i współautor książek o tematyce psychologicznej, m.in. „Pozytywna psychologia porażki” – Nagroda Teofrasta za najlepszą popularnonaukową książkę psychologiczną 2012, „Perswazja w pracy trenera” – Książka dla Trenera 2011, „Metafory i analogie w szkoleniach” – Książka dla Trenera 2013 (z Mirosławem Urbanem). Członek ZAiKS, autor tekstów, muzyk i kompozytor.
Łukasz Bożycki jest fotografem, prezesem Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręgu Mazowieckiego, doktorantem Instytutu Biologii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk. Dwukrotny laureat międzynarodowego konkursu fotograficznego organizowanego przez BBC Worldwide i Muzeum Historii Naturalnej w Londynie (praca pt. „Żabowisko” została uznana za Zdjęcie Roku 2013 przez International Federation of Wildlife and Nature Photography), nagrodzony w Gesselshaft Deutscher Tierfotografer of the Year 2013, finalista XI Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska. W 2014 roku odebrał nagrodę z rąk Jej Królewskiej Wysokości Katarzyny, księżnej Cambridge.
Duet ma na koncie wspólną – przedstawiającą obraz świata w zderzeniu perspektyw przyrodniczej i psychologicznej – książkę „Animal Rationale. Jak zwierzęta mogą nas zainspirować?” (Wydawnictwo Naukowe PWN). Na nazwę audycji ogłoszony został wśród słuchaczy RDC konkurs.
Na sobotnią (godziny 18:00-20:00) audycję prezentującą muzykę klasyczną i związane z nią wydarzenia zaprosi słuchaczy Anna S. Dębowska – wieloletnia dziennikarka muzyczna Gazety Wyborczej i redaktor naczelna Beethoven Magazine. Wcześniej również redaktor prowadząca portalu Młodzieżowej Gazety Muzycznej. Studiowała na Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie.
Źródło: Telewizja Polska