Dziś, 1 października 2013 roku, ze stacji nadawczych RTCN Katowice/Kosztowy i RTCN Warszawa/PKiN ruszyły pierwsze stałe emisje cyfrowego radia w standardzie T-DAB+. Z nadajników prowadzona jest emisja sygnału trzeciego multipleksu (MUXR-3) Naziemnego Radia Cyfrowego, na którego ofertę składają się stacje Polskiego Radia.
Stacja RTCN Katowice/Kosztowy swoim zasięgiem obejmuje Katowice i aglomerację katowicką, natomiast RTCN Warszawa/PKiN – Warszawę i aglomerację warszawską. W ofercie programowej MUXR-3 znajduje się osiem stacji Polskiego Radia – Program I, Program II, Program III, Program IV, Polskie Radio dla Zagranicy, Radio Polskie 24, Radio Polskie Rytm i Polskie Radio Radio dla Ciebie (z RTCN Warszawa/PKiN), Polskie Radio Katowice (z RTCN Katowice/Kosztowy).
W Katowicach trzeci multipleks Naziemnego Radia Cyfrowego można odbierać na kanale 10A (209,936 MHz), a w Warszawie na kanale 6B (183,648 MHz).
Do odbioru Naziemnego Radia Cyfrowego niezbędne jest posiadanie radioodbiornika obsługującego standard T-DAB+. Uruchomienie stałych emisji cyfrowego radia nie ma żadnego wpływu na analogowe radio.
Uroczysta inauguracja stałego nadawania cyfrowego programów Polskiego Radia miała miejsce w Studiu im. Władysława Szpilmana w Warszawie. Kilka minut po godzinie 12:00 przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak i prezes Zarządu Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski włączyli sygnał cyfrowego sygnału. Pierwszym występem artystycznym transmitowanym za pośrednictwem cyfrowego radia był koncert Leszka Możdżera.
Jak zauważył prezes Zarządu Polskiego Radia S.A. Andrzej Siezieniewski, cyfryzacja to cywilizacyjna konieczność i nieunikniony proces. Dotyczy to także radia, które, jeśli chce być samodzielnym, nowoczesnym i wciąż rozwijającym się medium, musi podążać tą drogą. Jednocześnie jako nadawca publiczny czujemy się zobowiązani do tworzenia nowych możliwości korzystania z naszych programów i udostępniania kolejnych, unikatowych treści naszym Słuchaczom – podkreślił prezes Zarządu PR S.A.
Rozpoczęcie przez Polskie Radio stałej emisji naziemnej w technologii cyfrowej DAB+ sprawi, że stanie się ono liderem zmian technologicznych i prekursorem radiofonii cyfrowej nie tylko w Polsce, ale i w Europie Środkowo-Wschodniej. Ponadto będzie miało możliwość wzbogacenia swej oferty programowej o zupełnie nowe kanały, a także dotarcia do większej liczby odbiorców, co pomoże w pełniejszym realizowaniu ustawowego obowiązku nadawania kanałów ogólnopolskich.
Problematyka radia cyfrowego będzie przybliżana w najbliższym czasie w specjalnych audycjach przez wszystkie Anteny Polskiego Radia, szczegółowe informacje można znaleźć również na stronie dabplus.polskieradio.pl.
Źródło: Polskie Radio
Odbiornik WIWA HD102 nie odbiera w systemie DAB+. A może ja się mylę?
Nie mylisz się.