1 października 2017 roku Polskie Radio uruchomi 24-godzinne, cyfrowe Radio Chopin w nowej, wzbogaconej formule. To spuentowanie Jubileuszu 80-lecia Programu Drugiego Polskiego Radia, a zarazem wsparcie wyjątkowych inicjatyw kulturalnych, w tym Pierwszego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych.
Od jesieni 2017 roku Polskie Radio będzie miało nowoczesny kanał cyfrowy – Radio Chopin. Jego uruchomienie nastąpi 1 października 2017 roku, w Międzynarodowym Dniu Muzyki. To powrót – w znacznie wzbogaconej formule – do przedsięwzięcia, które przyniosło Polskiemu Radiu prestiżowy sukces dwa lata temu, podczas XVII Konkursu Chopinowskiego.
Cyfrowe Radio Chopin emitowało w 2015 roku wszystkie przesłuchania konkursowe (wraz z komentarzami krytyków i zaproszonych gości) oraz specjalne audycje poświęcone twórczości naszego najwybitniejszego kompozytora. W swojej nowej formule Radio Chopin zostanie poświęcone muzyce polskiej. Audycje zawierać będą twórczość od średniowiecza do XX-go wieku – dzieła dawnych mistrzów (Mikołaj Gomółka, Wacław z Szamotuł, Adam Jarzębski, Grzegorz Gerwazy Gorczycki), utwory kompozytorów XIX wieku (Józef Elsner, Karol Kurpiński, Henryk Wieniawski), dzieła wokalne i sceniczne twórcy polskiej opery narodowej Stanisława Moniuszki, kompozycje autorów przełomu XIX i XX wieku (Ignacy Jan Paderewski, Karol Szymanowski, Mieczysław Karłowicz) oraz najwybitniejsze kreacje polskiej muzyki XX wieku (Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki, Krzysztof Penderecki). Prezentowane będą wszystkie formy i gatunki muzyczne – przekrój tego, co najbardziej wartościowe i reprezentatywne dla polskiej kultury muzycznej.
Centralne miejsce w Radiu Chopin zajmie twórczość patrona. Przypomniane zostaną przesłuchania Konkursów Chopinowskich (które Polskie Radio rejestruje od 1955 roku), audycje Chopinowskie dziennikarzy Programu 1 i 2 Polskiego Radia, historyczne programy Jana Webera – niezrównanego znawcy tematu. Prezentowanej muzyce towarzyszyć będzie archiwalna i współczesna publicystyka: wywiady, komentarze, relacje, recenzje płyt i koncertów. Antenę zasilą także nagrania koncertów zarejestrowanych podczas festiwali organizowanych lub współorganizowanych przez Program 2 PR: Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju (najstarszy festiwal muzyczny w Europie) oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”. Muzyka Chopina pojawi się również w popularnych opracowaniach jazzowych.
Radio Chopin zaproponuje kompendium wiedzy o Fryderyku Chopinie i polskiej muzyce, przedstawione w sposób komunikatywny i atrakcyjny. Programy adresowane będą nie tylko do melomanów, ale i do tych słuchaczy, którzy – bez względu na wykształcenie – poszukują kontaktu z muzyką.
O ponownym uruchomieniu Radia Chopin poinformowali 12 lipca przedstawiciele Polskiego Radia podczas środowej konferencji prasowej, przedstawiającej założenia Pierwszego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych.
Dyrektor Programu 2 Polskiego Radia Małgorzata Małaszko podkreśliła, że Radio Chopin to inicjatywa, która jest spuentowaniem 80-lecia Dwójki. Zaznaczyła jednak, że nie jest to „Dwójka do kwadratu”, ale propozycja Polskiego Radia dla melomanów i osób, które chcą zainteresować się muzyką klasyczną. Prezentowane będą tam utwory Chopina grane zarówno na instrumentach starych, jak i współczesnych.
Data uruchomienia Radia Chopin nie jest przypadkowa, bowiem 1 października przypada Międzynarodowy Dzień Muzyki, a październik kojarzony jest z muzyką Fryderyka Chopina i konkursem Chopinowskim. Dyrektor Małaszko przypomniała, że 17 października obchodzona jest rocznica śmierci kompozytora. Inicjatywa Polskiego Radia cieszy dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina dr Artur Szklenera, który zaznaczył, że w erze nowych mediów ważne jest docieranie do słuchaczy w nowoczesny sposób.
Podczas konferencji poinformowano, że Polskie Radio będzie – obok Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina i Telewizji Polskiej – współorganizatorem Pierwszego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, który odbędzie we wrześniu 2018 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W zamierzeniu organizatorów, konkurs ma stać się jednym z najistotniejszych elementów programu obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Przywrócenie autentycznego brzmienia muzyki Fryderyka Chopina to idea, która od samego początku wpisana jest w założenia programowe Instytutu jego imienia. Uczestnicy konkursu będą mieli do dyspozycji fortepiany historyczne z kolekcji Instytutu (Erard z 1838, 1849 i 1855, Pleyel z 1848 i 1854, oraz Broadwood z 1843), a także kopie instrumentów z epoki, w tym instrument specjalnie zamówiony na konkurs: kopię warszawskiego instrumentu Chopina – Buchholtza.
Źródło: Polskie Radio