11 listopada świętujemy jedną z najważniejszych dat dla wszystkich Polaków, święto ustanowione dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku po 123 latach zaborów. Jak co roku Polskie Radio z radością włącza się w obchody Narodowego Święta Niepodległości i tego dnia na wszystkich antenach na pewno nie zabraknie specjalnych propozycji – zarówno dla najmłodszych słuchaczy, jak i dla tych starszych, interesujących się historią Polski, gospodarką czy muzyką.
„Niepodległa do hymnu”
Wszystkie programy Polskiego Radia przygotowały różnorodne audycje, dlatego każdy znajdzie wśród nich coś ciekawego dla siebie. Łączy je jedno: o godzinie 12.00, nawiązując do akcji „Niepodległa do hymnu”, polegającej na wspólnym śpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego”, każda antena Polskiego Radia wyemituje hymn Polski w pełnej wersji, by można go było zaśpiewać wspólnie z najbliższymi.
Tło historyczne
Nie zabraknie oczywiście audycji historycznych, aby przypomnieć genezę Święta Niepodległości: Jedynka zaprasza na kalendarium „Niepodległa dzień po dniu”, tym razem w specjalnej odsłonie.
Mini-cykl „11 listopada 1918 roku we wspomnieniach” będzie zawierać materiały archiwalne i reminiscencje uczestników tego wyjątkowego dnia. Sześciu odcinków wysłuchamy tuż przed godziną 7.00, 8.00 i 9.00 oraz przed godziną 14.00, 15.00 i 17.00.
A po godzinie 19.00 w audycji popularnonaukowej „Eureka” na antenie Jedynki Katarzyna Jankowska w cyklu „Drogi do niepodległości” ujawni kulisy dyplomacji w tamtych gorących czasach.
W „Czacie Czwórki” tematem dnia będą „Ślady przeszłości, ślady teraźniejszości. Co zostanie po nas?”. W archiwach nie brakuje dokumentów z przeszłości, klisze czy pamiątki znajdujemy też w rodzinnych zbiorach. A co zostanie po nas? Dlaczego pamięć pokoleniowa jest ważna? Piotr Firan zaprasza do włączenia Czwórki od godz. 15.00, a zaraz potem Kuba Marcinowicz w audycji „TOP – Trochę Optymizmu Popołudniem” przedstawi słuchaczom ciekawą i pomocną aplikację „Polish Roads to Independence 1914-1922”.
Wartości patriotyczne dzisiaj
Święto Niepodległości to nie tylko historia – dziennikarze Polskiego Radia przyjrzą się również zagadnieniom współczesnym. W Trójce wysłuchamy, jak święto odzyskania niepodległości obchodzi się w innych krajach oraz jak słuchacze chcieliby spędzać ten dzień (godz. 8.00). Dowiemy się także, jakie znaczenie mają wartości, takie jak: rodzina, wolność, ojczyzna, patriotyzm dla trzech różnych pokoleń – 20-latków, 50-latków oraz 80-latków oraz jakie widać zmiany i różnice w wypowiedziach poszczególnych generacji (po godz. 12.00). Czwórka z kolei zajmie się tematem dumy. O tym, czy i dlaczego jest ważna w naszym życiu, czy można żyć bez dumy oraz czy lepiej być dumnym z kogoś czy z samego siebie dowiemy się z audycji „Strefa Prywatna” o godz. 20.00.
Odzyskanie niepodległości – obraz w kulturze
Wśród propozycji kulturalnych Polskiego Radia motywy Święta Niepodległości pojawią się m.in. w audycji „Moje książki”, w której Anna Stempniak przybliży życie literackie w zaborach, w 1918 roku oraz po odzyskaniu Niepodległości (Jedynka, godz. 21.00). Tematy niepodległościowe w polskiej kinematografii przypomni Ryszard Jaźwiński (Trójka, godz. 16.00), a o tym, w jaki sposób patriotyzm i nastroje patriotyczne były prezentowane w literaturze, malarstwie, teatrze czy muzyce, opowie gość Moniki Małkowskiej, dr Łukasz Kossowski z Muzeum Literatury (Trójka, godz. 20.00).
Tylko polska muzyka
Tego dnia wszystkie programy Polskiego Radia będą także emitować wyłącznie polską muzykę.
Interesująco zapowiada się propozycja Dwójki, która poza retransmisją „Koncertu dla Niepodległej – Kulka. Paderewski. Kulka” (godz. 16.00), zaprasza również na „Muzyczny wieczór: Nowa Polska” (godz. 22.00). W audycji wysłuchamy Fanfary dla Niepodległej Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu kameralistów. W programie koncertu znajdą się także fragmenty opery – baletu Miłość Orfeusza Juliusza Łuciuka, które wykonają m.in. Olga Pasiecznik, Joanna Freszel, Tadeusz Szlenkier oraz Tomasz Konieczny, a także fragmenty VIII Symfonii Pieśni przemijania Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu m.in. Iwony Hossy, Ewy Wolak, Thomasa Bauera oraz NOSPR pod dyrekcją kompozytora.
Tuż po godz. 20.00 Program 1 wyemituje fragmenty koncertu Chóru Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego, poświęconego św. Janowi Pawłowi II z okazji setnej rocznicy jego urodzin. Wybitni polscy aktorzy: Maja Komorowska, Teresa Budzisz-Krzyżanowska oraz Wiesław Komasa, zaprezentują twórczość Karola Wojtyły. W programie także Missa Sancti Papae Ioannis Pauli Secundi Magni Pawła Łukaszewskiego.
Również o godzinie 22.00, ale na antenie cyfrowego Polskiego Radia Chopin, Klaudia Baranowska zaprasza na specjalne wydanie audycji „Romantyczne brzmienia”. Będzie ona poświęcona twórczości jednego z architektów Odrodzonej Polski – Ignacego Jana Paderewskiego.
Wielki Kryzys czy boom gospodarczy?
Rocznica odzyskania niepodległości będzie powodem do rozmowy o tamtych czasach z perspektywy ekonomii. Tematem „Czterech pór roku” (Jedynka, godz. 9.00-10.00 oraz 11.00-12.00) będzie gospodarczy cud nad Wisłą w latach 30. ub. wieku – czas wyzwań, ale i niezwykłych osiągnięć.
O godz. 10.00 rozpocznie się transmisja mszy świętej ze Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. A o tym, czym jest patriotyzm gospodarczy, rozmowa w „Ekspresie gospodarczym” (Jedynka, godz. 16.30).
Audycje dla dzieci
Nie zabraknie też propozycji dla dzieci. Na dobranoc, o godz. 19.30 w Jedynce, z cyklu „Dzieci bliżej historii” – wspólnego projektu Teatru Polskiego Radia i Polskiej Fundacji Narodowej – słuchowisko
„Z głową w chmurach, czyli opowieść o Jadwidze Piłsudskiej”, młodszej z córek Józefa Piłsudskiego i Aleksandry Szczerbińskiej, której wielką pasją było latanie. Utalentowana pilotka była jedną z niewielu kobiet realizujących trudną i niebezpieczną służbę w ATA, jednostce pomocniczej RAF-u. Z kolei na antenie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom przez cały dzień pojawiać się będą fragmenty koncertów „Niepodległość – oczami dziecka” z ubiegłych lat, w „Muzycznych podróżach” dzieci usłyszą historię hymnu (godz. 10.00), dowiedzą się także, jaką rolę mają polskie święta w budowaniu patriotyzmu („Podwieczorek z Filipem i Leopoldem”, godz. 18.00). Gościem tej ostatniej audycji będzie Zofia Stanecka, autorka książki „Nasza paczka i niepodległość” oraz słynnej serii „Basia”.
Multimedialna gra – online i w terenie
Polskie Radio jest także partnerem interaktywnej, multimedialnej gry „Tak zmienił się świat”, ukazującej poszczególne etapy technologicznego rozwoju radia, która jest główną atrakcją tegorocznej odsłony „Przystanku Niepodległość”. Rozgrywki odbędą się w dniach 11-15 listopada br.
za pośrednictwem aplikacji internetowej. Grze towarzyszyć będzie quiz tematyczny „Co Ty wiesz o radiu?”. (Więcej informacji na stronie przystanekniepodleglosc.muzhp.pl).
Źródło: Polskie Radio