Do przewodniczącego KRRiT trafiło ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty. Chodzi o blisko 73 miliony złotych wraz odsetkami, które decyzją Macieja Świrskiego – nie zostały wypłacone Polskiemu Radiu.
Pierwsza transza – czyli ponad 9 milionów złotych – powinna być przekazana publicznemu nadawcy
11 stycznia. Według Macieja Świrskiego, powodem zwłoki jest niejasna sytuacja prawna Polskiego Radia i brak wpisu likwidatora spółki – Pawła Majchera do KRS.
10 kwietnia br. Paweł Majcher został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego. Mimo to, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie wypłaciła środków abonamentowych. Co więcej według informacji płynących z KRRiT, Rada zaskarży decyzję o dokonanym wpisie.
W przesłanym do KRRiT ostatecznym przedsądowym wezwaniu do zapłaty, Polskie Radio wskazuje, że zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych, Rada nie ma podstaw prawnych do wstrzymywania wypłaty środków z abonamentu. Pieniądze te powinny być przeznaczone na realizację misji publicznej. Według władz Polskiego Radia, działania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, są bezpodstawne, stanowią naruszenie prawa oraz godzą w możliwość jej dalszej realizacji.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz nie wykluczył zwrócenia się do parlamentu z wnioskiem o postawienie przewodniczącego KRRiT, przed Trybunałem Stanu. Śledztwo w sprawie wstrzymywania przez Macieja Świrskiego wypłat środków abonamentowych, które powinny trafić do Polskiego Radia, prowadzi już warszawska prokuratura.
Źródło: Polskie Radio