Polskiego Radia z ofertą na 90-lecie polskiej radiofonii

Z okazji obchodzonej w tym roku 90. rocznicy powstania polskiej radiofonii wszystkie programy Polskiego Radia przygotowały specjalne audycje przypominające jego bogatą historię.

Jedynka

Pierwszy Program Polskiego Radia będzie bardzo obszernie relacjonować wszystkie wydarzenia i uroczystości związane z jubileuszem, a na antenie znajdą się cykle ściśle związane z rocznicą. 3 lutego zainaugurowano cykl audycji Katarzyny Pilarskiej pt. „Historie dobrze opowiedziane”, przypominający historię Polskiego Radia. W audycjach nadawanych we wtorki i czwartki w „Sygnałach dnia” (godzina 6:00) i „Popołudniu z Jedynką” (godzina 15:00), wykorzystywane są unikatowe fragmenty nagrań archiwalnych.

Od 3 lutego do 21 kwietnia radiowa Jedynka prezentuje wywiady z wybitnymi radiowcami poświęcone ich osobistym doświadczeniom, teraźniejszości i wyzwaniom na przyszłość. W „Sygnałach Dnia” i „Popołudniu z Jedynką” pojawią się m.in.: Andrzej Siezieniewski, Tadeusz Sznuk, Grzegorz Dziemidowicz, Szczęsna Mili. W „Czterech Porach Roku” (godzina 9:00) gościć będą m.in.: Stanisława Stec, Sławomir Szof, Krystyna Czubówna, Roman Czejarek, W audycji znajdą się także konkursy dla słuchaczy związane z jubileuszem Polskiego Radia z nagrodami w postaci m.in. radioodbiorników cyfrowych. W „Alfabecie Kultury” (poniedziałek-piątek, po godzinie 20:00, niedziela, godzina 20:05 i 22:05) zaprezentowane zostaną wywiady z udziałem takich osobowości radiowych jak: Anna Retmaniak, Janusz Kukuła, Andrzej Brzoska, Hanna Bielawska-Adamik oraz postaci bliskich radiu jak: Krystyna Janda, Agata Kulesza, Andrzej Wajda, Wiesław Myśliwski, Joanna Kulmowa, Agnieszka Holland. Redakcja Kultury nada również specjalne audycje poświęcone wartościowym formom radiowym, takim jak: słuchowiska, kabarety, programy prezentujące kulturę, a już w marcu zaproponuje słuchaczom wyjątkowy konkurs na opowiadanie związane z radiem. W „Naukowej Bazie Danych” (sobota, godzina 16:40) gościć będą: Eliza Bojarska, prof. Magdalena Fikus, Wiktor Niedzicki, prof. Łukasz Turski. Na wywiady z wyjątkowymi gośćmi zaprasza również piątkowa „Muzyczna Jedynka” (godziny 13:00-15:00). W studiu pojawią się najbardziej znane osobistości, które tworzyły i tworzą muzyczny wizerunek radia. W audycji „Tak to bywało” (godzina 3:00) Adam Rozlach przypomina nagrania zachowane w archiwum Polskiego Radia. Wśród nich znajdują się nagrania muzyki poważnej i rozrywkowej, realizowane z towarzyszeniem orkiestr działających w Polskim Radiu i w jego studiach nagraniowych. W programie przypominane są także dawne audycje, m.in. Danuty Żelechowskiej i Jana Zagozdy „Słodkie Radio Retro” oraz „Wspomnienia pisane dźwiękiem”.

Na antenie radiowej Jedynki znajdą się również rocznicowe propozycje Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, Naczelnej Redakcji Sportowej oraz Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej.

Dwójka

W roku jubileuszowym Polskiego Radia Program 2 połączy historię i współczesność, przypominając w stałych cyklach najwybitniejszych twórców audycji muzycznych, słuchowisk i reportaży. Raz w miesiącu Dwójka zaprasza na program Anny Skulskiej „Portrety Ludzi Polskiego Radia” (poniedziałek, godziny 19:00-20:45) oraz „Z kolekcji Jana Webera”, cykl autorstwa Przemysława Psikuty (poniedziałek, godziny 19:00-20:45). „Wybitne dzieła, reżyserzy i kreacje”, czyli prezentacja słuchowisk radiowych na antenie Dwójki raz w miesiącu w niedziele (godzina 21:30). Marek Zwyrzykowski przedstawi „90 lat dookoła dźwięku” – historię muzyki w Polskim Radiu, przypominającą zespoły artystyczne i wybitnych wykonawców (piątek, godziny 13:00-15:00). Słuchaczy ucieszy z pewnością „Chopin z kolekcji Jana Webera”, program z wykorzystaniem niezwykle cennych zbiorów zawierających około 9000 płyt, przekazanych z okazji jubileuszu Polskiemu Radiu (w cyklu „Duża czarna”, raz w miesiącu w soboty w godzinach 14:00-16:00 oraz w okresie letnim w każdą niedzielę). Dwójka przypomni również reportaże najwybitniejszych mistrzów tego gatunku w Polskim Radiu (raz w miesiącu w każdy drugi poniedziałek w godzinach 21:00-22:00).

Trójka

3 lutego w porannej audycji „Zapraszamy do Trójki” (godzina 7:40) rozpoczęła się emisja cyklu „Radio z historią”. W dziesięciu odcinkach bogato ilustrowanych nagraniami archiwalnymi i obejmujących kolejne dziesięciolecia (1925-2015), autor Damian Kwiek ukazuje powstanie, rozwój i rolę Polskiego Radia oraz sposób, w jaki relacjonowane były najważniejsze wydarzenia w Polsce i na świecie.

Od 26 lutego w popołudniowej audycji „Zapraszamy do Trójki” (godziny 16:00-19:00) nadawany będzie całoroczny cykl „Głosy Polskiego Radia”, przygotowany przez Marcina Gutowskiego. Korzystając z archiwalnych nagrań, rozmów z bohaterami cyklu oraz osobami, które z nimi pracowały, przypomni on najsłynniejsze głosy spikerów oraz autorów popularnych audycji Polskiego Radia: Szczepcia i Tońcia (Kazimierza Wajdę i Henryka Vogelfängera), Józefa Małgorzewskiego i Zbigniewa Świętochowskiego, Tadeusza Bocheńskiego, Bohdana Tomaszewskiego, Lucjana Kydryńskiego, Jana Webera, Tadeusza Sznuka, Macieja Zembatego, Piotra Kaczkowskiego, Wojciecha Manna i Marka Niedźwieckiego.

Również w popołudniowych audycjach „Zapraszamy do Trójki”, wyemitowane zostaną dwa cykle reportaży: „9 wydarzeń. 9 dekad” – o najważniejszych wydarzeniach i zjawiskach społecznych i politycznych (m.in. wybuch II wojny światowej, Gagarin w kosmosie, marzec 1968, upadek muru berlińskiego czy „małyszomania”) oraz reportaże premierowe pt. „Ludzie Trójki” o osobach, które tworzyły i tworzą Radiową Trójkę (m.in. o Mateuszu Święcickim, Jacku Ejsmondzie, Janie Ptaszynie Wróblewskim, Barbarze Podmiotko, Grażynie Dobroń, Henryku Sytnerze).

Czwórka

W ramach 90-lecia radiowa Czwórka proponuje słuchaczom „Historie ukryte w piosenkach” – szereg audycji poświęconych historiom opowiadanym w utworach muzycznych.

W poniedziałkowym programie „Wolę Starsze, wolę młodsze” (godziny 0:00-2:00) autorzy audycji – Kamil Jasieński i Jacek Kruczek – zaprezentują historię wybranego wcześniej utworu, nawiązującą do historii radiofonii.

We wtorki od godziny 11:00 w audycji „Wszystko Gra” Urszula Kaczyńska przybliżać będzie wybrane piosenki filmowe.

Czwórka zaprasza również na „Under Studio” (czwartek, godzina 19:00) – program o niesamowitych historiach zaszytych w muzyce.

Dodatkowo raz w miesiącu w ramach cyklu „Posłuchaj, pomyśl, skorzystaj” prezentowany będzie reportaż o tym, jak zaczynali i kim byli najlepsi reportażyści i co zostało do dziś z ich doświadczeń.

Polskie Radio dla Zagranicy

Polskie Radio dla Zagranicy przygotuje obszerne relacje z wydarzeń organizowanych z okazji 90-lecia. Przedstawi również informacyjną, edukacyjną i kulturotwórczą rolę Polskiego Radia w różnych okresach historii Polski (audycje w językach: angielskim, białoruskim, rosyjskim i ukraińskim). Kolejna propozycja to cykl programów w języku angielskim – „90 lat Polskiego Radia”, czyli rozmowy z Maciejem Kwiatkowskim. Słuchacze za wschodnią granicą RP będą mogli wysłuchać wywiadu z dyrektorem Polskiego Radia dla Zagranicy Juliuszem Maliszewskim. W programie także „Polska nostalgia” – prezentacja serii płyt wydanej na 90-lecie. Mowa będzie o historii polskiej piosenki, utrwalonej w studiach i na taśmach Polskiego Radia. W magazynach muzycznych przedstawione zostaną utwory, które wytrzymały próbę czasu. Specjalny cykl audycji poświęcony zostanie także cyfryzacji Polskiego Radia.

Polskie Radio 24

Polskie Radio 24 będzie obszernie informować o wszystkich wydarzeniach jubileuszu. Ponadto codziennie na antenie pojawią się wyjątkowi goście związani z radiem, którzy mówić będą zarówno o historii i teraźniejszości, jak również o wyzwaniach, które stoją przed Polskim Radiem.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *