20 maja o godzinie 1:00 na obszarach kolejnych województw (cześć woj. dolnośląskiego kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, pomorskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego) została wyłączona analogowa emisja telewizyjna. Zastąpił ją sygnał cyfrowy trzeciego multipleksu (MUX-3), którym może się cieszyć kolejnych 12,4 miliony mieszkańców.
Michał Boni, minister Administracji i Cyfryzacji, dokonując o godzinie 6:00 symbolicznego przełączenia z sygnału analogowego na cyfrowy w Krakowie powiedział: – To kolejny ważny etap. Teraz w zasięgu nadajników cyfrowych TV znajdzie się już ponad 25 mln Polaków. Dzięki dobrej współpracy i zaangażowaniu wszystkich podmiotów odpowiedzialnych za przełączenia, sygnał cyfrowy dociera do większej liczby miejsc niż miało to miejsce w przypadku sygnału analogowego. To ogromny skok cywilizacyjny i technologiczny. –
W piątym (z siedmiu) etapie procesu cyfryzacji zostały wyłączone nadajniki analogowe w obszarach rezerwacji częstotliwości: Białogard, Bydgoszcz, Gniezno, Kalisz, Katowice, Konin, Koszalin, Kraków, Lębork, Łódź, Piła, Świnoujście. Włączenia sygnału MUX-3 następują sukcesywnie od godziny 6 rano i mogą potrwać maksymalnie do godziny 16. Związane jest to z uruchamianiem dodatkowych stacji doświetlających tzw. gapfillerów, mających na celu poprawienie zasięgu sygnału cyfrowego, umożliwiając w szczególności jego odbiór na obszarach, gdzie do tej pory było to niemożliwe lub utrudnione. Środki na ten cel pochodzą z budżetu państwa. Podczas wyłączeń analogowych mogą wystąpić zmiany parametrów emisji cyfrowych i dlatego wskazane jest uruchomienie w odbiorniku funkcji wyszukiwania programów w przypadku, gdyby „zgubił” on dotychczasowe programy. W niektórych miejscach może być konieczne przekierowanie lub podniesienie anteny.
Przed nami jeszcze dwa etapy procesu cyfryzacji: 17 czerwca i 23 lipca.
Źródło: Telewizja Polska