Dynamiczny rozwój nowych technologii może sprzyjać dezinformacji i nasileniu się niekorzystnych zjawisk społecznych. Profilaktyce zachowań niebezpiecznych służy rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia i kompetencji medialnych wśród wszystkich grup wiekowych.
Sprawdź ofertę kanałów Telewizji Polskiej w PROGRAMIE TV
Platforma multimedialna stanowi wyjście naprzeciw społecznemu problemowi dezinformacji oraz wpisuje się w realizację misji nadawcy publicznego w zakresie edukacji medialnej. W ramach projektu zrealizowano serie wideocastów oraz poradnik dla rodziców i nauczycieli mające na celu rozwój kompetencji medialnych u dzieci. Poradnik można pobrać bezpłatnie ze strony tvp.pl. Planowana jest również międzynarodowa dystrybucja poradnika w języku angielskim.
Do współpracy przy projekcie zaproszono uznanych ekspertów z dziedziny medioznawstwa: prof. dr hab. Agnieszkę Ogonowską i prof. dr. hab. Jana Krefta. Celem projektu jest wsparcie rodziców, opiekunów i nauczycieli w rozwijaniu własnej świadomości medialnej oraz budowaniu kompetencji medialnych u dzieci.
Zagadnienia poruszane w ramach przygotowanych materiałów edukacyjnych dostępnych na stronie to m.in.: nauka krytycznego myślenia, świadome zarządzanie wizerunkiem w sieci, uzależnienia od mediów i skutki tych uzależnień, cyberbezpieczeństwo, ochrona przed manipulacją medialną i profilaktyka zachowań niebezpiecznych w kontekście nowych technologii.
Zgodnie z nową strategią portalu TVP.pl, serwis skupia się na dostarczaniu odbiorcy merytorycznych materiałów, które powstają we współpracy z cenionymi ekspertami dziedzin takich jak: psychologia, dietetyka, sport, medioznawstwo, fotografia, produkcja.
Na tvp.pl czytelnik znajdzie ekskluzywne wywiady z ulubionymi aktorami i reżyserami, odpowiedzi na zagadki dotyczące serialowych i filmowych produkcji, a także zapozna się z kalendarzem najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce i na świecie.
W ramach portalu TVP.pl użytkownicy mogą obejrzeć relacje wideo z wydarzeń kulturalnych, premier kinowych, wystaw, koncertów i spektakli. Portal udziela też patronatu medialnego festiwalom, targom i konferencjom. W tym roku TVP.pl gościło na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, wsparło młodzież podczas Mistrzostw IT w Poznaniu a także odwiedziło z kamerą konferencję Safe Internet. W celu zwrócenia uwagi na problem trwającej agresji Rosji na Ukrainę oraz jej skutków obejmujących cierpienie dzieci redakcja TVP.pl przygotowała relację wideo z inauguracji wystawy „Mamo, ja nie chcę wojny!”, która miała miejsce w Pałacu Staszica w Warszawie.
W ramach oferty wideo portal TVP.pl realizuje także cykle: Prywatnie z…, Pytania (nie)poważne oraz wspomniane wcześniej serie poświęcone edukacji medialnej.
Źródło: Telewizja Polska