Papież senior Benedykt XVI odszedł 31 grudnia 2022 roku. Oficjalne uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek, 5 stycznia, na placu Świętego Piotra w Watykanie. Pierwszy raz w historii Kościoła, urzędujący papież będzie prowadził celebrację mszy pogrzebowej papieża seniora. Transmisja wydarzenia w Programie 1 Polskiego Radia i Polskim Radiu 24 od godz. 9.30. Na pozostałych antenach publicznego nadawcy relacje z uroczystości pogrzebowych i audycje specjalne.
Papież senior Benedykt XVI zmarł w wieku 95 lat. Od 2005 do 2013 roku był biskupem Rzymu. Joseph Ratzinger to 265 papież w historii Kościoła katolickiego. – Myślę, że to był na pewno pontyfikat dramatyczny w wielu wymiarach – mówił w „Sygnałach dnia” na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia ks. Andrzej Majewski, szef Naczelnej Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia.
Pontyfikat Benedykta XVI zakończył się 28 lutego 2013. Była to pierwsza dobrowolna abdykacja Ojca Świętego od 1294 roku. Powodami – zaawansowany wiek, pogarszający się stan zdrowia i zmęczenie. Benedykt XVI spędził ostatnie lata życia w klasztorze Mater Ecclesiae, znajdującym się w Ogrodach Watykańskich.
5 stycznia od godz. 9.05 na antenie radiowej Jedynki rozmowa o Duchowym Testamencie papieża Benedykta XVI, sporządzonym jeszcze w czasie pełnienia przez niego Posługi Piotrowej, w którym zawarł to, co stanowiło najgłębszy sekret jego życia. Z dokumentu – świadectwa przebija wielkie dziękczynienie w stosunku do samego Boga, rodziców, rodzeństwa, rodaków, wszystkich spotkanych ludzi, całego Kościoła oraz głęboka troska o stan wiary. – Trwajcie mocno w wierze! Nie dajcie się zwieść!– napisał w swym duchowym testamencie Benedykt XVI.
Gośćmi Małgorzaty Bartas – Witas i ks. Andrzeja Majewskiego będą ks. prof. Witold Kawecki – dyrektor Instytutu Wiedzy o Kulturze i wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz ks. prof. Marek Jagodziński – członek Międzynarodowej Komisji Teologicznej.
Transmisję uroczystości pogrzebowych na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia komentować będą: z Watykanu – ks. Krzysztof Ołdakowski a ze studia Polskiego Radia w Warszawie ks. Andrzej Majewski. Po zakończeniu uroczystości rozmowa z ks. Jerzym Szymikiem – profesorem nauk teologicznych, teologiem i poetą, specjalistą z zakresu teologii Josepha Ratzingera.
W Polskim Radiu 24, 5 stycznia od godz. 9:30 transmisja uroczystości pogrzebowych papieża seniora Benedykta XVI. Zaproszeni goście – teolodzy i znawcy Kościoła, przedstawią sylwetkę Josepha Ratzingera oraz spuściznę jego pontyfikatu.
Z kolei na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia gościem Pawła Siwka w „Poranku Dwójki” będzie ks. prof. Andrzej Kobyliński. Audycja „O wszystkim z kulturą” o godz.17.30 w radiowej Dwójce, poświęcona będzie dziedzictwu Benedykta XVI i przebiegowi uroczystości pogrzebowych. Gośćmi Michała Szułdrzyńskiego będą prof. Cezary Kościelniak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz ks. prof. Robert Nęcek z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W „Wybieram Dwójkę” wyemitowany zostanie materiał Michała Nowaka o życiu i pontyfikacie papieża seniora, a w „Rozmowach po zmroku” o godz. 21.30 – dokument o Benedykcie XVI.
W Programie 3 w serwisach informacyjnych i „Zapraszamy do Trójki” codzienne relacje z Watykanu. Postać papieża seniora i jego pontyfikat będzie tematem Klubu Trójki 4 i 5 stycznia o godz. 21.07. W dniu pogrzebu relacje z uroczystości w serwisach Trójki, a także w audycjach „Trójka przed południem”, w „Trójka do trzeciej” i w „Zapraszamy do Trójki”.
W Polskim Radiu Chopin w dniu pogrzebu Benedykta XVI o godz. 20.00 godzinna audycja specjalna z Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Redakcje Polskiego Radia dla Zagranicy informować będą o pogrzebie w wiadomościach i głównych wydaniach magazynów tj. w wydaniach w językach – angielskim, niemieckim, ukraińskim, białoruskim i rosyjskim, a redakcja polska będzie relacjonować przebieg pogrzebu Benedykta XVI. Ponadto w programie rozmowa o dorobku papieża-seniora i odbiorze jego nauczania w Polsce z ks. dr Leszkiem Gęsiakiem – rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski, byłym dyrektorem Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego i Marcinem Przeciszewskim – prezesem Katolickiej Agencji Informacyjnej. Na antenie także głosy ze środowisk polonijnych na świecie.
Źródło: Polskie Radio