Premiera filmu „Powstanie Warszawskie. Pragnienie Wolności” w TVP Historia

Film opowiada o bohaterskich powstańcach, którzy w sierpniu 1944 roku podjęli walkę z silniejszym, niemieckim okupantem. Mimo że było ich wielokrotnie mniej niż niemieckich żołnierzy i nie dysponowali wystarczającą ilością broni ani amunicji, ruszyli do walki. To, co ich napędzało, to nieugięta wola i pragnienie wolności, które odebrano im kilka lat wcześniej. Niemiecka prasa, relacjonując zdobycie gmachu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w 1944 roku, pisała, że „był to bój, który przypominał najcięższe walki o Stalingrad”. Rzeczywiście, 27 dni zaciętych starć o leżącą w narożniku Starego Miasta wytwórnię stanowi jeden z najbardziej dramatycznych epizodów Powstania Warszawskiego. 80 lat później przybliży go dokumentalny film „Powstanie Warszawskie. Pragnienie Wolności”, który wyprodukowała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Premiera 3 lutego o godz. 18:05 w TVP Historia.

Sprawdź godziny emisji filmu „Powstanie Warszawskie. Pragnienie Wolności” w PROGRAMIE TV

Próbę zdobycia budynku PWPW podjęto drugiego dnia Powstania Warszawskiego. W tej brawurowej akcji uczestniczyły trzy grupy uderzeniowe: pierwsza zaatakowała od boku, druga od tyłu, a trzecia, złożona z pracowników PWPW, dowodzona przez por. Czesława Lecha ps. „Biały”, wykorzystała metodę „konia trojańskiego”. Grupa PWB/17/S podczas okupacji niemieckiej zajmowała się produkcją banknotów i dokumentów na potrzeby Armii Krajowej.

Narratorką filmu jest Karolina Gorczyca – aktorka filmowa i teatralna, znana m.in.: z serialu „Czas Honoru”. W filmie występuje również Juliusz Kulesza ps. „Julek” – uczestnik Powstania Warszawskiego, były pracownik PWPW, Honorowy Obywatel Warszawy i ostatni żyjący spośród ponad sześciuset żołnierzy walczących o Redutę PWPW. Sceny z jego udziałem nie były reżyserowane – jako świadek historii i znakomity mówca, potrafi opowiadać z pasją, a ekipa filmowa z szacunkiem oddała mu głos. – Kiedy pan Juliusz zaczął swoją opowieść, wszyscy na planie zamienili się w słuch. To było niesamowite przeżycie widzieć z jakim przejęciem, pamiętając najdrobniejsze szczegóły pan Juliusz opowiadał o obronie Reduty PWPW – wspomina Michał Przyborowski, autor scenariusza filmu.

Karolina Gorczyca i Juliusz Kulesza poprowadzą widzów przez niemal cztery tygodnie walk o wytwórnię przybliżając najważniejsze wydarzenia tamtych dni: obronę domu mieszkalnego przy ul. Rybaki 35, budowę i utrzymanie barykady na ul. Zakroczymskiej, a także desperackie ataki Niemców, którzy próbowali zdobyć budynek zarówno z ziemi, jak i z powietrza. Wielu widzów z pewnością zaskoczy informacja o znajdującym się na terenie Wytwórni schronie przeciwlotniczym, zbudowanym na polecenie prezydenta Ignacego Mościckiego. Podczas Powstania pełnił on funkcję szpitala polowego, którym kierowała dr Hanna Petrynowska ps. 'Rana’ – siostra Jana Żabińskiego, który w czasie wojny ukrywał setki Żydów uciekających z warszawskiego getta – zauważa Michał Przyborowski. Opowieść o Reducie PWPW uzupełniają fragmenty rekonstrukcji walk, archiwalne materiały oraz zdjęcia ukazujące gmach wytwórni z lotu ptaka wykonane za pomocą drona.

Sprawdź ofertę kanału TVP Historia w PROGRAMIE TV

Autorem scenariusza filmu „Powstanie Warszawskie. Pragnienie Wolności” jest Michał Przyborski, a reżyserem Dariusz Juraś. Premiera 3 lutego o godz. 18:05 w TVP Historia.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *