Premiera serialu „Alex Rider” w AXN

Nie jest aż tak bogaty jak jego rodaczka J.K. Rowling, ale w Wielkiej Brytanii Anthony Horowitz umieszczany jest na liście najlepiej zarabiających pisarzy. Autorka Harry’ego Pottera zarobiła 1,2 mld dol. na przygodach nastoletniego czarodzieja, zaś autor serii „Alex Rider” 20 mln dol. na książkach o intrygach nastoletniego szpiega, których serialową adaptację pokaże telewizja AXN już 15 września.

Sprawdź godziny emisji „Alex Rider” w PROGRAMIE TV

Domy na Krecie, w Suffolk i Londynie. Horowitz osiągnął wszystko dzięki napisaniu czterdziestu książek i trzydziestu scenariuszy filmowych. Do tego wyreżyserował dwa filmy i był producentem kilku kolejnych. Od lat zbiera świetne recenzje jako twórca współczesnych kontynuacji kryminalnych intryg Sherlocka Holmesa i przygód agenta 007.

Jednak to seria szpiegowskich thrillerów z nastolatkiem, Alexem Riderem, przyniosła mu międzynarodową sławę i status super gwiazdy. Tylko ta seria sprzedała się na świecie w ilości niemal 20 mln egzemplarzy i została przetłumaczona na 35 języków.

Skąd ten światowy fenomen o chłopcu zwerbowanym przez MI6? Sam Horowitz przyznaje, że wiele elementów zaczerpnął z własnego życia. Syn wziętego, londyńskiego prawnika miał niewielki kontakt z wiecznie zapracowanymi rodzicami. Wychowywała go więc babcia, o której mówi, że była wobec niego okrutna. Zresztą w jednej z powieści stworzył postać „piekielnej babci”. W wieku ośmiu lat trafił do szkoły z internatem. Okazało się, że z jednego piekła został wysłany w drugie.

W latach 60. ubiegłego wieku na porządku dziennym była przemoc ze strony nauczycieli i starszych uczniów wobec młodszych, nawet w elitarnych internatach. Horowitz był łatwym celem: Żyd z bogatej rodziny, w dodatku pulchny. Ratował się opowiadaniem kolegom w nocy niesamowitych historii. W wieku 10 lat wymyślił, że zostanie pisarzem. A gdy nim już został, zaczął wspierać organizację charytatywną Kidscape, która zwalcza przemoc i okrucieństwo wobec dzieci. Autor „Alexa Ridera” przyznaje, że pisanie uratowało go, gdy jego rodzina straciła cały majątek.

Pisarz skończył literaturę angielską oraz historię sztuki na Uniwersytecie w Yorku. Zaczynał od pisania artykułów i scenariuszy, jak choćby do filmu „Robin z Sherwood”. Potem tworzył scenariusze do seriali telewizyjnych, np. do „Midsomer Murders”. Był autorem wielokrotnie nagradzanego serialu kryminalnego „Foyle’s War”. Kolejne produkcje telewizyjne, do których pisał scenariusze, przyciągały przy każdym odcinku do siedmiu milionów widzów.

W ciągu 40 lat pisania nie wyrobił w sobie rutyny ani szczególnych zwyczajów, których by przestrzegał jak inni pisarze. Przyznaje, że nie ma blokady pisarskiej, wypalenia zawodowego. Jeśli nie idzie mu jakieś zdanie, wychodzi na spacer np. nad Tamizę. Albo wyprowadza psa Bossa. Ma pewne nawyki, które przez wiele lat się nie zmieniają. Zaczyna dzień wcześnie, o 7 rano. Nie je śniadania. Zauważył, że na czczo pracuje mu się lepiej. Pierwsze szkice nowej powieści zaczyna pisać wiecznym piórem, jak kiedyś jego ulubieniu twórcy, czyli Charles Dickens i George Orwell.

W jednym z wywiadów przyznał, że ma wiele szczęścia, bo zawsze kochał pisanie. Uwielbia uczucie zatracenia, kiedy siedzi przy biurku i nic innego nie ma znaczenia. Wtedy ma poczucie jakby był razem ze swoim bohaterem, np. z Alexem Riderem. A kiedy jego bohaterowie mówią, to jakby ich słyszał. A on zapisuje to, co powiedzieli.

O SERIALU:

Alex Rider – zwykły nastolatek, niezwykłe szpieg, bohater mimo woli. To serial o londyńskim nastolatku, który od dzieciństwa nieświadomie szkolony jest do bycia częścią niebezpiecznego świata szpiegostwa. Po śmierci swojego wuja, który okazał się brytyjskim szpiegiem, chłopak musi całkowicie zmienić swoje życie i rozpoczyna przygodę, która wywraca jego rzeczywistość do góry nogami. Alex, pod naciskiem brytyjskiego wywiadu, zostaje zwerbowany do Point Blanc, tajemniczej szkoły we francuskich Alpach. Tak zaczyna się pełna napięcia historia młodocianego szpiega. Czy Alex wykona swoje zadanie i przede wszystkim…czy wyjdzie z niego cały? Serial oparty jest na niezwykle popularnej serii książek Anthony’ego Horowitza, która została przetłumaczona na 35 języków i ma ogromną rzeszę fanów. Horowitz jest też twórcą serialu.

Sprawdź ofertę kanału AXN w PROGRAMIE TV

Premiera serialu Alex Rider we wtorek 15 września o godz. 22.00. Kolejne odcinki w każdy wtorek o 22:00 w AXN.

Źródło: Sony Pictures Television

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *