Największe serialowe przeboje Telewizji Polskiej ostatnich lat, kultowe filmy polskie i zagraniczne oraz cieszące się ogromną popularnością wśród widzów telenowele zdominują jesienną ramówkę kanału. Widzowie zobaczą też najnowsze serialowe produkcje Telewizji Polskiej. Z okazji przypadającej w tym roku 60-tej rocznicy powstania telewizji publicznej, antena przypomni widzom seriale, które cieszą się niezmiennym zainteresowaniem kolejnych pokoleń Polaków – m.in. „Czterej pancerni i pies”, „Stawka większa niż życie”, „Przygody Pana Michała”, „Alternatywy 4”, „Kariera Nikodema Dyzmy”. W TVP Seriale nie zabraknie najbardziej znanych produkcji zagranicznych, takich jak „Z Archiwum X”, czy „Cudowne lata”.
„OJCIEC MATEUSZ”
Bijący rekordy popularności polski serial zrealizowany w oparciu o włoski format „Don Matteo”. Serial o zabarwieniu sensacyjno – kryminalnym, którego akcja rozgrywa się w Sandomierzu i jego okolicach. Powracający z misji na Białorusi ksiądz Mateusz (Artur Żmijewski) zostaje proboszczem w niewielkiej parafii. Okazuje się człowiekiem dobrze znającym życie, mającym też prawdziwy talent do rozwiązywania zagadek kryminalnych. Dlatego też z jego detektywistycznych zdolności korzysta miejscowa policja.
Emisja: poniedziałek i wtorek, godzina 11:50, 16:55 i 21:00; sobota i niedziela, godzina 00:20 (1. seria)
sobota, godzina 23:35 i niedziela, godzina 18:55 (8. seria)
„RANCZO”, (1. seria)
Znakomita propozycja dla sympatyków pełnej podtekstów rozrywki. Serial zawiera wątki nawiązujące do współczesnych realiów, a wszystko przedstawione jest w zabawnych dialogach, obnażających typowe polskie kompleksy i przywary. Akcja serialu rozgrywa się we wsi Wilkowyje. Amerykanka polskiego pochodzenia dziedziczy stary dworek swoich przodków – tytułowe ranczo. Przyjeżdża do Polski z zamiarem wyremontowania go. Ludzie, z którymi się spotyka, problemy, jakie przed nią stają i sytuacje, z jakimi musi sobie radzić, składają się na ironiczny, a jednocześnie bardzo realistyczny obraz życia i mentalności wiejskiej społeczności. W najnowszej serii „Rancza” miejscem akcji jest także Warszawa, gdzie były wójt, Paweł Kozioł jako senator rozpoczyna karierę polityczną.
Emisja: środa-piątek, godzina 11:45, 16:55 i 21:05; sobota i niedziela, godzina 13:50
„CZAS HONORU”, (5.seria)
Byli młodzi, pełni energii, zapału i wiary. Pięknie żyli i pięknie ginęli – dumnie, z godnością. O takich właśnie ludziach opowiada serial „Czas honoru” odwołujący się do fascynującej i mało znanej karty historii polskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej. Wiosną 1941 r. grupa przeszkolonych w Anglii polskich żołnierzy została zrzucona na teren okupowanej Polski. Mieli tu przeprowadzać akcje dywersyjne. Dodatkowego dramatyzmu i autentyzmu dodają serialowi archiwalne zdjęcia z czasów wojny.
Emisja: poniedziałek, godzina 22:45; sobota, godzina 1:15
„RODZINKA.PL”
Boscy są po trzydziestce, mają trójkę dzieci. Poznali się jeszcze na studiach i od tej pory stanowią zgodne i kochające się małżeństwo. Zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia, a owocem ich miłości był Tomek. Niedługo później przychodzi na świat kolejny syn Jakub – zamknięty w sobie i nieśmiały. Najmłodszy syn Kacper lubi podkreślać, że z racji wieku wszystko mu się należy. Boscy mieszkają pod Warszawą w przestronnym, kupionym na kredyt segmencie. Ludwik, głowa rodziny, jest architektem i pracuje w domu. Natalia Boska wróciła do pracy po kilku latach poświęconych na wychowanie dzieci. „Rodzinka.pl” jest adaptacją kanadyjskiego serialu „Les Parent”, realizowanego w wersji oryginalnej od 2008 r.
Emisja: wtorek, godzina 22:50; niedziela, godzina 21:35 (3. seria)
środa-piątek, godzina 23:00; sobota i niedziela, godzina 19:55 (1.seria)
„CZTEREJ PANCERNI I PIES”
Historia załogi czołgu „Rudy: i psa Szarika biła rekordy popularności od momentu pojawienia się na ekranie. Na każdym podwórku dzieci bawiły się w „pancernych”. Imię Szarik nadawano zarówno owczarkom niemieckim jak i ratlerkom, a dziewczynki nosiły warkocze a la Marusia. Nie sposób zliczyć, ile osób obejrzało serial w telewizji, na kasetach wideo i na dvd. Tylko kinową widownię szacuje się na 7 milionów. Zwycięstwo w – zorganizowanym w czerwcu 1995 r. przez TVP – plebiscycie na ulubiony polski serial świadczy o ogromnej sympatii widowni. Duża w tym zasługa aktorów grających główne role: Janusza Gajosa, Romana Wilhelmiego, Franciszka Pieczki, Wiesława Gołasa, Włodzimierza Pressa, Pyrkosza, Poli Raksy, Małgorzaty Wiśniewskiej – Niemirskiej, Barbary Krafftówny.
Emisja: poniedziałek, godzina 8:30, 14:45 i 19:55; niedziela, godzina 16:55
„ZNAKI SZCZEGÓLNE”
Głównym bohaterem jest trzydziestokilkuletni inżynier Bogdan Zawada. Przez pryzmat jego losów reżyser starał się ukazać złożoną i szeroką panoramę polskich problemów. W tym celu kazał swemu bohaterowi pracować na różnych budowach, rozsianych po całym kraju. Zagadnieniom społecznym towarzyszą w serialu także psychologiczne. Główny bohater wielokrotnie staje wobec trudnych dylematów moralnych. W roli głównej – Bronisław Cieślak – krakowski dziennikarz telewizyjny, późniejszy porucznik Borewicz z serialu „07 zgłoś się”.
Emisja: wtorek, godzina 8:30, 14:45 i 19:55; sobota, godzina 7:05
„MATKI, ŻONY , KOCHANKI”
Cztery pielęgniarki przed kilkunastu laty ukończyły liceum medyczne. Tylko jedna pracuje w wyuczonym zawodzie. Hanka, Wanda, Dorota, Wiktoria – to kobiety piękne i dowcipne, dzielne i zaradne, odpowiedzialne za siebie i swoich najbliższych. Mądre żony, troskliwe matki i czułe kochanki muszą podejmować decyzje za niezdecydowanych, słabych mężczyzn. Wielkie sukcesy i porażki, kłopoty zawodowe, namiętności, miłości i zdrady małżeńskie bohaterek skłaniają do zastanowienia nad życiem i przewartościowania wielu problemów. W rolach głównych: Elżbieta Zającówna, Małgorzata Potocka, Gabriela Kownacka i Anna Romantowska.
Emisja: środa, godzina 8:30, 14:40 i 19:55
„KARIERA NIKODEMA DYZMY”
Ekranizacja głośnej powieści Tadeusza Dołęgi – Mostowicza. Bezrobotny urzędnik pocztowy z prowincji wyrusza do Warszawy w poszukiwaniu posady. Przypadek sprawia, że trafia na rządowy raut. Tam staje się bohaterem wieczoru. Tak rozpoczyna się zawrotna kariera Nikodema Dyzmy. W tytułowej roli znakomity Roman Wilhelmi. Pochlebne recenzje zebrał także Jerzy Bończak jako Krzesicki – wiecznie ukryty za plecami szefa, a przecież nieodzowny dla takich jak Dyzma „panów prezesów”. Postać szczególnie sugestywną i pełną wyrazu stworzył również Bronisław Pawlik jako świeżo upieczony ziemianin Kunicki, który ma kompleksy wobec starej arystokracji, ale jest przekonany, że za pieniądze można mieć i załatwić wszystko.
Emisja: czwartek, godzina 8:30, 14:40 i 19:55; sobota, godzina 16:55; niedziela, godzina 7:05
„ALTERNATYWY 4”
Znakomita satyra na lata PRL-u. Serial opowiada o przygodach kilku rodzin pochodzących z różnych grup społecznych. Wszyscy bohaterowie wprowadzają się do nowego bloku na warszawskim osiedlu. Mieszkańców czeka wiele niespodzianek, które szykuje dla nich przebiegły gospodarz domu Stanisław Anioł (w tej roli Roman Wilhelmi). Serial został zrealizowany na początku lat osiemdziesiątych, ale emisji – w wersji okrojonej przez cenzurę – doczekał się dopiero kilka lat później.
Emisja: piątek, godzina 8:30, 14:40 i 19:55; niedziela, godzina 9:40
„PRZYGODY PANA MICHAŁA”
Telewizyjna wersja kinowego przeboju „Pan Wołodyjowski”. Scenariusz oparty na trzeciej części „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Serial opowiada historię pułkownika Michała Wołodyjowskiego (w tej roli Tadeusz Łomnicki), który dla ratowania Ojczyzny przed zakusami najeźdźcy porzuca klasztorny habit i staje do walki z wrogiem. Oprócz dramatycznych losów głównego bohatera, w filmie rozbudowany jest wątek komediowy, a to za sprawą postaci Onufrego Zagłoby (Mieczysław Pawlikowski). W tej postaci zawarł autor wady narodowe ówczesnej polskiej szlachty.
Emisja: sobota, godzina 9:45
„SIŁA WYŻSZA”
Na głębokiej prowincji, w podupadającym klasztorze, sennie i bez rozgłosu żyje czterech mnichów z doglądającą ich siostrą Bazylią i przygarniętym z litości Frankiem – przybłędą. Nieoczekiwanie – na sąsiednim wzgórzu – ktoś remontuje ruderę i otwiera ośrodek, w którym będzie prowadził buddyjskie warsztaty medytacji. Właściciel ośrodka, do niedawna biznesmen, po przewartościowaniu swojego życia sprowadza się do niego wraz z dwiema dorastającymi córkami. W ośrodku, oprócz kursantów, jest buddyjski mistrz Tashi G i jego wyznawczyni Teresa. Mnisi z klasztoru przeżywają prawdziwy wstrząs. Innowiercze praktyki tuż za ich murem? Niedopuszczalne… I tak, nieoczekiwanie dla obu stron, te dwa światy zaczynają się wzajemnie przenikać, choć początki przypominają wojnę podjazdową dwóch wrogich armii.
Emisja: wtorek, godzina 23:55; sobota, godzina 21:35; niedziela, godzina 18:00
„KOMISARZ ALEX II”
Serial opowiada o policjancie, który z pomocą owczarka niemieckiego – tytułowego Alexa – rozwiązuje kryminalne zagadki. Jest to adaptacja austriackiego serialu „Kommissar Rex”, realizowanego w latach 1994-2004 oraz jego włoskiej wersji „Il commissario Rex”, realizowanej od roku 2008. W serialu nie brakuje trzymających w napięciu scen akcji, ale również pełnych humoru epizodów. Dzięki serialowi „Komisarz Alex” – po latach w polskim filmie znowu pojawia się psi bohater. Producenci zapewniają, że Alex jest godnym następcą Cywila czy Szarika z kultowego serialu „Czterej pancerni i pies”.
Emisja: poniedziałek, godzina 22:50; piątek, godzina 23:35; sobota, godzina 18:00
„PARADOKS”
Głównymi bohaterami serialu są: inspektor Komendy Głównej Policji – Marek Kaszowski (Bogusław Linda) oraz podkomisarz Joanna Majewska (Anna Grycewicz) – funkcjonariuszka Biura Służby Wewnętrznej. Majewska zostaje skierowana do zespołu Kaszowskiego, aby przy okazji badania spraw kryminalnych przeprowadzić śledztwo dotyczące samego inspektora. Relacje dwójki głównych postaci ewoluują w miarę upływu czasu. Początkowo cechuje je wzajemna niechęć, wynikająca zarówno z roli jaką pełni komisarz Majewska wobec Kaszowskiego, jaki i różnic charakteru. Z czasem bohaterowie zaczynają nabierać do siebie wzajemnego szacunku, aby wreszcie obdarzyć się zaufaniem, a nawet sympatią. „Paradoks” to 13 intrygujących historii, których rozwiązanie nie zawsze jest zgodne z prawem, ale zawsze z poczuciem sprawiedliwości swoiście pojmowanym przez inspektora Kaszowskiego.
Emisja: sobota, godzina 22:30; środa, godzina 23:35
„GŁĘBOKA WODA”
Serial opowiada o grupie osób pracujących w ośrodku pomocy społecznej. Świeżo upieczonym szefem placówki jest Wiktor Okulicki (w tej roli Marcin Dorociński). Główny bohater jest całkowicie oddany trudnej pracy. Nie zawsze jednak umie poradzić sobie z własnymi problemami – ze zbuntowanym nastoletnim synem i córką. Ma za sobą uzależnienie od alkoholu. Teraz jednak próbuje pomóc innym wyjść z nałogu, angażując się w spotkania grup AA. Akcja każdego z trzynastu odcinków koncentruje się wokół wymagającej interwencji sprawy.
Emisja: czwartek, godzina 0:35
„SPRAWIEDLIWI”
Opowieść o Polakach ratujących Żydów w czasie wojny. O miłości, przyjaźni, o zasadach, których nigdy się nie łamie, nawet w sytuacji, gdy stawką jest życie. Główną bohaterką jest młoda pielęgniarka Basia, działająca w Komitecie im. Konrada Żegoty, odznaczona po wojnie za uratowanie żydowskich dzieci.
Emisja: piątek, godzina 0:35
„PITBULL”
Głównymi bohaterami serialu są oficerowie z Wydziału do Walki z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw Komendy Policji. Serial przedstawia, w realistyczny sposób, brutalny i mroczny świat zbrodni, z którym się stykają. Policjanci tropią morderców, walczą z przestępcami wymuszającymi haracze, z handlarzami narkotyków. W tym świecie nie obowiązują żadne reguły. Policjanci muszą być cyniczni i bezwzględni. Od przestępców dzieli ich bardzo cienka linia. Czy ktoś ją przekroczy? Występują m.in.: Marcin Dorociński, Andrzej Grabowski, Krzysztof Stroiński, Janusz Gajos, Weronika Rosati, Małgorzata Foremniak, Danuta Stenka.
Emisja: środa, godzina 0:35; niedziela, godzina 2:05
„M JAK MIŁOŚĆ”
To opowieść o trzypokoleniowej rodzinie Mostowiaków, ich codziennym życiu, problemach, zmaganiach z przeciwnościami losu, sukcesach i porażkach. Akcja serialu rozpoczyna się, gdy Barbara i Lucjan Mostowiakowie obchodzą w swoim domu w Grabinie 40. rocznicę ślubu. Córki szykują im przyjęcie z tej okazji. Seniorzy rodu wiodą szczęśliwe życie, na ogół pozbawione kłótni i nieszczęść, lecz ich dzieciom układa się różnie. Głównym wątkiem serialu jest oczywiście tytułowa miłość.
Emisja: poniedziałek-piątek godzina 13:45 (sezon 2006-2007 od odc. 453)
sobota, godzina 11:55 (najnowsze odcinki po premierze w TVP2 od odc. 924)
„NA DOBRE I NA ZŁE”
Akcja serialu rozgrywa się w szpitalu, w podwarszawskiej Leśnej Górze. Marzenia dawnych przyjaciół ze studiów medycznych spełniają się – będą pracować razem. Bruno Walicki, 37-letni chirurg, trzy lata młodszy od niego Jakub Burski, także chirurg i jego rówieśniczka Zofia Stankiewicz – anestezjolog. Trójkę przyjaciół łączy nie tylko wspólna praca, ale także hobby – jazda konna. Wypoczywają spędzając czas w pobliskiej stadninie. Jak potoczą się dalsze losy trójki przyjaciół? Jak znajdą się w nowej rzeczywistości? Czy ich przyjaźń przezwycięży wszelkie przeszkody?
Emisja: poniedziałek-piątek, godzina 9:35 i 18:50 (pierwszy sezon od odc. 1)
środa, godzina 23:35; sobota, godzina 18:55 (najnowsze odcinki po premierze w TVP2 od odc. 489)
„LICENCJA NA WYCHOWANIE” (3. sezon od odc. 75)
Współczesny portret dwóch małżeństw, które mają odmienne poglądy na wychowanie dzieci i w związku z tym borykają się z rozmaitymi problemami. Państwo Leszczyńscy to lojalni wyznawcy reguł, którymi rządzi się dzisiejsze społeczeństwo. Odżegnują się od twardego sposobu wychowywania, jaki wobec nich stosowano. Z kolei Barańscy stosują stare, wypróbowane metody wychowawcze. Choć Barańscy to tradycjonaliści hołdujący wartościom bliższym starszemu pokoleniu, a Leszczyńscy wydają się postępowymi intelektualistami kierującymi się nowoczesnym podejściem do spraw wychowania, to z każdym kolejnym odcinkiem widzowie przekonują się, że tak naprawdę więcej ich łączy niż dzieli. Trudne zadanie wychowania dzieci – bez względu na preferowany schemat wychowawczy – stawia wszystkich przed podobnymi problemami i wyborami.
Emisja: poniedziałek–piątek, godzina 6:35 i 15:50; sobota i niedziela, godzina 8:05
„Z ARCHIWUM X” (ang. The X-Files) (4. sezon od odc. 86)
Serial opowiada o nietypowej parze agentów FBI. Fox Mulder (David Duchowny) i Dana Scully (Gillian Anderson) prowadzą tytułowe Archiwum X – komórkę Federalnego Biura Śledczego, do którego trafiają sprawy nie dające się wyjaśnić na drodze konwencjonalnego rozumowania. Mulder głęboko wierzy w istnienie istot pozaziemskich i innych niewytłumaczalnych zjawisk, będących przedmiotem ich śledztw. Praca w Archiwum X jest dla niego próbą wyjaśnienia zagadki zaginięcia własnej siostry, która – jak twierdzi Mulder – została porwana przez obcych. Scully natomiast, jako naukowiec, jest sceptycznie nastawiona do wszelkich badanych spraw, choć z biegiem czasu sama także zaczyna wierzyć w paranormalne zjawiska. Serial nagrodzony Złotymi Globami i Emmy.
Emisja: niedziela, godzina 22:40; poniedziałek, godzina 0:40
„CUDOWNE LATA” (ang. „The Wonder Years”) (1. sezon od odc. 1)
Serial pokazuje życie typowej amerykańskiej rodziny w latach 1968-1973 z punktu widzenia dorastającego Kevina. Razem z nim przeżywamy porażki i cieszymy się z jego zwycięstw. Tych w szkole i tych w życiu prywatnym – dotyczących przyjaźni z Paulem i miłości do Winnie. Obserwujemy jak chłopak dojrzewa – fizycznie i psychicznie, oraz jak zmienia się w nim podejście do życia. Serial nagrodzony Złotym Globem i Emmy.
Emisja: sobota i niedziela, godzina 10:50; niedziela, godzina 1:15
„DOKTOR MARTIN” (1. sezon od odc. 1)
Doktor Martin Ellingham rezygnuje z dobrze zapowiadającej się kariery chirurga. Po tym, jak jego lęk przed krwią zamienił się w obsesję, postanawia zostać lekarzem rodzinnym. Przeprowadza się z tętniącego życiem Londynu do spokojnego miasteczka w Kornwalii. Widz w klimacie iście angielskiego humoru zostaje wprowadzony w świat małomiasteczkowej Anglii.
Emisja: niedziela, godzina 11:50; wtorek, godzina 0:45
„ZAKŁAD O MIŁOŚĆ, czyli jak znaleźć chłopaka w 258 dni” (hiszp. „Ciega a citas”)
Zabawne perypetie 30-letniej dziennikarki – singielki. Główna bohaterka – Lucia – ma pracę, której nie lubi i… nadwagę, z którą walczy bezskutecznie. Jej prywatne życie to pasmo nieszczęść. Pewnego dnia Lucia podsłuchuje rozmowę na swój temat, którą prowadzą jej matka i młodsza siostra, planująca zamążpójście. Ta rozmowa sprawia, że Lucia podejmuje ważną decyzję. Jeszcze przed ślubem siostry postanawia znaleźć mężczyznę, w którym się zakocha i, z którym przyjdzie na wesele. Ma na to 258 dni. W 2010 roku telenowela była nominowana do nagrody Emmy. W 2009 roku „Zakład o miłość” został uznany za najlepszą telenowelę argentyńską, a odtwórczyni głównej roli – Muriel Santa Ana – za najlepszą argentyńską aktorkę.
Emisja: poniedziałek-piątek, godzina 10:35 i 2:15
Źródło: Telewizja Polska