Journaline jest „cyfrową wartością dodaną” – usługą dostępną tylko w radiu cyfrowym, umożliwiającą odczyt ciągle aktualizowanych wiadomości, rozkładów jazdy, kursów walut oraz bieżących informacji związanych z nadawaną audycją. Przypomina swoją koncepcją teletekst używany od dawna w telewizji.
Usługa ta, przyjęta na forum WorldDMB we wrześniu 2007 roku i przeznaczona dla systemów DAB i DRM, tworzona jest zgodnie z otwartym międzynarodowym standardem (ETSI TS 102 979).
Dane wprowadzone do Journaline zajmują minimalną część transmitowanego strumienia DAB+, nie zmniejszają zatem jakości samego przekazu audio, nadawca może również korzystać z treści występujących w kanałach RSS czy z plików XML.
Usługa ta, charakteryzująca się minimalnymi wymaganiami sprzętowymi, powinna bez przeszkód działać w każdym, nawet najprostszym odbiorniku, o minimalnych możliwościach grafiki prezentowanej na wyświetlaczu, a zatem również na odbiornikach przenośnych i samochodowych. Jedną z opcji Journaline jest wykorzystywanie metadanych umożliwiających przetwarzanie informacji tekstowych na głosowe.
W praktyce zdarzają się chwilowe problemy, czego doświadczyło ostatnio Radio Wrocław, kiedy to Journaline stała się dostępna na niektórych odbiornikach (Samsung) dopiero po wprowadzeniu odpowiednich zmian w konfiguracji tej usługi.
Radio Wrocław nadaje już pełnowartościową Journaline (jako tzw. wtórny składnik usługi) dodawaną do dwóch programów: Radio Wrocław i Radio Wrocław Kultura. Pojawiające się na ekranie odbiornika slajdy podążają za informacjami prezentowanymi na portalu www.prw.pl. W Radio Kultura przekazywane są zdjęcia i krótkie opisy osób prowadzących audycję oraz dynamiczne etykiety tekstowe (wykonawca, tytuł utworu) synchronizowane z tym, co aktualnie nadane jest na antenie. Informacje Journaline są, zgodnie z wymaganiami standardu, odpowiednio zhierarchizowane – poprzez kategorie, tytuły i treść.
Radio Wrocław dopracowuje teraz serwis EPG (elektroniczny przewodnik po programach), a w ramach tego serwisu funkcję Schedule Recording – zaplanowanego nagrywania programu na kartach pamięci SD.
Źródło: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji