W rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego TVP Historia wyemituje 22 stycznia programy przypominające o największym i najdłużej trwającym zrywie narodowym przeciwko zaborcom.
Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału TVP Historia
O godz. 18:25 kanał zaprezentuje film dokumentalny Huberta Bekrychta pt. „Powstanie Styczniowe – A gdyby tak”, który powstał w TVP3 Łódź. Film składa się z rekonstrukcji historycznych inspirowanych dziełami Artura Grottgera i zaliczany jest do mocdokumentów – filmów udających rzeczywistość z wyraźnie zarysowanymi wątkami historii. Opowieść historyków i popularyzatorów dziejów Polski przybliży przyczyny i przebieg Powstania Styczniowego.
Uzupełnieniem filmu będzie wyemitowany o godz. 18:50 reportaż Renaty Chrobot „Emisariuszka Langiewicza”, w którym przybliżone zostaną nieznane epizody zrywu narodowego z 1863 roku. Narracja poprowadzona będzie z perspektywy Jadwigi Prędowskiej, emisariuszki generała Mariana Langiewicza. W reportażu wykorzystano inscenizacje z udziałem historycznej grupy rekonstrukcyjnej.
23 stycznia, o godz. 17:35 tematem znanego programu publicystycznego „Spór o historię” będzie „Zryw 1863 roku”. Goście Tomasza Mullera – prof. Janusz Odziemkowski i dr. Adam Buława – wyjaśniać będą geopolityczne aspekty Powstania Styczniowego. Dzięki metodom prowadzenia, trwającej ponad rok wojny, Polacy mimo braku regularnej armii mogli stawiać opór przeważającym siłom rosyjskim. Historycy spróbują także dokonać bilansu Powstania Styczniowego i jego wpływu na kolejne pokolenia Polaków walczących o niepodległość.
Źródło: Telewizja Polska