Rusza 9. edycja „Miesiąca z rekinami” na National Geographic Wild

„Miesiąc z rekinami” to największe wydarzenie dokumentalne poświęcone tym zaskakującym stworzeniom. Od 3 lipca, każdego dnia o godz. 18.00, na antenie National Geographic Wild obejrzymy produkcje pełne fenomenalnych, podwodnych ujęć, wykonanych przy użyciu najnowocześniejszej technologii. Naukowcy z całego świata przybliżą nam sekrety życia i zwyczaje różnorodnych gatunków rekinów. Dowiemy się, jakie niebezpieczeństwa zagrażają ich przetrwaniu oraz w jaki sposób możemy je chronić. To także okazja do obalenia wielu mitów i sprawdzenia, czy człowiek może żyć w harmonii z tymi intrygującymi drapieżnikami.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału National Geographic Wild

Rekiny od lat fascynują zarówno dokumentalistów, jak i hollywoodzkich filmowców – i choć te niezwykłe zwierzęta cieszą się ogólnoświatową sławą, nie zawsze spotykają się ze zrozumieniem. Badania ze stycznia 2021 pokazują, że w ciągu ostatnich 50 lat światowa populacja rekinów spadła o ponad 70%, m.in. z powodu kłusownictwa. Dlatego, stawiając naukę na pierwszym miejscu, National Geographic Wild w ramach 9. edycji letniego „Miesiąca z rekinami” pragnie przybliżyć widzom świat tych niezwykłych stworzeń, by pomóc zrozumieć ich prawdziwą naturę oraz zagrożenia, z jakimi przyszło im się mierzyć.

To największe telewizyjne wydarzenie, na które składają się najnowsze dokumenty poświęcone sekretom życia rekinów, rozpocznie premiera filmu „Chris Hemsworth na plaży rekinów” (sobota, 3 lipca o godz. 18.00). Australijski gwiazdor światowego kina, znany m.in. z roli Thora, komiksowego bohatera z serii Marvela, wyrusza w ekscytującą podróż śladami podwodnych drapieżników. W produkcji biorą udział wybitni eksperci z całego świata, zajmujący się badaniem rekinów, m.in. Valerie Taylor – uznana ekolożka, fotografka i twórczyni filmów, która od lat nurkuje po to, by lepiej poznawać ich skomplikowane życie. To właśnie ona zabiera aktora w podróż, podczas której tłumaczy, jak niszczycielskie są dla ryb sieci, zakładane do ich połowu. Chris jako entuzjasta surfingu i zapalony ekolog, interesuje się rekinami od dzieciństwa oraz zdeterminowany do tego, by odkryć skomplikowaną prawdę kryjącą się za widocznym wzrostem liczby ich ataków na ludzi u wybrzeży Australii. Wypełnia w ten sposób swoją osobistą misję. Bada, w jaki sposób ludzie mogą żyć w harmonii z tymi zwierzętami. Aby zapobiegać kolejnym atakom, wykorzystuje najnowsze zdobycze technologiczne i testuje najróżniejsze metody.

W produkcji „Atak rekina: historia Paige Winter” (premiera w czwartek 15 lipca o godz. 18.00) eksperci, a wśród nich ekolog morski, dr Mike Heithaus, oraz biolożka środowiskowa, Laura Garcia Barcia, wyjaśnią szczegóły anormalnego zachowania rekinów. Poznamy inspirującą historię nastolatki, która – mimo dramatycznego przeżycia – do dziś jest zagorzałą obrończynią tych stworzeń, troszczącą się o zapewnienie im należytej ochrony. Pod opieką specjalistów podejmuje odważne kroki, by pokonać swój największy lęk. Paige miała zaledwie 17 lat, gdy straciła nogę i część ręki w wyniku ataku rekina. Naukowcy starają się ustalić gatunek napastnika, by określić, co można zrobić, żeby taka sytuacja się więcej nie powtórzyła.

Na szczególną uwagę zasługuje również dokument „Niewyobrażalnie wielki żarłacz” (premiera we wtorek 13 lipca o godz. 18.00), opowiadający o niezwykłym spotkaniu. W 2012 roku u wybrzeży Florydy, dr Neil Hammerschlag złapał matkę wszystkich rekinów – samicę żarłacza tępogłowego o imieniu Big Bull, po czym wypuścił ją na wolność. Miała ponad 3 metry długości i ważyła ok. 454 kg. Rekiny tego gatunku patrolują plaże u wybrzeży Florydy, zbliżając się do pływaków. Biorąc pod uwagę ich niebotyczne rozmiary, wielu naukowców sądziło, że są one po prostu dobrze odżywione. Teraz niektórzy uważają, że Big Bull jest matriarchą unikalnej populacji olbrzymów. Jest tylko jeden sposób, by się o tym przekonać – trzeba podpłynąć do nich bardzo blisko. W tym celu dr Hammerschlag łączy siły z byłym komandosem Royal Marine, Jamesem Glancym, oraz specjalistą od ewolucji, dr Tobym Daly-Engelem. Próbują oni odpowiedzieć na pytanie: dlaczego jedna z największych złapanych przez człowieka samic żarłacza tępogłowego osiągnęła rekordowo duże rozmiary oraz czy w oceanach może żyć więcej takich gigantów?

Tajemnice najbardziej kultowych drapieżników oceanu są tak rozległe, że nawet po ośmiu latach emisji treści skoncentrowanych na rekinach, wciąż pozostaje jeszcze wiele do odkrycia – mówi Janet Vissering, starszy wiceprezes ds. rozwoju i produkcji, National Geographic Partners.

„Miesiąc z rekinami” to okazja do tego, by lepiej zrozumieć zależności zachodzące pomiędzy pozornie odległym światem rekinów, a życiem, które toczy się na lądzie. To też szansa na poznanie prawdy na temat tych fascynujących zwierząt i obalenia mitów, które przez lata tworzyły się na kanwie popkulturowych obrazów, ukazujących rekiny jako żarłoczne drapieżniki, zagrażające życiu ludzi. „Miesiąc z rekinami” w National Geographic Wild rozpoczyna się 3 lipca, a kolejne produkcje w ramach tego wydarzenia emitowane będą przez miesiąc codziennie, o godz. 18.00.

Źródło: The Walt Disney Company

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *