Radio to magia, która nas do siebie zbliża. Radio to ludzie, którzy lubią ze sobą być i pracować, a tworzona przez nich atmosfera przyciąga do radia słuchaczy. 5 stycznia, dokładnie 3 miesiące po starcie zbiórki rusza Radio 357.
Radio 357 tworzone jest przez zespół dziennikarzy, który fanom radia jest doskonale znany. Jak się robi znane, a jednocześnie nowe radio?
– Weźmy za przykład nasz „Ranek”. To audycja, którą Słuchacze znają i jaką, wierzymy w to, lubili. Z tymi samymi głosami, punktami programu, poczuciem humoru i delikatną złośliwością w stosownych momentach oraz z takim samym udziałem Słuchaczy – mówi Marcin Łukawski, prowadzący. – Będzie „Tatowanie”, kosmiczne odpowiedzi, kalendarzowe podróże w czasie i oczywiście reporterskie spoglądanie na naszą codzienność. Jednocześnie brak bloków reklamowych daje nam sporo czasu na niespodziewane „wybryki”, które pewnie zaskoczą i Państwa, i nas samych… A technologia i internet pozwalają wykorzystywać nowe pomysły praktycznie bez ograniczeń.
Zbiórka Patronite
Radio 357 powstało w ciągu raptem trzech miesięcy i jest tworzone w oparciu o społecznościową zbiórkę w serwisie Patronite. W ciągu tak krótkiego czasu udało się zebrać ponad milion złotych oraz 435 tys. zł deklaracji comiesięcznych wpłat (czyli subskrypcji), pozwalających na uruchomienie tak zwanego Radia 0.9. W tym wariancie dziennikarze proponują stałe pasma oraz autorskie audycje muzyczne i kulturalne. W ostatnim czasie, szczególnie po serii testowych audycji w świąteczno-noworocznym klimacie, zbiórka na Patronite znacząco przyspieszyła. Dzięki temu startujące radio będzie mogło nadawać 24 godziny na dobę.
Radio 357 będzie „młodsze” w swoim charakterze niż poprzednie miejsce pracy naszych dziennikarzy.
– Przede wszystkim otworzymy się na młodszą muzykę – pojawi się elektronika, hip-hop, ciekawe brzmienia z różnych gatunków spoza mainstreamu. Internet zresztą narzuca odmłodzenie, choćby przez formę podcastów, interakcji ze słuchaczami – mówi Katarzyna Pruchnicka. – Rozluźnimy krawat. Nie stanie się to od zaraz, bo do „odmłodzenia” musimy przywyknąć sami, oraz przekonać słuchaczy, ale się stanie.
W miarę zbierania kolejnych środków, płynnie będą dochodziły elementy pełnowymiarowej całodobowej stacji, z serwisami, reportażami i licznymi, prowadzonymi przez ekspertów w swych dziedzinach, audycjami autorskimi. Od 5 stycznia audycje wypełnią dzienną część ramówki (od 10 do 14 godzin dziennie), a w nocy nadawana będzie muzyka wybierana przez redakcję muzyczną.
– Nasi słuchacze mają realny wpływ na zawartość anteny, a ich głosy pojawiają się na żywo i bez żadnej cenzury bardzo często. Będziemy również nadawać z różnych miejsc – księgarni, teatrów, parków, festiwali, innych miast. „Będziemy wśród słuchaczy” rozumiemy literalnie – mówi Tomek Michniewicz.
– Start Radia 357 jest dla mnie jak powrót do domu z dalekiej i przygnębiającej podróży. Nadal nie mogę uwierzyć, że to się dzieje – mówi Halina Wachowicz.
Nowoczesne radio z najlepszymi tradycjami
Radio 357 to nowoczesny, multimedialny projekt radiowo-internetowy, pełny rozwiązań pozwalających na dopasowanie treści do potrzeb słuchaczy. To znaczy szeroki wybór podcastów, dostęp do aktualności i aktywny współudział Patronów w tworzeniu anteny poprzez media społecznościowe.
Społecznościowy charakter ma również odzwierciedlenie w źródłach finansowania – jednym z filarów modelu biznesowego jest zbiórka na Patronite, która pozwala Patronom nie tylko stać się faktycznymi współtwórcami radia, ale również w niektórych kwestiach współdecydować o jego charakterze i kierunku rozwoju. Drugim filarem jest współpraca z markami na zasadach komercyjnych.
– Naszych partnerów biznesowych traktujemy, jak na partnerów przystało – po partnersku. Nie jak bankomat, lecz budowniczego radia – i tego również od nich oczekujemy – mówi Paweł Sołtys. – Marki świadome wartości, jakie niesie jakościowe dziennikarstwo i widzące potencjał w społeczności Radia 357 mogą z nami tworzyć to, na czym im samym również zależy. To może być idea, produkt lub styl życia – pełna dowolność. A możliwości współpracy mamy bardzo wiele.
Źródło: Radio 357