Amerykański stan Ohio, zoo w Columbus – to tu będziemy przyglądać się z bliska codziennemu życiu zwierząt i ich opiekunów. Zobaczymy na własne oczy, że praca w ogrodzie zoologicznym jest absolutnie wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. Każdy dzień jest pełen emocji, pasji i zaangażowania, choć bywa też… naprawdę niebezpiecznie – w końcu to praca wśród dzikich zwierząt.
Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału National Geographic Wild
Pierwszym mieszkańcem zoo, którego poznamy, będzie gepard Emmett. To zwierzę, które zajmuje szczególne miejsce w sercach opiekunów Columbus zoo, ponieważ trafił pod ich opiekę, kiedy był jeszcze bardzo młodym osobnikiem. Przez wiele lat między zwierzęciem a ludźmi nawiązała się bliska relacja, dlatego, gdy okazało się, że gepard musi przejść operację, w ogrodzie zoologicznym pojawił się niepokój. Choć tego typu zabiegi przeprowadzane są regularnie wśród innych zwierząt, operacja, a następnie rehabilitacja dzikiego kota to poważne wyzwania. Trzeba umieć ujarzmić ogromne pokłady energii i siły, które te zwierzęta posiadają.
A czy wiecie, że flamingi poddawane są hydroterapii? Wszystko dlatego, że większość życia spędzają a jednej nodze. To ich sposób na oszczędzanie energii, ale… w środowisku naturalnym. W warunkach, w których mieszkają w zoo nie muszą tego robić, dlatego opiekunowie „ćwiczą” z nimi, by zachęcić je do ruchu, a tym samym sprawić, by ich mięśnie pracowały.
Nie wszystkie zwierzęta da się jednak łatwo zdiagnozować. Wśród mieszkańców Columbus zoo są też takie, które skrzętnie ukrywają wszelkie swoje dolegliwości. Pracownicy ogrodu zoologicznego wiedzą, że maskowanie choroby jest cechą charakterystyczną dla zwierząt egzotycznych. Dlatego gdy widzą, że ary wykazują oznaki słabości, domyślają się, że ptaki są prawdopodobnie już bardzo chore i wymagają jak najszybszej diagnozy a następnie leczenia.
Opieka nad zwierzętami, daje ich opiekunom również sporo radości. Będziemy świadkami niezwykłej chwili, kiedy okaże się, że jedna z samic nosorożca spodziewa się potomstwa. To bardzo dobre wiadomości, ponieważ populacja tych zwierząt kurczy się z roku na rok za sprawą kłusowników, którzy polują na te zwierzęta dla ich rogów. Statystyki są zatrważające. Niegdyś na wolności żyło 60 gatunków tych zwierząt, obecnie pozostało ich jedynie 5. Opiekunowie nie mogą jednak – nawet w chwili największej radości – choćby na moment stracić czujności. Muszą przecież pamiętać, że nosorożce to jedne z największych ssaków lądowych, a dorosły osobnik waży ponad 2 tony.
„Sekrety zoo” premiery w niedziele od 7 kwietnia o godz. 11:00 na kanale National Geographic Wild.
Źródło: FOX Networks Group