Najnowsze odkrycia, teorie i zastosowania współczesnych technologii, wpływające na nasze postrzeganie i rozumienie świata przedstawia w nowoczesnej, dynamicznej formie nowa dokumentalna seria „Tropem nieznanego”, której 26 odcinków będzie w każdy powszedni dzień o godzinie 17:25 od wtorku, 24 marca, pokazywać TVP2 HD.
Amerykańska seria „Tropem nieznanego” to dziesiątki efektownych i pasjonujących tematów: animowane rekonstrukcje zwierząt Epoki Lodowcowej przechodzą w wyjaśnienie teorii Wielkiego Wybuchu przez laureata Nagrody Nobla, George’a Smoota; najnowocześniejsze mikroskopy pomagają naukowcom tworzyć trójwymiarowe modele komórek, przyczyniając się do rozwoju medycyny; coraz szybsze i coraz bardziej pojemne komputery za 10 lat być może zostaną wyparte przez inteligentne roboty, które przejmą wiele codziennych obowiązków.
Twórcy serii stawiają także pytanie o przyszłość gier komputerowych typu „Drugie życie”, w której wirtualne osobowości dokonują rzeczywistych transakcji. Seria w przystępny i atrakcyjny dla widza sposób łączy pozornie odrębne dziedziny: biologię, chemię, inżynierię, astronomię, środowisko, geologię, medycynę, fizykę i meteorologię, ukazując wspólne elementy i motywy w ludzkim myśleniu o wyprawach w nieznane.
W pierwszym odcinku widz będzie mógł się dowiedzieć i zobaczyć Mavericks – jedne z największych i najniebezpieczniejszych fal surfingowych na świecie, jakie występują u wybrzeży północnej Kalifornii, a także zrozumieć fizykę ich powstawania. Będzie też można poznać Proteusza, pierwszy z nowych statków oceanicznych, zwanych WAM-V, zaadaptowany do pokonywania fal i ślizgający się po nich jak skuter wodny.
Później autorzy zajmą się analizą emocji i odczytywaniem ich z mimiki twarzy: od analizy na kursach dla agentów, lekarzy czy policjantów, po zdumiewające podobieństwo wyrażania emocji w skrajnie różniących się od siebie społecznościach i kulturach. Dowiedzieć się też będzie można o uniwersalnych emocjach, których wyrażanie jest rozpoznawalne przez ludzi na całym świecie: radości, złości, smutku, zdziwieniu, lęku, niesmaku i pogardzie.
W trzecim z kolei odcinku twórcy przedstawią olbrzymie leniwce, mulaki, tygrysy szablastozębne, mamuty kolumbijskie, niedźwiedzie krótkopyskie i wielbłądy sprzed 20 tysięcy lat, będzie można też poznać człowieka, który prowadzi kurs fizyki… dla przyszłych prezydentów.
Źródło: Telewizja Polska