Zarabiają miliony nabierając miliardy. Od lat są celebrytami równymi gwiazdom popu. Mają własne sztaby magików od show-biznesu i pozostających w cieniu pomocników, bez których ich sztuka nie byłaby możliwa. Iluzjoniści wiedzą o naszych zmysłach wszystko i potrafią je perfekcyjnie oszukać. Od lat fascynują twórców filmowych i serialowych.
Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału AXN
Za najsłynniejszego iluzjonistę w historii uważany był Harry Houdini. Nie było kajdan, łańcuchów czy kłódek, z których nie potrafiłby się uwolnić. W serialu „Houdini”, w którym główną rolę zagrał Adrien Brody, bohater zdradził jak to możliwe, że w kilkanaście sekund potrafił zrzucić każde kajdany – był po prostu wybitnym włamywaczem i używał ukrytego wytrycha.
Urok iluzjonistów polega na tym, że nawet jeśli ujawniają światu tajemnice swoich trików, nadal robią na widzach piorunujące wrażenie. Autorzy nowego serialu „Iluzja”, który opowiada historię światowej sławy magika, Camerona Blacka (Jack Cutmore-Scott), wzorowali się na współczesnych iluzjonistach-celebrytach, takich jak Dynamo (Steven Frayne). Ten niepozorny 36-latek ma w swoim arsenale wszystkie możliwe rodzaje sztuczek: od trików karcianych przez znikające monety i portfele po lewitujących przechodniów. Największe wrażenie zrobił jednak występem, który był jednocześnie jego największą wpadką. W Londynie, vis a vis Pałacu Westminsterskiego, na oczach setek turystów stanął na brzegu rzeki, rozłożył ręce w literę „T” i naśladując Jezusa postawił pierwszy krok na wodzie. Nie utonął. Kontynuował swój niezwykły spacer aż doszedł do połowy Tamizy. Turyści byli zdumieni i zachwyceni. Do kroczącego po wodzie iluzjonisty podpłynął jednak patrol policji rzecznej i zatrzymał go. Gdy policjanci chcieli odstawić Dynamo na brzeg ponton utknął na niewidocznej przeszkodzie, która była tuż pod powierzchnią wody – dokładnie w miejscu, w którym przed chwilą kroczył Frayne. Mimo takiej wpadki magik prezentuje swoje show na całym świecie. Pokazuje też inne sztuczki – lewitował w Brazylii, spowodował przesunięcie opalenizny na ciele dziewczyny na plaży w Miami, a w slumsach Bombaju z kawałka materiału wyczarował całe sari.
W przeciwieństwie do Dynamo, ujawnienie sekretu stojącego za sztuczkami zrujnowało karierę głównego bohatera serialu „Iluzja”. Po wybuchu skandalu stracił sympatię fanów i zaczął współpracę z FBI, aby nadal rozwijać się w sztuce iluzji. Pod okiem agentki Kay Daniels (Ilfenesh Hadera) wykorzystuje swoje triki, by łapać najbardziej poszukiwanych bandytów na świecie.
Twórcą najbardziej spektakularnych magicznych sztuczek, na którym wzorowali się scenarzyści nowego serialu „Iluzja”, jest David Copperfield. Amerykanin specjalizuje się w „Wielkiej Iluzji”, czyli znikaniu wielkogabarytowych przedmiotów takich jak np. Statua Wolności, samolot pasażerski czy pociąg Orient Express. To właśnie zniknięcie samolotu jest głównym wątkiem pierwszego odcinka „Iluzji”. Copperfield przeniknął również przez Wielki Mur Chiński oraz lewitował nad Wielkim Kanionem Kolorado. W ciągu trzydziestu lat kariery ustanowił jedenaście rekordów Guinnessa i jest pierwszym żyjącym magikiem, który ma własną gwiazdę w hollywoodzkiej Alei Sław. W 2009 r. magazyn Forbes umieścił Copperfielda na 80-tym miejscu najbardziej wpływowych celebrytów świata, a jego majątek szacuje się na 3 mld dol. Cameron Black z serialu „Iluzja”, podobnie jak David Copperfield, zaprezentuje sztuczki, które sprawią, że zadamy sobie pytanie „Jak on to zrobił?”.
Premiera serialu „Iluzja” w poniedziałek 7 maja o godz. 22:00. Kolejne odcinki w poniedziałki o 22:00 w AXN.
Źródło: Sony Pictures Television