Sierpniowe święta na antenach TVP

W 93. rocznicę Cudu nad Wisłą, z okazji Święta Wojska Polskiego Telewizja Polska przygotowała relacje z jego uroczystych obchodów. Na swoich antenach wyemituje filmy fabularne, dokumentalne oraz reportaże poświęcone wydarzeniom z roku 1920. TVP przygotowała też programy i filmy związane z przypadającym również tego dnia świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Na główne obchody Święta Wojska Polskiego, które odbędą się jak co roku na pl. Piłsudskiego, Jedynka zaprosi widzów o godzinie 11:40. Równolegle transmisje będzie można obejrzeć także w TVP Historia, TVP Polonii i TVP INFO (w wersji dla niesłyszących). Wcześniej, o godzinie 7:00 w TVP1/HD, odbędzie się transmisja mszy z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Po niej zaś, o godzinie 8:00, okolicznościowe wydanie programu „Kawa czy herbata”. O godzinie 13:00 film Macieja Pawlickiego „Dybowski 1863”. Słynny polski uczony i odkrywca Benedykt Dybowski, w Powstaniu Styczniowym Komisarz Rządu Narodowego na Litwę i Białoruś – miał pewną tajemnicę… Gdy Powstanie chyliło się ku upadkowi, Benedykt Dybowski otrzymał rozkaz zniszczenia najtajniejszych dokumentów Powstańczego Rządu Narodowego. Rozkazu jednak nie wykonał. Co więc stało się z dokumentami? Film odsłania tę tajemnicę, opowiada historię zaangażowania Dybowskiego w powstańczą konspirację, aresztowania przez Rosjan, przesłuchań na Cytadeli i skazania na śmierć wraz Romualdem Trauguttem… Wszystko wskazuje na to, że ukryte przez Dybowskiego dokumenty Rządu Narodowego wciąż tkwią tuż pod murami Uniwersytetu Warszawskiego. Czekają na swojego odkrywcę… W roli Benedykta Dybowskiego wystąpi Michał Chorosiński. O godzinie 15:00 Jedynka wyemituje film dokumentalny „Urodziłem się w 1920… Jan Paweł II w Radzyminie”. W 1999 roku w Radzyminie gościł Jana Pawła II. Wizytę wspominają m.in. ksiądz Prałat Stanisław Kuć, pan Zbigniew Piotrowski burmistrz Radzymina oraz osoby, które spotkały się z Papieżem.

O godzinie 20:25 w TVP1/HD premiera filmu „1920 Bitwa Warszawska” Jerzego Hoffmana. Akcja rozpoczyna się w Moskwie na Kremlu, gdzie na tajnym posiedzeniu rządu rosyjskiego Lew Trocki, drugi obok Lenina przywódca Rosji i naczelny komisarz Armii Czerwonej, kreśli plan agresji na Europę i podbój europejskich państw. Kolejna scena rozgrywa się w Warszawie, gdzie poznajemy głównych bohaterów tej wojennej historii: artystkę Olę Raniewską i kawalerzystę, Jana Krynickiego. To właśnie oczami tych dwojga zakochanych w sobie młodych ludzi zostało ukazane zwycięstwo narodu polskiego nad bolszewikami.

W sierpniowe święto TVP2/HD wyemituje o godzinie 7:30 dokument Marcina Janosa Krawczyka „Matka 24h”. Kopie świętego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej od ponad pół wieku wędrują po Polsce i goszczą przez 24 godziny w domach wiernych, którzy otaczają go szczególnym kultem. Wizyta obrazu w kolejnych domostwach to jednak tylko pretekst do wnikliwszej i głębszej obserwacji zachowań bohaterów nie tylko w kontekście wiary lub jej braku, ale także różnych relacji życiowych. Reżyser filmuje bezdomnego, który po dwóch latach milczenia odwiedza swoją starą matkę, a także więźnia, dla którego największą świętością była jego nieżyjąca już matka. Inna matka martwi się o los swego syna, który właśnie stoi przed wyborem życiowej drogi. Oko kamery zagląda także w miejsca, gdzie bliskości matki brakuje najbardziej: do zakładu opieki czy szpitala. Wizyta obrazu w jednych wyzwala sceptycyzm, innych zmusza do autorefleksji, a jeszcze innym daje nadzieję na lepsze jutro.

TVP Historia przygotowała dla miłośników nowożytnych dziejów państwa polskiego szereg filmów fabularnych i dokumentalnych. O godzinie 13:25 obejrzymy film komediowy z 2005 Sylwestra Chęcińskiego „Przybyli ułani pod okienko”. W sennym zwykle Osieku organizowane są uroczyste obchody rocznicy Cudu nad Wisłą. Poświęcona zostanie tablica upamiętniająca wyzwolenie wsi z rąk bolszewików w 1920 r. Robotnicy zawieszają ją właśnie na ścianie urzędu gminy, którą ma odsłonić kombatant walk z bolszewikami. Co prawda niesprawny, milczący, przykuty do fotela starzec nigdy w wojsku nie służył, a w 1920 roku miał zaledwie dziesięć lat, ale w Osieku nikogo starszego nie ma… O godzinie 14:35 w „Jeńcach” pokazane zostaną losy radzieckich żołnierzy przebywających w polskiej niewoli w czasie wojny 1920 roku i tuż po niej. W filmie m.in. wywiady z naukowcami, relacje świadków, wypowiedzi dziennikarzy i publicystów radzieckich.

O godzinie 15:35 film dokumentalny „Zapomniany generał Tadeusz Jordan Rozwadowski”, przypominający postać i historię jednego z najbardziej niezwykłych i niestety zapomnianych polskich generałów. Pochodził z rodziny o długich tradycjach patriotycznych. Jego przodkowie walczyli u boku Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, w powstaniach kościuszkowskim, listopadowym i styczniowym. Tadeusz Rozwadowski studiował w Wojskowej Akademii Technicznej w Wiedniu. Szybko ujawnił się jego talent stratega i konstruktora. Jego wynalazki to bardzo skuteczny przyrząd celowniczy oraz granato – szrapnel, którego podczas I wojny światowej używały armie niemiecka i austriacka. Za zasługi na polach bitewnych został odznaczony przez cesarza Wilhelma II Krzyżem Żelaznym I klasy. Już w 1916 roku nawiązał współpracę z Tymczasową Radą Stanu. Został pierwszym szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. O niezwykłej roli generała Rozwadowskiego w walce o niepodległość Polski oraz jego udziale w budowaniu II Rzeczpospolitej opowiada autorom filmu prof. Wojciech Roszkowski oraz biograf Generała dr Mariusz Patelski.

Także TVP Historia zaprosi o godzinie 18:00 na ciekawy dokument „Bitwa warszawska 1920” (jego emisja także w TVP INFO o godzinie 23:20). Będzie w nim mowa o genezie, przebiegu i konsekwencjach sierpniowej bitwy, która zaważyła na losach wojny polsko – sowieckiej i zadecydowała o utrzymaniu niepodległości Polski. W programie „Spór o historię 1920 – Przyjaciele i wrogowie”, o godzinie 22:15 prof. Grzegorz Nowik, prof. Janusz Odziemkowski i dr Zbigniew Wawer będą rozmawiać o tym, kto pomagał, a kto przeszkadzał Polsce w wojnie z sowiecką Rosją w 1920 roku. Następnie, o godzinie 23:00 TVP Historia wyemituje dokument Marka Maldisa „Ksiądz Ignacy Skorupka. Ślady i legenda” poświęcony postaci legendarnego księdza, który zginął 14 sierpnia 1920 roku pod Ossowem w walce z bolszewikami, a po nim – o godzinie 0:55 – „Daleko i blisko – Weźwa kosy, rzućwa radło” o udziale polskich chłopów w wojnie 1920 roku.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *