Solidarna Polska złoży do prokuratora generalnego zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków przez prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Solidarna Polska uważa, że prezes UKE zaniechała rozpatrzenia wniosku Fundacji Lux Veritatis dotyczącego zmiany decyzji o rezerwacji częstotliwości, dokonanej w 2011 roku na rzecz telewizji publicznej.
Od 9 sierpnia 2013 roku, kiedy Fundacja Lux Veritatis otrzymała koncesję, nadawanie programu TV Trwam w sygnale multipleksu pierwszego nie jest możliwe, ponieważ w dalszym ciągu dysponentem przynależnych jej częstotliwości jest telewizja publiczna. UKE pozostaje w tej sprawie bezczynny.
– Dzieje się tak pomimo upływu kilku miesięcy od kiedy prezes UKE powinien z urzędu dokonać zmiany decyzji rezerwacyjnej, zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego – powiedziała poseł Beata Kempa, była wiceminister sprawiedliwości.
– Prezes UKE nie podejmuje czynności, do których jest zobowiązany, na szkodę zarówno fundacji, która otrzymała koncesję oraz uiściła stosowną opłatę (w tym przypadku jest to dokładnie kwota 1.294.500 zł) i mimo tego nie może nadawać na multipleksie; jak i na szkodę interesu społecznego. Chodzi o grupę społeczną zainteresowaną odbiorem wyżej wymienionego programu. Mając na uwadze przede wszystkim realizację zasady pluralizmu środków masowego przekazu i wolności mediów, opisane przez nas zaniechanie należy zbadać pod kątem możliwości popełnienia przestępstwa z art. 231 – mówi poseł.
Poseł Beata Kempa zaznaczyła, iż prokuratura posiada uprawnienie do wystąpienia w postępowanie administracyjne lub do podjęcia innych działań. Wlicza w to działania mające na celu przywrócenie praworządności oraz uzyskanie wyjaśnień w sytuacji braku realizacji obowiązków ustawowych przez prezesa UKE.
– W naszej ocenie, obok postępowania administracyjnego jako kluczowego, wielkiej skargi obywatelskiej na bezczynność w tym zakresie, należy jeszcze zawiadomić prokuratora generalnego o możliwości popełnienia przestępstwa, poprzez bardzo długą – można powiedzieć – zwłokę. Uważamy ten krok za zasadny i będziemy domagać się, aby pan prokurator generalny, niezależnie komu przekaże to postępowanie, objął nadzorem tę sprawę – zaznacza Beata Kempa.
Źródło: Radio Maryja