Specjalny panel znawców na zakończenie emisji serialu ZDF

Zgodnie z zapowiedzią wybitni znawcy tematyki polsko-niemieckiej dyskutować będą podczas specjalnego panelu w środę 19 czerwca br. w TVP1/HD po kontrowersyjnym, trzecim i ostatnim, odcinku serialu niemieckiej telewizji publicznej ZDF „Unsere Mütter, unsere Väter” („Nasze matki, nasi ojcowie”).

W blisko godzinnej rozmowie, prowadzonej przez Piotra Kraśkę, wezmą udział:
1. Prof. Tomasz SZAROTA – historyk, Polska Akademii Nauk, jeden z najwybitniejszych w Polsce znawców historii II wojny światowej, międzynarodowy autorytet w dziedzinie badań nad okupacją niemiecką w Europie, autor wielu książek o II wojnie światowej;
2. Prof. Julius H. SCHOEPS – dyrektor Centrum Studiów Europejsko-Żydowskich im. Mojżesza Mendelssohna na Uniwersytecie w Poczdamie, jeden z najsłynniejszych niemieckich historyków, konsultant historyczny serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”;
3. Szewach WEISS – ocalony z Holcaustu, były ambasador Izraela w Polsce, były przewodniczący Knesetu, były przewodniczący Rady Instytutu Pamięci Yad Vashem;
4. Adam KRZEMIŃSKI – publicysta tygodnika „Polityka”;
5. Piotr SEMKA – publicysta tygodnika „Do Rzeczy”;
6. Andrzej GODLEWSKI – wicedyrektor TVP 1;
7. Gabriele LESSER – korespondentka dziennika „taz. die tageszeitung”;
8. Gerhard GNAUCK – korespondent dziennika „Die Welt”.

Trzy odcinki niemieckiego mini-serialu wyemitowane zostaną w TVP1/HD 17, 18 i 19 czerwca, każdorazowo o godzinie 20:20 Trzeci odcinek poprzedzi także specjalny wstęp z udziałem prof. Tomasza Szaroty.

Przypomnijmy, że w Polsce o serialu zrobiło się głośno, gdy okazało się, że w trzecim odcinku tej mini serii w sposób uproszczony i kontrowersyjny przedstawiono okupację niemiecką w Polsce, w tym antysemickie postawy w polskim ruchu oporu. Wywołało to burzę w polskich mediach, protestował ambasador RP w Berlinie, a w liście do dyrektora generalnego ZDF Thomasa Belluta prezes TVP Juliusz Braun ocenił, że polski wątek serialu „nie ma nic wspólnego z prawdą historyczną i dlatego musi zostać potępiony i odrzucony”. Zaproponował też niemieckim partnerom pomoc TVP w przygotowaniu specjalnego dokumentu o niemieckiej okupacji w Polsce, co też się stało, a dokument ten widzowie ZDF zobaczą jeszcze w czerwcu. Powyższe wydarzenia mocno zainteresowały polską opinię publiczną, ale była ona skazana jedynie na pośrednictwo dziennikarzy i polityków w ocenie niemieckiego serialu, nie mogąc wyrobić sobie w tej kwestii własnego zdania. Dlatego TVP podjęła decyzję, by cały mini-serial, w tym jego kontrowersyjny trzeci odcinek, pokazać wszystkim polskim widzom.

Telewizja Polska uważa – stwierdził rzecznik prasowy TVP Jacek Rakowiecki – że na tym polega ważna część misji stacji publicznej: na stwarzaniu możliwości widzom, by sami ocenili dyskutowane czy kontrowersyjne dzieła i nie byli zmuszani do zdawania się wyłącznie na cudze opinie, jakkolwiek nie byłyby one słuszne.

W czwartek, 14 czerwca, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Kultury i środków Przekazu posłowie PiS próbowali wywrzeć presję na Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, by nie dopuściło ono do emisji serialu.

W Polsce media są wolne i minister kultury nie może mieć wpływu na decyzje TVP w sprawie jej programu. Taka ingerencja nie tylko ze strony ministra kultury, ale jakiegokolwiek organu państwowego jest niedopuszczalna i stanowiłaby naruszenie zasady wolności mediów – odpowiedział posłom PiS, m.in. Barbarze Bubuli i Dariuszowi Piontkowskiemu, wiceminister Piotr Żuchowski. Dodał on też, że wyemitowanie filmu spowoduje tylko i wyłącznie konsolidację i troskę o to, by prawda co do oczywistych rzeczy i wydarzeń II wojny światowej zwyciężała.

***

TVP Historia przypomni historię stosunków polsko-niemieckich w XX wieku w programie „Spór o Historię” 16 czerwca o godzinie 12:40 oraz 17 czerwca o godzinie 19:45. Gośćmi Macieja Zakrockiego będą: prof. Wanda Jarząbek z PAN, prof. Piotr Madajczyk z PAN oraz prof. Tadeusz Marczak z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *