Polskie Radio zaprasza na audycje specjalne, rozmowy z gośćmi na tematy związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Na antenach nie zabraknie kolęd i świątecznych przebojów. Słuchacze mogą także liczyć na transmisje z uroczystości religijnych, w tym pasterki z Zakopanego.
Z okazji Bożego Narodzenia Program 1 Polskiego Radia zaprasza na „Wigilię z Jedynką”. W południe w audycji W. Urbana rozmowa o ks. Kaczkowskim. Gośćmi będą: Małgorzata Kaczkowska z Fundacji im. ks. Jana Kaczkowskiego oraz Patryk Galewski – bohater książki pt. „Synek księdza Kaczkowskiego” Piotra Żyłki. Od godz. 19.00 Magda Mikołajczuk zaprezentuje fragmenty audycji Barbary Wachowicz „Wigilie Adama Mickiewicza”, czyli spotkanie z Mickiewiczem przy symbolicznym wigilijnym stole. Od godz. 21.00 emisja słuchowiska „Kolęda tułaczy” Macieja Jastrzębskiego napisanego na podstawie relacji Polaków wywiezionych po 17 września 1939 roku przez Sowietów do łagrów w głębi Rosji. Rzecz dzieje się w Wigilię Bożego Narodzenia 1941 roku w Republice Meri El, niedaleko miasta Joszkar Oła.
Program 2 Polskiego Radia przygotował m. in.: Cafe „Muza” na Święta (od godz. 10.00), wigilijne spotkanie w „Muzyce w kadrze” (godz.11.00) Mariusza Gradowskiego ze świątecznymi kompozycjami nie tylko z filmów (od godz.), „Przed Pierwszą Gwiazdką” Karola Furtaka (od godz. 15.00) oraz „Wigilię z Dwójką” – radiowe koncerty kolędowe (od godz. 19.00) Klaudii Baranowskiej i audycję „Chleb i ryba – o podstawach wieczerzy wigilijej” Katarzyny Hagmajer – Kwiatek (od 21.30). 25 grudnia w „Wieczorze ze słuchowiskiem” (godz. 22.00) Lewis Wallace „Gwiazda trzech mędrców” w reżyserii Jan Warenyci, a 26 grudnia emisja słuchowiska „Przyszliśmy tu po kolędzie” (godz. 21.00) według tekstów Józefa Ignacego Kraszewskiego, Władysława St. Reymonta, Karola Estreichera z gawędą Marka Waszkiela w adaptacji Iwony Malinowskiej, reżyserii Andrzeja Piszczatowskiego.
W Programie 3 Polskiego Radia tematyka świąt pojawi się m. in w audycjach: „Zagadkowa Niedziela” (godz. 9.00-10.00), „Leniwe popołudnie” (godz. 13.00-14.00), „Droga na święta” (godz. 14.00-17.00).
Z kolei od godz. 20.00 w audycji „Jest taki dzień – koncert kolęd” zaprezentowane będą kolędy z Trójkowych koncertów w Studiu Muzycznym im. Agnieszki Osieckiej. W specjalnym programie „Wigilijne opowieści” (godz. 17:00-20:00) przypomnienie jedną ze świątecznych audycji, której gościem był Paweł Huelle.
Na antenie radiowej Czwórki o świętach będzie można usłyszeć 24 grudnia m.in. w „Co Was kręci” (godz. 9.00-12.00), a tam o diecie sportowca w tym czasie , w „Wigilijnej muzyce dobrego słowa” (od godz. 17.00) zaprezentowane zostaną najbardziej znane świąteczne utwory, które towarzyszą nam w czasie Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia. 25 i 26 grudnia w „Świętach z Czwórką” (o godz. 9.00 i o godz. 14.00) min. o Bożym Narodzeniu w Azji i Ameryce Południowej, a także o lekturach i książkach nieprzeczytanych. Nie zabraknie także podsumowania roku i zapowiedzi kinowych na 2024 rok. W cyklu „Ojczysty, dodaj do ulubionych” słowo kulig. W świąteczny poniedziałek w audycji „Wieczór z Czwórką” (godz. 20.00) rozmowa Jakuba Jamrozka z psychologiem biznesu, podczas której Tomasz Kalko odpowie na pytania: czy żeby być szczęśliwym trzeba być hedonistycznym, czy altruistycznym? oraz czy bycia szczęśliwym można się nauczyć? Dzień później gościem Jakuba Jamrozka będzie psycholog dr Ewa Jarczewska-Gerc, która opowie, czy odczuwanie wdzięczności może prowadzić do pełni szczęścia. Radiowa Czwórka przygotowała także specjalne dwugodzinne wydanie „Świątecznego Muzycznego Lunchu” (godz.12.00).
Polskie Radio Chopin zaprasza 24 grudnia m. in. na premierowe „Weekendowe potpourri” (godz.11.00) Małgorzaty Pęcińskiej, na audycję specjalną „Muzyka na Boże Narodzenie” Klaudii Baranowskiej (godz. 13.00) oraz „Wieczór Wigilijny w Polskim Radiu Chopin” (godz. 18.00), który wypełni muzyka szlachetna, pełna ciepła, zatopiona w tym łagodnym, pastoralnym klimacie, który jest piękną dźwiękową oprawą dla podniosłego wydarzenia, jakim stał się cud Bożego Narodzenia. Z kolei 25 i 26 grudnia na słuchaczy czeka m.in. okolicznościowa audycja „Święta w Polskim Radiu Chopin”, a 25 grudnia o godz. 21.00 specjalna audycja „Wieczorne kolędowanie z Witoldem Lutosławskim”.
W Polskim Radiu Dzieciom 24 grudnia świąteczne wydanie audycji „Dźwięk dobry” (godz. 10.00) i „Bajkolotem tam i z powrotem” (godz. 13.00). 25 grudnia tematem „Poranka w Polskim Radiu Dzieciom” będą bożonarodzeniowe zwyczaje w innych krajach, a 26 grudnia o tym, czym pachną święta i jakie budzą wspomnienia. Świątecznie będzie także m. in. w audycji „Leszek i Miś Michaś” (godz.11:00) i w „Popołudniku w Polskim Radiu Dzieciom” (godz. 15.00).
Polskie Radio Kierowców w Święta Bożego Narodzenia będzie towarzyszyło wszystkim kierowcom, pomagając bezpiecznie dotrzeć do celu podróży. Słuchacze mogą liczyć na komunikaty pogodowe w ścisłej współpracy z IMGW oraz na informacje o zdarzeniach drogowych utrudniających jazdę, wypadkach i objazdach.
Polskie Radio 24 z okazji Świąt Bożego Narodzenia uwzględni tematykę świąteczną w większości audycji autorskich. Ponadto wyemitowane będą specjalne materiały Naczelnej Redakcji Programów Katolickich przybliżające słuchaczom historię świąt i przedstawiające różne sposoby ich przeżywania, a także reportaże Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
Polskie Radio dla Zagranicy zaprasza na specjalne świąteczne wydania magazynów. Spotkania z gośćmi i rozmowy o świątecznych tradycjach i zwyczajach, którymi będą: bp. Piotr Turzański – delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, twórcy z Wileńszczyzny, Magdalena Tomaszewska – Bolałek – badaczka kultury kulinarnej, ks. Piotr Pilśniak – dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, ks. dr Adamem Wilczyńskim z KUL-u oraz Ewa Korpysz z Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
W Polskim Radiu dla Ukrainy usłyszeć będzie można polskie kolędy w języku ukraińskim i muzyczną lekcję j. polskiego, podczas której tłumaczone będą polskie kolędy. Poza tym o tradycjach adwentowych wśród prawosławnej społeczności na Podlasiu opowie Nina Jawdosiuk ze wsi Dobrowoda.
Źródło: Polskie Radio