Święta, Sylwester i Nowy Rok w TVP Historia

Święta w TVP Historia to kultowy serial „Ja Klaudiusz”; cykl dokumentalny „Pierwsi chrześcijanie”; filmy dokumentalne z premierą „Listów z Reims”, dwuodcinkową opowieścią o papieżu Janie XXIII oraz podwodnymi poszukiwaniami „Wraku okrętu Króla Słońce”. W świąteczny nastrój wprowadzi Karol Okrasa (świętujący Wigilię u leśników) oraz Ryszard Rynkowski, Małgorzata Kożuchowska i Zespół Mazowsze z różnymi interpretacjami kolęd. Nie zabraknie też humoru w skeczach Kabaretu Dudek i wzruszającej historii „Zakochanego anioła”. TVP Historia zaprasza jeszcze na serialowe spotkanie z „Wielkimi Marzycielami”: Juliuszem Verne, Konstantym Ciołkowskim i Leonardem da Vinci. Refleksje nad zmiennością czasu, przemijaniem i tworzeniem wielkich historii przez zwykłych ludzi zagwarantuje natomiast film „Pożegnanie cesarzy”. Z kolei w sylwestrowy wieczór na widzów TVP Historia czeka dreszczyk emocji m.in. z serialem „Królowie przeklęci” o tajemnicach francuskich królów naznaczonych klątwą Templariuszy. W Nowy Rok TVP Historia wkroczy z uśmiechem minionego czasu w filmie z Archiwum Filmoteki Narodowej „Czy Lucyna to dziewczyna” oraz ze znanymi i lubianymi piosenkami z filmów historycznych w koncercie pod batutą Krzesimira Dębskiego.

„Okrasa łamie przepisy – Wigilia u leśników”
Karol Okrasa został zaproszony przez leśników z Puszczy Knyszyńskiej do wspólnych przygotowań do wieczerzy wigilijnej. Wizyta w lesie nie jest przypadkowa, bo trudno sobie wyobrazić polską Wigilię bez świątecznej choinki, czy grzybów. Karol ruszy do lasu w towarzystwie Waldemara Sieradzkiego, nadleśniczego z Krynek, aby wyciąć piękne drzewko. Przygotuje też dwie potrawy na świąteczny stół. Pierwszą będzie zupa przyrządzona na wywarze z suszonych grzybów, podana z pulpecikami ze szczupaka, suszonych grzybów i żurawiny. Druga propozycja to zapiekany w cieście francuskim karp z kapustą i grzybami. Gospodarze poczęstują Karola lokalnymi przysmakami wigilijnymi, nawiązującymi zarówno do tradycji katolickiej, jak i prawosławnej, co jest odzwierciedleniem bogatej mozaiki kulturowej tych terenów.
Emisja: środa, 24 grudnia, godzina 7:25

„Śladami Świętej Rodziny”
Film dokumentalny opowiadający o narodzinach Jezusa, ucieczce z Betlejem i przejściu przez Egipt.
Emisja: środa, 24 grudnia, godzina 10:15

„Kolęda Hej Kolęda”
Uroczysty koncert kolęd z Bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie (zarejestrowany w 2006 roku). Najpopularniejsze kolędy wykonają wybitni polscy śpiewacy: Małgorzata Walewska, Iwona Hossa, Jacek Laszczkowski i Paweł Skałuba.
Emisja: środa, 24 grudnia, godzina 14:50

„Z kabaretowego archiwum”
Skecz „Awans” z Kabaretu Dudek w wykonaniu Wojciecha Pszoniaka i Piotra Fronczewskiego.
Emisja: środa, 24 grudnia, godzina 16:50

„Ja Klaudiusz”
Kultowy serial według powieści Roberta Gravesa. Klaudiusz – jeden z najbardziej nietypowych cesarzy imperium rzymskiego – kulawy jąkała, który podczas walk gladiatorów mdleje na widok krwi i spędza długie godziny, studiując nudne dzieła historyczne, uważany jest przez wszystkich za nieszkodliwego fajtłapę. A jednak, kiedy w zamachu ginie obłąkany Kaligula, to właśnie Klaudiusza podnoszą na tarczy pretorianie, to on zostaje przywódcą największego mocarstwa ówczesnego świata. Pozorny nieudacznik daje się poznać jako władca o bystrym umyśle i silnym poczuciu sprawiedliwości, konsekwentnie dążący do przywrócenia w Rzymie ustroju republikańskiego. U schyłku życia Klaudiusz postanawia spisać kronikę swoich czasów, która, zgodnie z przepowiednią Sybilli, miała być odnaleziona dopiero po dziewiętnastu wiekach. Opowieść o sobie i swojej rodzinie rozpoczyna od opisu życia wśród cynicznych i zdeprawowanych elit rzymskich, zgromadzonych wokół poprzedniego cesarza Augusta, i jego żony, bezwzględnej intrygantki Livii. W świecie, w którym nie ma miejsca na sentymenty, a trucie najbliższych jest chlebem powszednim. Niezapomniana rola Dereka Jacobiego oraz niezwykły dubbing – w którym bohaterom filmu swoich głosów użyczyli m.in. Roman Wilhelmi, Henryk Machalica, Zofia Mrozowska – sprawiły, że serial stał się symbolem dobrego, emocjonującego kina.
Emisja: codziennie, od 24 grudnia, godzina 17:00

„Pierwsi chrześcijanie”
Serial dokumentalny opowiadający historię pierwszych chrześcijan od krzyża na Golgocie po kształtowanie się zakonów i wędrujących po Europie eremitów.
Emisja: codziennie, od 24 grudnia, godzina 19:00

„Jan XXIII – Papież pokoju”
Telewizyjny film o życiu papieża Jana XXIII rozpoczyna się w 1958 roku, od informacji o śmierci papieża Piusa XII. Był to wielki cios dla Kościoła i dla całego świata. Ta smutna wiadomość dociera także do patriarchy Wenecji, Angelo Giuseppe Roncallego, który jest poruszony do głębi odejściem Ojca Świętego. Wkrótce wyrusza do Rzymu, dokąd zjeżdżają kardynałowie z całego świata, żeby wziąć udział w konklawe. Roncalli uważa, że na Stolicy Piotrowej powinien zasiąść człowiek, którego cechuje pokój w sercu. Nowy papież musi położyć kres wszystkim wojnom. Jeszcze wtedy nikt się nie spodziewał, że to właśnie Angelo Giuseppe Roncalli zostanie „papieżem pokoju”. Akcja filmu toczy się dwutorowo. Z jednej strony widz ogląda przygotowania do konklawe, z drugiej w retrospektywnych sekwencjach poznaje dzieje przyszłego papieża, jego dzieciństwo, wczesne kapłaństwo, mianowanie na biskupa, mianowanie na kardynała i wreszcie wybór na papieża.
Emisja 1. części: środa, 24 grudnia, godzina 19:40
Emisja 2. części: czwartek, 25 grudnia, godzina 19:40

„Zakochany anioł”
Anioł Giordano trafił do Polski za karę i przez pomyłkę. Odtąd żyje sobie w Krakowie jak u Pana Boga za piecem. Opiekuje się Karolem, 10 – letnim synem swojej zmarłej przyjaciółki Hanki, przyjaźni się z kloszardem Szajbuskiem i bez nadmiernego wysiłku spełnia – zgodnie ze swoją misją – przynajmniej jeden dobry uczynek dziennie. Choć na zesłaniu, nadal może też liczyć na opiekę i pomoc niebiańskich zwierzchników. Co miesiąc spada mu z nieba portfel z wypłatą, wciąż potrafi chodzić po wodzie, a magiczny płyn w aerozolu zastępuje mu wszelkie narzędzia, jeśli przypadkowo coś się w domu zepsuje. Niestety, cięcia budżetowe dotykają także najwyższe kręgi. W ramach ograniczania wydatków archanioł Rafael postanawia całkowicie uczłowieczyć Giordana i zakończyć jego sponsorowanie. Wkrótce Anioł ze zdziwieniem stwierdza, że nikt w Niebie nie odbiera już jego telefonów, magiczny płyn się skończył, a próba spaceru po wodzie kończy się niepowodzeniem. Co gorsza, Giordano odkrywa swoją męską tożsamość. Nieszczęśnik trafia do szpitala psychiatrycznego w stolicy, skąd pośpiesznie wyciąga go Szajbusek z pomocą kolegi, Lupina, i ponownie sprowadza do Krakowa. Tam oddaje go w ręce młodej pani psycholog, Romy, w której Anioł się zakochuje.
Emisja: środa, 24 grudnia, godzina 21:40

„Okrasa łamie przepisy – Karp”
Karol Okrasa odwiedza hodowlę karpi w Gołobinie koło Słupska, po to, by opowiedzieć o tradycjach ryb w polskiej kuchni i przypomnieć jak najlepiej karpia przyrządzać. Tradycyjny przepis na karpia smażonego zostanie oczywiście złamany.
Emisja: czwartek, 25 grudnia, godzina 7:25

„Kolędy Świata”
Koncert kolęd zarejestrowany w gotyckiej katedrze w Pelplinie. Wyjątkowy, bo zarówno wykonawcy, jak same kolędy pochodzą z najdalszych zakątków świata.
Emisja: czwartek, 25 grudnia, godzina 11:40

„Z kabaretowego archiwum”
Skecz Zbigniewa Laskowika „Mamuśka” oraz fragmenty programu Jacka Fedorowicza „Poznajmy się”.
Emisja: czwartek, 25 grudnia, godzina 14:30

„Wrak okrętu Króla Słońce”
Film dokumentalny o odkryciu wraku statku zatopionego w 1664 roku. Wtedy La Lune wracał z wyprawy do Barbary Coast z prawie tysiącem osób na pokładzie, od marynarzy po szlachtę najwyższej rangi. W jednej chwili wszyscy zaginęli, ludzie i ich dobytek, ładunek i sam statek. Pod presją Króla Słońce i jego otoczenia, którzy planowali ukryć katastrofę, La Lune został szybko zapomniany. Odkrył go w 1993 roku okręt podwodny Ifremer. Wrak leży 90 metrów pod wodą, wspaniale zachowany, niczym starożytne Pompeje. Od 2012 roku jest przedmiotem wyjątkowych archeologicznych badań.
Emisja: czwartek, 25 grudnia, godzina 21:40

„Profesor od serca – Zbigniew Religa”
Film dokumentalny przypominający jego najważniejsze dokonania w medycynie, w życiu politycznym, społecznym i kulturalnym. Wykształcony w Polsce, odbył kilkuletnie staże w amerykańskich klinikach, m.in. u takich sław jak Kantrowitz czy Wojciechowski. Zdobyte tam umiejętności chciał przenieść do polskich klinik, choć nie zawsze spotykał się ze zrozumieniem. Całość oparta jest na wspomnieniach najbliższych mu osób w zawodzie i w życiu. O atmosferze, jaka towarzyszyła pierwszym transplantacjom, mówią towarzyszący mu przy zabiegach dawni asystenci, dziś profesorowie renomowanych klinik: Andrzej Bochenek, Marian Zembala, Jerzy Foremny. Wszyscy uwiecznieni są w cennych archiwalnych materiałach z pierwszych przeszczepów serca, jakie miały miejsce w latach 1985-1990. O tym, jak życie zawodowe Zbigniewa Religi wpływało na życie rodzinne, mówią żona, córka i syn. Wzruszające są opowieści dawnych pacjentów, którzy nazywają profesora drugim ojcem.
Emisja: czwartek, 25 grudnia, godzina 22:50

„Listy z Reims” – PREMIERA
Wzruszająca opowieść o losach polskiego żołnierza we Francji podczas I wojny światowej. Wacław Kociołek był synem polskich emigrantów. Urodził się i wychował we Francji, jednak w 1918 roku wstąpił do nowo tworzonego polskiego wojska. Zginął w bitwie nad Marną w lipcu 1918 roku. Ta batalia otworzyła drogę do końca wojny i niepodległości Polski. Wacław Kociołek zostawił ponad 200 listów z frontu. Przez wiele lat w zapomnieniu leżały na strychu. Dopiero w XXI wieku część z nich została opublikowana jedynie po francusku. To pierwsza w Polsce opowieść o wojennych losach Wacława Kociołka i innych polskich żołnierzy walczących nad Marną. Tłem historycznym filmu jest powstawanie i kształtowanie się polskiej armii we Francji oraz kontekst geopolityczny wydarzeń końca I wojny światowej.
Emisja: piątek, 26 grudnia, godzina 10:05

„Wielcy Marzyciele”
Serial dokumentalny o największych i najwybitniejszych marzycielach naszych czasów, którzy znieśli granice między marzeniami a realnym światem. Każdy z odcinków przedstawia innego bohatera, opowiada o jego życiu, dokonaniach, ale przede wszystkim marzeniach i ich realizacji.

„Juliusz Verne. Podróż całego życia”
Emisja: piątek, 26 grudnia, godzina 15:25

„Konstanty Ciołkowski”
Dokument przedstawia historię życia wybitnego uczonego i badacza kosmosu Konstantego Ciołkowskiego, autora prac poświęconych aerodynamice, aeronautyce, lotnictwu, propagatora zdobycia przez człowieka przestrzeni kosmicznej. Film przybliża jego wyobrażenia o Układzie Słonecznym, fizyce procesów na Księżycu, nieważkości, tunelu aerodynamicznym, kosmicznej windzie, jego marzenia i fantazje, które krok po kroku przekształcały się w realne odkrycia.
Emisja: piątek, 26 grudnia, godzina 18:10

„Leonardo Da Vinci. Ćwiczenia w tworzeniu”
Emisja: piątek, 26 grudnia, godzina 21:30

„Bardzo Cicha Noc – Ryszard Rynkowski”
Ryszard Rynkowski wprowadza widzów w tradycyjny świąteczny i rodzinny klimat. Najpopularniejsze polskie kolędy oraz oryginalne świąteczne piosenki w jego wykonaniu rozbrzmiewają w otoczeniu gór – w Małym Cichym i Zębie k/Zakopanego z malowniczym widokiem na Tatry. Będą też piosenki we wnętrzu przy świątecznie ustrojonej choince. Artyście towarzyszą muzycy z jego zespołu oraz góralskie dzieci i ich rodzice. Wśród nastrojowych utworów i kolęd nie zabraknie: „Bardzo cichej nocy”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Jezusa malusieńkiego”, „Wśród nocnej ciszy”.
Emisja 1. części: piątek, 26 grudnia, godzina 20:50
Emisja 2. części: piątek, 26 grudnia, godzina 22:35

„Pożegnanie cesarzy”
Bohaterem filmu jest Tomasz – chłop z dziada pradziada. Całe swoje życie spędził na wsi. Tam dorobił się żony, dzieci i wnuków. Żyje w otoczeniu bliskich, „zakonserwowany” jakby w swoim własnym czasie. Tymczasem na zewnątrz toczy się historia. Jeden z wnuków poszedł na wojnę i słuch o nim zaginął. Drugi wstąpił do Legionów Piłsudskiego i teraz buduje nową Polskę. Starego to wszystko jakby nie dotyczyło. Wierny swojej przeszłości, wierny swoim wspomnieniom nie dostrzega żadnych zmian. Te jednak nadchodzą nieuchronnie. Jest rok 1919. Wraz z nową rzeczywistością carskie ruble tracą wartość, jednak Tomasz lekceważy ostrzeżenie. Zbierane przez całe życie oszczędności przepadają. Z niedowierzaniem i ogromną rezerwą przyjmuje także „kazania” młodego i zapalczywego Olka na temat odzyskanej niepodległości. Nadal pozostaje wierny rosyjskiemu cesarzowi, odrzucając wszelkie sugestie, że czasy cesarzy właśnie się skończyły. Porządek świata stworzony przez zaborców wydaje mu się trwały i nienaruszony, a „gorączkowanie się” wnuka legionisty przypisuje wyłącznie jego młodemu wiekowi. Sytuacja ulega radykalnej zmianie, gdy nagle powraca zaginiony w czasie wojny wnuk Feluś. Przez te lata wiele przeżył. Poznał smak niewoli, wie, co to znaczy zabić. Opowiada o rosyjskiej rewolucji, śmierci cara i nadejściu komunistów. Jego pojawienie się w domu rodzinnym wywołuje konflikt stanowisk wobec nowej rzeczywistości. Ścierają się poglądy dziadka i dwóch wnuków. Dopiero poważna rozmowa całej tej trójki doprowadza do wzajemnego zrozumienia i pojednania. Łzy w oczach Tomasza świadczą o jego ostatecznym pożegnaniu z przeszłością i pogodzeniu z teraźniejszością.
Emisja: piątek, 26 grudnia, godzina 22:50

„Titanic – Ostateczny scenariusz”
Sto lat po zatonięciu jego nazwa wciąż brzmi jak klątwa. W miejscu katastrofy załoga Queen Mary zawsze składa hołd zaginionym. Skorupa stalowego giganta leży na głębokości około trzech tysięcy ośmiuset metrów. Ale wrak niszczeje omiatany prądami morskimi i kiedyś pożre go ocean. Zanim będzie za późno, spróbujemy odnaleźć brakujące części układanki, by zrozumieć, jak i dlaczego statek – uważany za niezatapialny – tak szybko poszedł na dno.
Emisja: środa, 31 grudnia, godzina 18:05

„Królowie przeklęci”
Prestiżowa produkcja francuskiej telewizji publicznej France 2, zrealizowana we współpracy z włoską telewizją RAI za 18 mln euro. Serial to już druga, po dokonanej w 1972 roku przez Claude’a Barmę, adaptacja monumentalnej powieści Maurice’a Druona. Opowiada o burzliwych dziejach francuskich władców z dynastii Kapetyngów: Filipa IV Pięknego oraz jego trzech synów: Ludwika X Kłótliwego, Filipa V Wysokiego oraz Karola IV Pięknego. Zdjęcia kręcono w Rumunii i we Francji, a do udziału w tym „thrillerze historycznym”, jak określali „Królów przeklętych” krytycy, zaproszono znanych francuskich aktorów z Jeanne Moreau, Gerardem Depardieu, Philippe’em Torretonem, Guillaume’em Depardieu i Tcheky Karyo na czele. Gotycko-futurystyczne dekoracje i stylizowane kostiumy dopełniają oryginalnej, pasjonującej całości. Akcja rozpoczyna się w 1307 roku pod rządami króla Filipa IV zwanego Pięknym.
Emisja: codziennie, od 31 grudnia, godzina 20:45

„Moulin Rouge”
Moulin Rouge, czyli Czerwony Młyn, to najsławniejszy na świecie kabaret. Słynie z perfekcyjnie tańczących, wyróżniających się urodą i strojem, tancerek. Film jest zapisem życia kabaretu od kulis. Składa się z wypowiedzi pracowników kabaretu: tancerek, treserów zwierząt, choreografów, reżyserów, a nawet kucharzy. Możemy oglądać pracownie krawieckie, perukarskie i garderoby, w których wiszą wspaniałe i bardzo drogie stroje. Kankan, który tu się narodził, tańczony jest do dziś i jest kulminacyjnym punktem programu.
Emisja: czwartek, 1 stycznia, godzina 00:15

„Milady”
Kostiumowy film fabularny. Milady de Winter, femme fatale, to kobieta bez skrupułów, która bawi się uczuciami zakochanych w niej mężczyzn. Jest zarazem niebezpieczna, ponieważ uwielbia intrygować, często prowadząc do śmierci zalotników. Zarzuca też swoje sieci na młodego muszkietera – d’Artagnana, który miał odwagę ją pokochać. Zaczyna się niebezpieczna gra, nasycona przygodami spod znaku „płaszcza i szpady”.
Emisja: czwartek, 1 stycznia, godzina 00:50

„Czy Lucyna to dziewczyna”
Lucyna, córka bogatego przemysłowca, wraca po studiach i uzyskaniu dyplomu inżyniera z zagranicy do kraju, lecz ojciec nie zgadza się, by pracowała. Lucyna wpada na zabawny pomysł. W męskim przebraniu uzyskuje posadę technika i zostaje pomocnikiem młodego inżyniera Żarnowskiego. Lucyna więcej jednak interesuje się osobą swojego przełożonego niż zdobyczami wiedzy technicznej. Po pewnym czasie zyskuje sympatię Stefana i staje się uczestnikiem jego kawalerskich eskapad, starając się za wszelką cenę zdobyć jego serce i zniechęcić go do narzeczonej, Tuni. Po pewnym czasie Lucyna, jako Julka Kwiatkowska, siostra Juliana Kwiatkowskiego, zgłasza się do Żarnowskiego, aby zawiadomić go, że jej brat jest chory i nie będzie mógł pracować. Piękna panna robi na Stefanie silne wrażenie. Stefan dopiero w finale przekonuje się, że panna Kwiatkowska i jej brat to jedna i ta sama osoba. Czuje się nieco urażony, ale uczucie jest mocniejsze niż zadraśnięta ambicja.
Emisja: czwartek, 1 stycznia, godzina 13:20

„Koncert Galowy II Zamojskiego Festiwalu Filmowego – Spotkania z historią”
Koncert muzyki filmowej w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu pod batutą Krzesimira Dębskiego. Występują: Anna Jurksztowicz, Maciej Miecznikowski, Katarzyna Dąbrowska, Klaudia Baca.
Emisja: czwartek, 1 stycznia, godzina 18:05

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *