Polskie Radio na nadchodzące Święta Wielkanocne przygotowało specjalne audycje, spotkania z wyjątkowymi gośćmi oraz transmisje nabożeństw, w tym Centralnej Drogi Krzyżowej, którą poprowadzi metropolita warszawski – kardynał Kazimierz Nycz. Więcej szczegółów na stronie Polskiego Radia.
Już w Wielki Piątek w Programie 1 Polskiego Radia po godz.20.00 będzie można wysłuchać transmisji z Centralnej Drogi Krzyżowej, która przejdzie ulicami Warszawy. Uczestnicy nabożeństwa będą modlić się w intencji Ukrainy i pokoju na świecie. Tego samego dnia na audycję „Ślady na piasku” (godz. 23.30) zaprosi Agnieszka Kozłowska-Łysko i opowie o świętach Zmartwychwstania Pańskiego na Malcie. W sobotę, 8 kwietnia, audycja „Muzyczne Wyspy Wielkanocne” (godz.17.00) o tradycjach Wielkanocnych i muzyce z najdalszych zakątków świata. W Wielką Sobotę o godz. 20.00 transmisja Orędzia Wielkanocnego, a w niedzielny i poniedziałkowy poranek o godz. 9.00 transmisja mszy św. z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie. 9 kwietnia o godz. 20.00 w audycji poświęconej pieśniom wielkanocnym, Marcin Kusy będzie rozmawiał z liderem i pomysłodawcą płyty „Zorza Prześliczna Wynika” Ryszardem Wojciulem. W audycji „Wielkanocny poniedziałek z Jedynką”, rozmowa Wojciech Urbana z Ewą Błaszczyk. Z kolei Joanna Ficińska, w wieczornej audycji „Jedynka dzieciom” (19.00-19.30) opowie o Wielkanocnych zwyczajach na świecie.
7 kwietnia, o godz. 16.00 w Programie 2 Polskiego Radia specjalna audycja muzyczna, podczas której będzie można usłyszeć Koncert Pasyjny Chóru Polskiego Radia pod kierownictwem Marii Piotrowskiej – Bogaleckiej. Dziennikarze radiowej Dwójki zaproszą także słuchaczy w podróż pełną dźwięków muzyki renesansu i baroku prosto z Festiwalu Actus Humanus Resurrectio, którego radiowa Dwójka jest współorganizatorem. W Wielki Piątek, w audycji „Filharmonia Dwójki” o godz. 20.00 transmisja koncertu zespołu Les Arts Florissants. W Wielką Sobotę o godz. 12.00 emisja słuchowiska „Judasz z Kariothu” w adaptacji i reżyserii Romany Bobrowskiej. 8 kwietnia, o godz. 20.00 transmisja koncertu zespołu Concerto Italiano. W „Wieczorze ze słuchowiskiem” o godz. 21.30 emisja dramatu poetyckiego Ernesta Brylla, nawiązującego do tradycji chrześcijańskich misteriów paschalnych, w adaptacji i reżyserii Janusza Kukuły – Dyrektora Teatru Polskiego Radia. W Niedzielę Wielkanocną o godz. 15.00 Róża Światczyńska zaprosi na świąteczne spotkanie z Garrickiem Ohlssonem. Wieczorem, o godz. 18.00 transmisja koncertu z Festiwalu Misteria Paschalia – MOZART I PRZYJECIELE. W Poniedziałek Wielkanocny o godz. 19.00 będzie można wysłuchać słuchowiska Aleksandra Fredry – „Nikt jutra nie zgadnie” w adaptacji i reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego. W wieczornym wydaniu „Filharmonii Dwójki” o godz. 20.00, Marcin Majchrowski zaprosi na transmisję koncertu francuskiego zespołu, wykonującego muzykę barokową – Café Zimmermann.
W Programie 3 Polskiego Radia już w piątek, 7 kwietnia o godz. 18.00 w audycji „Grane ciszą” muzyka takich wykonawców, jak: Brendan Perry, Dave Gahan, Marillion, Dead Can Dance, Peter Gabriel, Pink Floyd i innych. Program poprowadzą Mateusz Tomaszuk (18-20) i Leszek Adamczyk (20-22). O godz. 22.00 Marek Wiernik w audycji „Rocka Klasyka według Wiernika” zaprezentuje stonowane ballady w wykonaniu rockowych gigantów, m.in. Davida Bowiego, Nirvany czy Roberta Planta. W Wielką Sobotę o godz. 15.00 Witold Lazar opowie o tradycjach i zwyczajach świątecznych w Polsce i na świecie. W Niedzielę Wielkanocną o godz. 13.00 Grzegorz Hoffmann zaprosi do wysłuchania rozmaitych wersji słynnego utworu Leonarda Cohena „Hallelujah” – wśród wykonawców znajdą się: Jeff Buckley, Nick Cave, Bon Jovi. O godz. 19.00 retransmisja koncertu amerykańskiej wokalistki jazzowej Stacey Kent. W Wielkanocny Poniedziałek o godz. 13.00 antena z Myśliwieckiej zaprosi na audycję „Lana Trójka”, którą poprowadzi Michał Żołądkowski (m.in. zada słuchaczom pytanie „Co Państwo w życiu oblali?”).
W radiowej Czwórce w Wielki Piątek zabrzmi dużo wyjątkowej i refleksyjnej muzyki. Martyna Matwiejuk od godz. 15.00 poszuka dźwięków, które wyostrzają zmysły i nakłaniają do refleksji. W specjalnym wydaniu audycji „Pokrzyżowania”, przygotowanej przez dziennikarzy Naczelnej Redakcji Programów Katolickich o tym, jak nasze drogi krzyżują się z drogą Jezusa. W sobotę, o godz. 10.00 w audycji „Światła Wielkiego Miasta” o symbolice jajka w miastach, w których odgrywają istotną rolę oraz o sposobach zdobienia jajek w różnych zakątkach świata. Tego samego dnia, o godz. 17.00 Mateusz Kulik opowie o kulinarnym bogactwie wielkanocnych przepisów oraz o tym, że niektóre potrawy jada się tylko w konkretnych regionach Polski. 9 kwietnia na antenie radiowej Czwórki przez cały dzień będzie można usłyszeć ciekawostki związane ze Świętami Wielkanocnymi oraz nieoczywiste, wyjątkowe brzmienia muzyczne. O godz. 20.00 „Muzyka Dobrego Słowa” – audycja pełna różnych gatunków muzycznych – w różnych językach świata. 10 kwietnia o godz. 12.00 Adam Smolarek i „Święta z Czwórką” wypełnione muzyką alternatywną: urban, soul i jazz fusion.
W Polskim Radiu 24 w Wielki Czwartek i Wielki Piątek emitowane będą specjalne audycje nawiązujące do rozpoczynającego się Triduum Paschalnego. W Wielką Sobotę, Wielką Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny w świątecznej ramówce znajdą się zarówno premierowe audycje Naczelnej Redakcji Programów Katolickich, uwzględniające znaczenie Świąt Wielkanocnych dla Polaków i przybliżające ich obchody w różnych miejscach kraju oraz na Ukrainie, jak i reportaże Studia Reportażu i Dokumentu, dotyczące m.in. sylwetki papieża Jana Pawła II czy pomocy humanitarnej dla uchodźców z Ukrainy i działań Polaków w tym zakresie. Ponadto tematyka wielkanocna obecna będzie w specjalnych rozmowach popołudniowych Adriana Klarenbacha, a także większości audycji autorskich.
W Polskim Radiu Chopin w Wielki Piątek dominować będzie muzyka pasyjna. O godz. 18.00 będzie można usłyszeć m.in. Lamentacje na Wielki Piątek Josepha – Hectora Fiocco (Ensamble Bonne Corde), czy Passio Arvo Pärta (Hilliard Ensemble). Z kolei o godz. 22.00 specjalne wydanie audycji, w której Krzysztof Teodorowicz zaprezentuje oratorium pasyjne „Passio Domini Nostri Jesu Christi seu Triumphus Evangelii” op. 65 Józefa Elsnera. W sobotę, o godz. 11.00 świąteczna odsłona audycji “Weekendowe potpourri”. W programie arcydzieło Jerzego Fryderyka Haendla, oratorium La Resurrezione opowiadające historię trzech dni misterium paschalnego. O godz. 16.00 Oratorium wielkanocne Jana Sebastiana Bacha. W Niedzielę Wielkanocną o godz. 11.00 w okolicznościowym wydaniu „Weekendowego potpourri” m.in. Alleluja w motecie Exsultate, jubilate Wolfganga Amadeusa Mozarta (Robin Johannsen – sopran, Orchestra Ghislieri). W świąteczny poniedziałek o godz. 18.00 na specjalną audycję, wypełnioną kompozycjami Antonia Vivaldiego, George’a Friedricha Haendla i George’a Philippe‘a Telemanna – zaprosi Klaudia Baranowska.
W Polskim Radiu Dzieciom, 7 kwietnia rozpoczyna się konkurs „Pisankowy zawrót głowy”, który skierowany jest do dzieci w wieku od 2 do 13 lat. Zadanie uczestników polega na samodzielnym wykonaniu pisanki. Jej fotografię należy umieścić w komentarzu pod postem na facebookowym profilu Polskiego Radia Dzieciom. Konkurs potrwa do 11 kwietnia. Do wygrania będą radiowe gadżety. 9 kwietnia o godz. 10.00 w programie „Dźwięk dobry” najmłodsi słuchacze będą mogli posłuchać o wielkanocnych zwyczajach, a następnie w „Źródełku” (godz. 11.00) dziennikarze opowiedzą o zwyczajach wielkanocnych na polskiej wsi. 10 kwietnia o godz. 10.00 „Muzyczne podróże” – Muzyczny Śmigus – Dyngus, a w nim wiosenne piosenki o wodzie, a o godz. 11.00 Leszek i Miś zasiądą do wielkanocnego stołu i opowiedzą o pysznościach, które się na nim znalazły.
Polskie Radio dla Zagranicy przygotowało specjalne świąteczne wydania magazynów – a w nich reportaże oraz spotkania z gośćmi, m. in. rozmowa z prof. Mariolą Tymochowicz z Instytutu Nauk o Kulturze UMCS o tematyce Wielkiego Tygodnia w tradycji zachodniej, rozmowa z ks. prof. Arturem Żukiem o różnicach religijnych społeczności polskiej i niemieckiej reportaż z Muzeum Etnograficznego w Kartuzach, przedstawiający tradycje Wielkiej Nocy na Kaszubach. oraz reportaż o Wielkanocy na Wileńszczyźnie i tradycjach oraz zwyczajach kuchni wielkanocnej.
Polskie Radio Kierowców będzie towarzyszyło słuchaczom w trakcie wyjazdów świątecznych i na bieżąco monitorowało sytuację na drogach. W programie m.in. raporty, najświeższe informacje z głównych dróg w kraju, a także drogowa prognoza pogody.
Źródło: Polskie Radio