W piątek 22 listopada w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się przedpremiera albumu „Ród Karpieli” – najnowszej części radiowej serii fonograficznej „Muzyka Źródeł”, tym razem poświęconej muzyce Bolesława, Jana i Sebastiana z legendarnej na Podhalu rodziny Karpieli-Bułecków. Transmisja od godz. 18.00 w radiowej Dwójce oraz w streamingu wideo na Facebooku Radiowego Centrum Kultury Ludowej, na stronach RCKL, Programu 2 Polskiego Radia i Polskiego Radia.
Genealogia rodu sięga końca XVII wieku. Był liczny, stąd wiele przydomków – Mordas, Matus, Szczepanów, Sobczyk, Suchy, Michałów, Chrobak, Równiarz, Leśny, Szostak, Orszulak, Pokuscarz. Przydomek „Bułecka” pochodzi od żony Kazimierza Karpiela – Anny Malaciny, którą tak właśnie przezywano. – To jeden z najznakomitszych rodów podhalańskich, w którym muzyka i góralska tradycja były obecne i w wielkim poszanowaniu przekazywane kolejnym pokoleniom – mówią Maria Baliszewska i Anna Borucka-Szotkowska z Radiowego Centrum Kultury Ludowej, autorki wyboru archiwalnych nagrań, które znalazły się na dwupłytowym albumie „Ród Karpieli”. Ukaże się on 29 listopada nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia.
Wydawnictwo zawiera góralską muzykę w wykonaniu dwóch pokoleń rodu Karpieli-Bułecków (z Kościeliska i Zakopanego) – seniora rodu Bolesława Karpiela-Bułecki (1927-2017) i jego dwóch synów: Jana Karpiela-Bułecki i Sebastiana Karpiela-Bułecki, który znany jest szerokiej publiczności jako lider zespołu Zakopower. Ale nie tylko. Są tu też nuty podhalańskie, teksty śpiewek góralskich, dźwięki instrumentów pasterskich oraz rozmowy o muzyce Podhala, tradycji gry w rodzinie i dawnych muzykantach.
– Na Podhalu muzykanci są traktowani w wyjątkowy sposób. To rzecz honorowa. Jak umiesz grać, to jesteś postrzegany zupełnie inaczej. Mamy mnóstwo uzdolnionych ludzi, w co trzeciej chałupie grają po góralsku, a jak nie grają to śpiewają, haftują i rzeźbią. Dusza artystyczna jest obecna w każdej zagrodzie – mówił w radiowej Dwójce Sebastian Karpiel-Bułecka. – Gdy miałem siedem lat poszedłem na naukę gry na skrzypcach do sąsiada. Najlepiej uczyło się u obcych, bo jest wtedy większy respekt. Moim pierwszym nauczycielem był Roman Gąsienica-Sieczka, wybitny skoczek narciarski i muzykant – dodaje jeden z bohaterów albumu, którego uroczysta przedpremiera odbędzie się 22 listopada w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
Jedna z najsłynniejszych rodzin Podhala wystąpi tego wieczoru w składzie: Jan Karpiel-Bułecka (skrzypce, dudy, piszczałki, śpiew), Andrzej Karpiel-Replon (skrzypce, śpiew), Wojciech Karpiel (basy góralskie, śpiew), Katarzyna Karpiel-Michalik (śpiew), Małgorzata Karpiel (śpiew), Anna Malacina-Karpiel (śpiew), Małgorzata Karpiel-Bzdyk (śpiew), Kazimierz Karpiel (skrzypce, śpiew), Tomasz Michalik (basy, skrzypce, śpiew), Stanisław Karpiel-Bułecka (śpiew), Bartłomiej Bzdyk (skrzypce, instrumenty pasterskie), Katarzyna Bzdyk (basy, śpiew).
Transmisja w piątek 22 listopada od godz. 18.00 na antenie Programu 2 Polskiego Radia, w streamingu wideo na Facebooku Radiowego Centrum Kultury Ludowej oraz na stronach RCKL, Programu 2 Polskiego Radia i Polskiego Radia.
Źródło: Polskie Radio