Spektakl Teatru Telewizji „Tango” Sławomira Mrożka w reżyserii Jerzego Jarockiego oraz słuchowisko „Mewa” Borysa Akunina w reżyserii Igora Gorzkowskiego – zdobyły Grand Prix XIII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Sopot 2013”. Laureatów ogłoszono podczas uroczystej gali w Sopocie 3 czerwca br. W tegorocznej edycji festiwalu „Dwa Teatry” rywalizowało 15 spektakli telewizyjnych i 17 słuchowisk radiowych.
Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności otrzymał Zespołu Teatru Telewizji za pomysł i realizację projektu „Trzy razy Fredro” oraz słuchowisko „Wszystko płynie” w adaptacji i reżyserii Darka Błaszczyka (słuchowisko zostało zgłoszone przez Teatr Polskiego Radia).
Laureaci Teatru Telewizji Polskiej
Grand Prix XIII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej otrzymał spektakl „Tango” Sławomira Mrożka. Nagrodę ufundowaną przez Prezesa Zarządu TVP jury rozdzieliło pomiędzy: Jerzego Jarockiego za reżyserię, Jerzego Juka-Kowarskiego za scenografię, Stanisława Radwana za muzykę, Marcina Hycnara za rolę Artura, Ewę Wiśniewską za rolę Eugenii, Jana Frycza za rolę Stomila, Katarzynę Gniewkowską za rolę Eleonory, Jana Englerta za rolę Eugeniusza, Grzegorza Małeckiego za rolę Edka, Kamillę Baar za rolę Ali.
Nagroda za reżyserię spektaklu „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej przypadła Marcinowi Wronie. Nagrodę za oryginalny współczesny polski tekst dramatyczny lub adaptację teatralną otrzymał Andrzej Bart za utwór „Bezdech”. Nagroda za zdjęcia do spektaklu „Moralność pani Dulskiej” w reżyserii Marcina Wrony została przyznana Janowi Holoubkowi.
Nagrodę za twórczą realizację telewizyjną spektaklu teatralnego otrzymał Zbigniew Wichłacz w uznaniu za spektakle: „Bracia Karamazow” w reżyserii Janusza Opryńskiego i „Tango” w reżyserii Jerzego Jarockiego. Nagrodę za scenografię do spektaklu „Moralność pani Dulskiej” odebrała Anna Wunderlich. Nagroda za muzykę oryginalną lub opracowanie muzyczne została przyznana Zbigniewowi Zbrowskiemu za opracowanie muzyczne do spektaklu „Bezdech”. Nagroda za montaż spektaklu „Bezdech” przypadła Mileni Fiedler.
Nagrodę aktorską za rolę kobiecą w spektaklu „Moralność pani Dulskiej” w reżyserii Marcina Wrony otrzymała Magdalena Cielecka (Pani Dulska). Nagroda aktorska za rolę męską została przyznana ex aequo: Bogusławowi Lindzie za rolę Jerzego w spektaklu „Bezdech” oraz Łukaszowi Lewandowskiemu za rolę Iwana w spektaklu „Bracia Karamazow” w reżyserii Janusza Opryńskiego i rolę Drugi mężczyzna w spektaklu „Iluzje” w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Na wniosek jury przyznano cztery honorowe wyróżnienia aktorskie: dla Jaśminy Polak za rolę Hesi w spektaklu „Moralność pani Dulskiej”; dla Zofii Wichłacz za rolę Meli w spektaklu „Moralność pani Dulskiej”; dla Arkadiusza Jakubika za rolę Dzidka w spektaklu „Bezdech”; dla Dawida Ogrodnika za rolę Patryka w spektaklu „Bezdech”.
Spektakle telewizyjne oceniało jury w składzie: Barbara Borys-Damięcka (przewodnicząca), Jacek Cieślak, Michał Komar, Paweł Łysak, Kinga Preis.
Laureaci Teatru Polskiego Radia
Grand Prix za najlepsze słuchowisko radiowe ufundowane przez Prezesa Zarządu Polskiego Radia otrzymali twórcy słuchowiska „Mewa” Borysa Akunina: Igor Gorzkowski za adaptację i reżyserię, Andrzej Brzoska za realizację akustyczną oraz Piotr Tabakiernik za muzykę. Słuchowisko zostało zgłoszone przez Program II PR.
Nagrodę za reżyserię słuchowiska „Prorok Ilja” według dramatu Tadeusza Słobodzianka otrzymał Paweł Łysak. Słuchowisko zostało zgłoszone przez Program II PR. Nagrodę za scenariusz oryginalny słuchowiska „Powrót do Breitenheide” w reżyserii Marka Markiewicza otrzymał Włodzimierz Kowalewski. Słuchowisko zostało zgłoszone przez Polskie Radio Olsztyn. Nagrodę za scenariusz będący adaptacją otrzymali ex aequo: Darek Błaszczyk za „Wszystko płynie” według powieści Wasilija Grossmana (słuchowisko zgłoszone przez Teatr PR) oraz Maciej Wojtyszko za „Nie uchodzi, nie uchodzi, czyli Damy i huzary” według komedii Aleksandra Fredry (słuchowisko zgłoszone przez Program I PR). Nagrodę ufundował Dziennik „Rzeczpospolita”, nagroda została podzielona po połowie dla obu laureatów. Nagrodę im. Janusza Hajduna za realizację akustyczną słuchowiska „Zabić motyla” w reżyserii Jana Warenyci przyznano Pawłowi Szalińskiemu. Nagroda za muzykę oryginalną lub opracowanie muzyczne przypadła Jerzemu Derflowi za muzykę oryginalną w słuchowisku „Nie uchodzi, nie uchodzi, czyli Damy i huzary” w reżyserii Macieja Wojtyszki.
Nagroda aktorska za rolę kobiecą została przyznana ex aequo: za rolę Żony w słuchowisku Polskiego Radia Kraków „Ich czworo” w reżyserii Jerzego Stuhra dla Sonii Bohosiewicz oraz za rolę Iriny Nikołajewny Arkadiny w słuchowisku Programu II PR „Mewa” w reżyserii Igora Gorzkowskiego dla Haliny Skoczyńskiej. Nagroda aktorska za rolę męską została wręczona Henrykowi Talarowi za role: Proroka Ilji w słuchowisku „Prorok Ilia” w reżyserii Pawła Łysaka oraz za rolę Jewgienija Siergiejewicza Dorna w słuchowisku „Mewa” w reżyserii Igora Gorzkowskiego. Słuchowiska zostały zgłoszone przez Program II PR.
Nagrodę aktorską za rolę drugoplanową otrzymała Maja Ostaszewska za rolę Anny w słuchowisku Teatru PR „Wszystko płynie” w reżyserii Darka Błaszczyka. Z kolei wyróżnienie przyznano Krzysztofowi Orzechowskiemu za rolę Narratora w słuchowisku Polskiego Radia Kraków „Wesele (akt II)” w reżyserii Andrzeja Seweryna.
Honorową nagrodę zespołową dla Producenta słuchowisk odebrało Polskie Radio Kraków za powrót słuchowisk na antenę oraz pielęgnowanie szlachetnej tradycji spektaklu radiowego z udziałem publiczności.
Ponadto jury przyznało wyróżnienia w formie rekomendacji do powtórzenia na antenie ogólnopolskiej i antenach rozgłośni regionalnych następującym słuchowiskom: „Macewy z papieru i wiatru” autorstwa i w reżyserii Marii Brzezińskiej (Polskie Radio Lublin); „Ich czworo” Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Jerzego Stuhra (Polskie Radio Kraków); „Wesele (akt II)” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Andrzeja Seweryna (Polskie Radio Kraków); oraz „Łóżka” Wojciecha Fułka w reżyserii Janusza Kukuły (Program III PR).
W skład jury oceniającego słuchowiska weszli: Magdalena Zawadzka (przewodnicząca), Paweł Huelle, Jerzy Limon, Leszek Możdżer i Józef Opalski.
Źródło: Telewizja Polska