Telewizja Polska podczas tegorocznych wakacji jest jedynym nadawcą, który systematycznie i w tak szerokim zakresie prezentuje na swoich antenach polskie produkcje kinowe.
Dzięki wsparciu telewizji publicznej powstało i wciąż powstaje wiele dzieł polskiej kinematografii. Telewizja Polska koprodukuje, obejmuje patronatem medialnym i zakupuje licencje takich filmów, których walor artystyczny, edukacyjny i kulturotwórczy jest niezaprzeczalny. Emisja polskich produkcji kinowych zawsze spotyka się z dużym zainteresowaniem i sympatią telewidzów, co potwierdzają wysokie wyniki oglądalności.
W lipcu i sierpniu widzowie Jedynki obejrzą aż 60 docenianych na wielu prestiżowych festiwalach krajowych i zagranicznych polskich produkcji kinowych. W repertuarze filmowym TVP 2/HD takich pozycji będzie blisko 50.
W lipcu br. TVP1/HD zaprezentowała film „Cztery noce z Anną” z 2008 roku wybitnego reżysera Jerzego Skolimowskiego. Ta polsko-francuska koprodukcja powstała przy udziale Telewizji Polskiej. Inną koprodukcją emitowaną na antenie TVP1/HD był film „Mój Nikifor” jeden z najczęściej nagradzanych polskich filmów ostatnich lat. To historia Nikifora Krynickiego, malarza-samouka, jednego z najlepszych na świecie malarzy prymitywistów. Krystyna Feldman, która zagrała w nim słynnego malarza była nagradzana nie tylko na najważniejszych festiwalach w Polsce, ale i na świecie.
Jedynka uczciła pamięć niedawno zmarłych wybitnych Polaków emitując filmy „Przepraszam, czy tu biją” w reżyserii Marka Piwowskiego z udziałem Jerzego Kuleja oraz film Andrzeja Wajdy „Wesele” z Andrzejem Łapickim we wspaniałej roli Poety. W lipcu Jedynka przypomniała również kultowe komedie: :C. K. Dezerterzy” w reż. Janusza Majewskiego oraz Sylwestra Chęcińskiego „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”.
W związku z 68. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego TVP1/HD zaprezentowała głośny film „Pierścionek z orłem w koronie” w reż. Andrzeja Wajdy. Jest to polski dramat wojenny oparty na motywach powieści Aleksandra Ścibor-Rylskiego „Pierścionek z końskiego włosia”. Pokazała również film Bronisława Broka „Cafe pod Minogą”, ukazujący mieszkańców Warszawy, walczących w latach okupacji z wrogiem i niosących pomoc rodakom.
W związku z rocznicą podpisania umów sierpniowych Jedynka pokaże wkrótce obraz „Zawrócony” Kazimierza Kutza. Akcja filmu toczy się cztery miesiące przed tragicznymi wydarzeniami w kopalni „Wujek”. Poza tym Jedynka w sierpniu zaprosi widzów na dwa głośne filmy nawiązujące do rocznicy wybuchu II wojny światowej: „Hubal” w reżyserii Bohdana Poręby i „Kronika wypadków miłosnych” Andrzeja Wajdy.
W sierpniu na antenie Jedynki pojawi się obraz z 2005 r. „Wróżby kumaka” w reż. Roberta Glińskiego, z Krystyną Jandą i Matthiasem Habichem w rolach głównych oraz wielokrotnie nagradzany na festiwalach krajowych i zagranicznych, współprodukowany przez Telewizję Polską film Andrzeja Jakimowskiego „Sztuczki”.
Podczas wakacji widzowie TVP2/HD mają możliwość obejrzenia prawie 50 polskich produkcji kinowych. Wśród propozycji Dwójki znalazły się m.in. polsko-angielska komedia romantyczna „Mała wielka miłość” Łukasza Karwowskiego z brawurową Agnieszką Grochowską w roli głównej, przebojowa „Operacja Samum” – w reżyserii Władysława Pasikowskiego, wielokrotnie nagradzana tragikomedia Jerzego Stuhra pt. „Pogoda na jutro”. Wysoką oglądalnością cieszył się „Skazany na bluesa” – doceniony przez krytykę i widzów dramat Jana Kidawy-Błońskiego z błyskotliwym Tomaszem Kotem w roli Ryśka Riedla, lidera legendarnego zespołu Dżem. Obraz ten został wyemitowany w ósmą rocznicę śmierci muzyka.
W sierpniu na antenie Dwójki zobaczymy również najnowszy film Jana Hryniaka pt. „Trick” oraz komedie cieszące się od lat sympatią widzów m.in. „Francuski numer”, „Pułkownik Kwiatkowski” czy „Złoto dezerterów”. W lipcu w ramach cyklu „Kocham kino”, w trzecią rocznicę śmierci Zbigniewa Zapasiewicza, TVP2/HD pokazała premierową „Rewizytę” Krzysztofa Zanussiego. Z kolei w niedzielnym paśmie „Studio Filmowe Dwójki” zaprezentowano mini -retrospektywę Witolda Leszczyńskiego („Konopielka”, „Siekierezada”, „Żywot Mateusza”) oraz rozpoczęto przegląd filmów Mariusza Trelińskiego („Zad wielkiego wieloryba”, „Egoiści”, „Łagodna”).
W sierpniu widzowie zobaczą także po raz pierwszy emisję zrekonstruowanych materiałów do kultowych przebojów Władysława Pasikowskiego: „Psy” i „Psy 2” oraz „Ostatnia krew”.
Polskie kino ma szczególną pozycję na antenie TVP Kultura. W trakcie wakacji wyjątkowym wydarzeniem w TVP Kultura są „Tygodnie z Gwiazdą”, w ramach których prezentowane są sylwetki wybitnych aktorów filmowych. Wśród produkcji kinowych na antenie TVP Kultura wyemitowane zostały: „Jasminum” w reż. Jana Jakuba Kolskiego z popisową rolą Janusza Gajosa, znakomita „Kobieta samotna” Agnieszki Holland w „Tygodniu z Bogusławem Lindą”, „Zawrócony” w reż. Kazimierza Kutza w tygodniu poświęconym rolom Zbigniewa Zamachowskiego, czy „Pułkownik Kwiatkowski” Kazimierza Kutza, z brawurowym Markiem Kondratem w roli tytułowej.
W lipcu i sierpniu TVP Kultura emituje również wybrane, najciekawsze „Niedziele z…”. Pasmo to poświęcone jest wybitnym twórcom polskiej kultury, których dokonania prezentuje TVP Kultura. W sierpniu TVP Kultura zaprasza m.in. na „Niedzielę z… Marianem Dziędzielem”, którego w ramach pasma zobaczymy w filmie Dariusza Jabłońskiego „Wino truskawkowe” czy Kingą Preis tworzącą niezwykłą kreację w głośnym filmie Jerzego Skolimowskiego „Cztery noce z Anną”. Pasmo polskich kinowych filmów fabularnych TVP Kultura proponuje widzom również w niedzielne popołudnia. W sierpniu znalazły się wśród nich głośne i nagradzane produkcje, m.in. „Spona” – pełna humoru adaptacja powieści Edmunda Niziurskiego „Sposób na Alcybiadesa” Waldemara Szarka.
Źródło: Telewizja Polska