8 maja TVP Kultura zaprasza na transmisję wielokrotnie nagradzanego przedstawienia „Bóg Niżyński”, zrealizowanego przez Teatr Wierszalin na podstawie dzienników słynnego tancerza Wacława Niżyńskiego.
Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału TVP Kultura
Zrealizowane w 2006 roku przedstawienie Teatru Wierszalin z Supraśla – jednej z najważniejszych scen eksperymentalnych w Polsce – doczekało się wielu wyróżnień, m.in. Grand Prix II Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port (Gdynia 2007) i Głównej Nagrody na XXI Międzynarodowym Festiwalu Kopriva 2007 (Kopřivnice, Czechy). Twórca i założyciel Teatru, Piotr Tomaszuk, wziął na warsztat słynne dzienniki, spisane w sześć tygodni przez najwybitniejszego tancerza początków XX wieku, pomiędzy jego ostatnim publicznym występem w wieku 28 lat a przyjęciem do szwajcarskiego szpitala psychiatrycznego, pierwszego z wielu, w jakich spędził resztę życia.
Akcja „Boga Niżyńskiego” została umiejscowiona w szpitalnej kaplicy, która dla bohatera spektaklu staje się scenerią jego rytuału żałobnego za duszę zmarłego właśnie mentora, Siergieja Diagilewa. Rozdarty pomiędzy świętością i potępieniem, Wacław utożsamia się i z Chrystusem, i z Diabłem; przywołuje duchy bliskich i opowiada tańcem swoje życie.
Wacław Niżyński, wychowany w Rosji syn polskich tancerzy, swymi porywającymi, pełnymi emocji występami zrewolucjonizował sztukę baletu. Największe sukcesy odnosił jako tancerz i choreograf legendarnych Baletów Rosyjskich Siergieja Diagilewa, współtworząc przede wszystkim „Święto wiosny” do muzyki Igora Strawińskiego.
W roli Wacława Niżyńskiego wystąpił aktor Teatru Wierszalin – Rafał Gąsowski. Autorami oszczędnej scenografii są Eva Farkašová i Jano Zavarsky. Muzykę skomponował Piotr Nazaruk, z wykorzystaniem motywów z „Popołudnia fauna” Claude`a Debussy`ego i „Święta wiosny” Igora Strawińskiego.
Przed emisją Jakub Moroz, Wicedyrektor TVP Kultura, porozmawia z reżyserem i scenarzystą widowiska – Piotrem Tomaszukiem. Po transmisji odbędzie się spotkanie z Rafałem Gąsowskim Piotrem Tomaszukiem, i dr Tadeuszem Nasierowskim z Katedry i Kliniki Psychiatrii Akademii Medycznej w Warszawie – autorem wielu publikacji poświęconych Wacławowi Niżyńskiemu, m.in. „Gdy rozum śpi a w mięśniach rodzi się obłęd. O życiu i chorobie Wacława Niżyńskiego.”
Transmisja spektaklu „Bóg Niżyński” 8 maja (wtorek) o godz. 20:00 w TVP Kultura.
Spektakl dostępny będzie również na TVPVOD (vod.tvp.pl).
Źródło: Telewizja Polska