Do końca maja Telewizja Polska pokaże aż trzy ważne premiery teatralne. 18 maja o godzinie 20:25 TVP1 HD wyemituje „Zaręczyny” w reżyserii Wojciecha Nowaka. Dzień później o godzinie 20:30 TVP Kultura pokaże sztukę „Polacy” w reżyserii Gabriela Gietzky’iego, a 24 maja o godzinie 22:55 Studio Teatralne Dwójki zaprasza na „Miss HIV” w reżyserii Krzysztofa Czeczota.
„Zaręczyny” to sztuka obyczajowa Wojciecha Tomczyka napisana specjalnie dla Teatru Telewizji. To błyskotliwy i jednocześnie bardzo wnikliwy portret współczesnych Polaków. Akcja spektaklu, zawierającego wątki komediowe, rozgrywa się wokół ważkiej rodzinnej uroczystości. Dwoje młodych bohaterów – Maria i Kajetan – organizuje oficjalne zaręczyny z udziałem przyszłych teściów. Obie rodziny nie miały szansy dotąd się spotkać, zaręczyny są więc doskonałą okazją do wzajemnej prezentacji, a także omówienia planów weselnych i małżeńskich. Uczestnicy zdarzenia przygotowują się skrupulatnie, by wypaść jak najkorzystniej. Główną przeszkodą stają się skrajnie różne światopoglądy obu rodzin – stąd największe starania wszystkich skupiają się wokół ustalania listy tematów, których trzeba unikać, aby na wstępie nie wywołać konfliktu. Czy istnieje jednak szansa, by pomimo tak odmiennych postaw i zdań udało im się zbudować trwałą rodzinną relację?
Premiera: poniedziałek, 18 maja, godzina 20:25, TVP1 HD
„Polacy” to rejestracja przedstawienia opartego na tekstach Gombrowicza i kardynała Stefana Wyszyńskiego, zrealizowanego przez Gabriela Gietzky’iego w warszawskim Teatrze Polskim. Gietzky wraz ze scenarzystą Rafałem Kosewskim zderzają zupełnie odmienne perspektywy myślenia i poglądy, doprowadzając do fikcyjnego spotkania Gombrowicza i Wyszyńskiego – „błazna i kapłana”. Spektakl stanowi interesujący dwugłos wielkich postaci XX wieku, stawiających Polskę i Polaków w centrum swoich rozważań. Premiera teatralna przedstawienia odbyła się 5 marca 2011 roku na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Spektakl jest częścią Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski – inicjatywy wpisującej się w jubileusz 250-lecia Teatru Narodowego i teatru publicznego w Polsce, polegającej na comiesięcznych prezentacjach przedstawień z całej Polski. Przedstawieniu towarzyszyć będzie specjalnie przygotowana oprawa publicystyczna – krótkie wprowadzenie oraz rozmowa Wojciecha Majcherka z Andrzejem Sewerynem, dyrektorem Teatru Polskiego w Warszawie oraz Gabrielem Gietzkym, reżyserem spektaklu.
Premiera: niedziela, 19 maja, godzina 20:30, TVP Kultura
„Miss HIV” to sztuka wyreżyserowana przez Krzysztofa Czeczota. Irina, Klara, Julia, Urszula i Rafael – bohaterowie dramatu Macieja Kowalewskiego to ludzie, którzy miłości szukają w programie telewizyjnym. Każde z nich kocha coś innego: siebie, pieniądze, sławę, cierpienie, seks. Dla chwilowego zaspokojenia tych pragnień gotowi są zrobić wszystko. Do kolejnej edycji programu telewizyjnego „Miss HIV” zgłaszają się nastoletnia Julia, niespełna trzydziestoletnia Irina, Klara – już po trzydziestce – oraz Urszula, która reprezentuje swoją zmarłą na HIV siostrę bliźniaczkę. Każda z bohaterek ma inny plan i oczekiwania, ale każda z nich chce pokazać się światu. Teleturniej prowadzi Rafael – aktor, który weźmie każdą chałturę, byle dobrze płatną. Udział całej piątki bohaterów w telewizyjnym show demaskuje ich potworną samotność i ogromną potrzebę akceptacji. Spektakl został wyprodukowany przez WFDiF w ramach cyklu prezentacji polskiej sztuki współczesnej w inscenizacji debiutantów w Teatrze Telewizji. „Miss HIV” to już kolejny spektakl WFDiF, po „Walentynie” Julii Kijowskiej i Wojciecha Farugi oraz „Walizce” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reż. Wawrzyńca Kostrzewskiego, który prezentuje Dwójka w reaktywowanym jesienią zeszłego roku Studiu Teatralnym Dwójki.
Premiera: niedziela, 24 maja, godzina 22:55, TVP2 HD
Źródło: Telewizja Polska