TVP Regionalna z nowościami na wiosnę

TVP Regionalna wprowadza do wiosennej ramówki dziewięć nowych pozycji programowych. Będą to m.in.: „1200 Muzeów w Polsce” dla osób zainteresowanych historią, kulturą i sztuką; „Obrońcy” dotyczący prawa karnego, cywilnego i rodzinnego; „Astronarium” dla miłośników astronomii i nauk ścisłych; „Regiony na 5” o dynamicznym rozwoju wschodnich regionów Polski, „Ogród po polsku” dla pasjonatów projektowania ogrodów oraz „Ciekawe jak…” o ciekawostkach życia codziennego.

„Astronarium”
Cykl popularnonaukowy prezentujący dorobek polskich instytucji badawczych w dziedzinie nauk ścisłych, w szczególności astronomii. Sekrety wszechświata jeszcze nigdy nie były tak blisko. Odwiedzimy miejsca, w których każdy może się przekonać, co kryje przestrzeń kosmiczna. Opowiedzą o nich nie tylko astronomowie, ale także pasjonaci. Program powstaje przy współpracy Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Produkcja: TVP Bydgoszcz.
Emisja: poniedziałek, godzina 17:00

„1200 muzeów w Polsce”
Cykl programów poświęcony działającym w Polsce muzeom wszelkiego rodzaju: od tych największych, narodowych, przez okręgowe i regionalne, po małe muzea parafialne, prywatne i społeczne, prowadzone przez miłośników lokalnych tradycji. Każde z tych miejsc odkrywa swoje tajemnice. Produkcja: TVP Kraków.
Emisja: sobota, godzina 17:00

„Obrońcy”
Cykl o charakterze edukacyjnym realizowany przy współpracy Naczelnej Rady Adwokackiej. Celem audycji jest podnoszenie świadomości prawnej widzów. Posługując się dynamiczną narracją prezentuje konkretne sprawy sądowe – karne, cywilne, rodzinne – zakończone prawomocnymi wyrokami. Pokazuje złożoność problemu, prawne tło, sięga do orzecznictwa. Wszystko przedstawione w przystępnej dla widza formie. Produkcja: TVP Szczecin.
Emisja: wtorek, godzina 17:00 (dwa razy w miesiącu)

„Ogród po polsku”
Autorem programu jest Witold Czuksanow – dziennikarz, specjalista w dziedzinie ogrodnictwa. W swoich programach stara się odpowiedzieć na pytanie, co zrobić, żeby nasz nowy ogródek urokiem rzucił na kolana. Poradzi jak przebudować zakątek, który straszy brzydotą. Podpowie gotowe rozwiązania architektoniczne. Pokaże, że dobre efekty osiągnąć można niewielkim nakładem sił i środków, starając się niekiedy stworzyć ogrody wyjątkowe. Poznamy rośliny znane z polskich ogrodów i rodzime gatunki w nowej odsłonie. W poszukiwaniu oryginalnych propozycji małej architektury ogrodowej, razem z właścicielami ogródków „przekopiemy” strychy i piwnice.
Premiera: niedziela, 22 marca, godzina 7:35
Emisja: niedziela, godzina 7:35

„Regiony na 5”
Program informacyjno-publicystyczny o pięciu województwach Polski Wschodniej: lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskimi oraz warmińsko-mazurskim. W programie pokazany zostanie rozwój tych regionów oraz proces zacierania różnic pomiędzy Polską Wschodnią, a resztą kraju i najbardziej rozwiniętymi regionami Unii Europejskiej. Produkcja: TVP Rzeszów.
Emisja: środa, godzina 16:30 (dwa razy w miesiącu)

„Ciekawe jak… czyli Jurek w poszukiwaniu odpowiedzi”
Program w nietuzinkowy sposób pokazuje ciekawostki z życia codziennego, ale również z zakresu sztuki, rozrywki czy nauki. Gospodarz programu wprowadza widza w świat teatru lalek, kuchni molekularnej czy planu filmowego. Dowiemy się, jak trzeba się przygotować do skoku ze spadochronem, co kryją podziemne korytarze pod kieleckimi osiedlami, jak powstaje tradycyjna ćmielowska porcelana. Produkcja: TVP Kielce.
Premiera: sobota, 22 kwietnia, godzina 7:50
Emisja: sobota, godzina 7:50

„Naturalnie zakręceni”
Dwóch prowadzących: lekko zakręcony młodzieniec propagujący ekologiczny styl życia oraz starszy dziennikarz, który ma konsumpcyjne podejście do życia, podróżują po Polsce, odwiedzają tereny objęte działaniem programu Natura 2000.
Premiera: poniedziałek, 13 kwietnia, godzina 17:00
Emisja: poniedziałek, godzina 17:00

„Diagnoza zdrowia”
Cykl audycji poświęcony chorobom, nowoczesnym metodom leczenia oraz poradom dotyczącym życia z chorobą. Celem audycji jest przybliżenie i usystematyzowanie wiedzy z zakresu poszczególnych dziedzin nauk medycznych oraz zwrócenie uwagi na potrzebę wykonywania okresowych badań diagnostycznych. Programy mają uświadomić potencjalnym pacjentom, że wczesne wykrycie choroby daje dużo większe szanse na wyleczenie. Obok lekarzy, w programach wypowiedzą się osoby chore oraz ich najbliżsi, a także specjaliści z zakresu psychologii, etyki, psychiatrii.
Emisja: czwartek, godzina 17:00 (trzy razy w miesiącu)

„Dla rodziny”
Tematami poszczególnych odcinków są udogodnienia, jakie stwarza się rodzinom na terenach zagrożonych kryzysem demograficznym. Jednym z takich regionów jest Opolszczyzna, która m.in. z powodu emigracji wyludnia się szybciej niż inne części kraju. Produkcja: TVP Opole.
Emisja: wtorek, godzina 17:00 (dwa razy w miesiącu)

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *