Filmy dokumentalne traktujące o historii współczesnej i problematyce politycznej oraz seriale obyczajowe to gatunki najbardziej ostatnio interesujące kontrahentów Telewizji Polskiej.
W kręgu zainteresowań nadawców telewizyjnych z krajów sąsiadujących z Polską znalazły się przede wszystkim produkcje zainspirowane obecną sytuacją geopolityczną. I tak na Łotwę Biuro Handlu TVP sprzedało film pt. „Szalona miłość. Rosjanie i Putin” w reżyserii dokumentalistki TVP, Barbary Włodarczyk. Przedstawia on fenomen popularności Władimira Putina, który w sondażu z końca 2014 roku uzyskał poparcie 86% Rosjan. Autorka dokumentu stara się znaleźć wyjaśnienie tego społecznego i politycznego zjawiska, odwiedzając rozmaite miejsca, od Moskwy po Krym i zbierając różne, czasem kontrowersyjne, opinie na temat współczesnej Rosji i jej prezydenta.
Z kolei ukraiński kanał 1+1 zainteresował się inną produkcją TVP, która porusza problematykę przemian w Europie Środkowej i Wschodniej w odmiennej, bo komediowej konwencji. Mowa o „Dziewczynach ze Lwowa” w reżyserii Wojciecha Adamczyka – popularnym wśród widzów TVP1 HD serialu obyczajowym, pokazującym historie młodych Ukrainek, które przyjechały z Lwowa do Warszawy w poszukiwaniu pracy i nowego życia.
Dzięki transakcjom handlowym zawartym przez TVP widzowie w Chinach będą mieć natomiast możliwość obejrzenia głośnych i wielokrotnie nagradzanych filmów związanych tematycznie z historią II wojny światowej oraz jej konsekwencjami. I tak „Katyń” Andrzeja Wajdy zostanie wkrótce wyemitowany przez CCTV 6, zaś „Joanna” Feliksa Falka przez kanał Liaoning TV.
Chińska telewizja CCTV nabyła również licencję do filmu animowanego „Gwiazda Kopernika” w reżyserii Andrzeja Orzechowskiego i Zdzisława Kudły. Film opowiada o wybitnym astronomie poprzez wydarzenia autentyczne i fabularyzowane, a dzięki walorom edukacyjnym i wartkiej akcji stanowi propozycję dla dzieci i dorosłych.
Źródło: Telewizja Polska